Burza cenných papírů v Praze. Ilustrační foto

Burza cenných papírů v Praze. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Střet zájmů šéfa ČEZ by měl vliv na akcie i zakázky

  • 5
Pokud se prokáže, že Martin Roman v době svého vedení v ČEZ zároveň působil ve firmách, kterým patří Škoda Plzeň, může to vyvolat nečekané a dlouhé komplikace. Tvrdí to odborníci na firemní právo.

Jednou z otázek by bylo, zda manažer mohl mít z případného střetu zájmů nějaký prospěch. Ovšem i pokud by jej neměl, problematické by bylo už jen to, že vazbu na dodavatelskou firmu nikdy nepřiznal a neohlásil.

Teoreticky jsou potíže velké

Pochybnosti by tak podle právníků mohly padnout na všechny uzavřené smlouvy mezi odběratelem a dodavatelem. "Pokud je člen statutárního orgánu v takové situaci, tak v souladu se zájmy společnosti upozorní ostatní členy představenstva, dozorčí radu a případně i akcionáře a zdrží se rozhodování, zda v daném obchodu pokračovat a za jakých podmínek," říká k tomu advokát Martin Lukáš z advokátní kanceláře Weinhold Legal.

Kdo se může zajímat o situaci kolem ČEZ?

ČNB
Jako regulátor kapitálového trhu v Česku může v otázce porušení pravidel udělovat pokuty. Emitent akcií na burze nesmí zamlčovat skutečnosti důležité pro rozhodování investorů.

Burza cenných papírů Praha
Sama burza se může v otázce porušení pravidel kapitálového trhu obrátit na regulátora, tedy ČNB.

Auditoři
Nabízí se otázka, zda účetní závěrky a výroční zprávy jsou kompletní, pokud neobsahují pravdivé a přesné informace o vztahu managementu s jinými společnostmi.

Akcionáři
Drobní investoři mohou tlačit na vedení společnosti ČEZ, aby nechalo prověřit hodnotu zakázek společnosti s plzeňskou Škodovkou.

ČEZ a České dráhy
Také vedení obou firem musí hájit zájmy majitelů, tedy akcionářů, a tedy hlídat, zda nedošlo k jakékoli újmě na jejich právech.

Finanční úřad
Pokud by nakonec byl vztah Martina Romana a Škody označen jako „spojená osoba“, musel by úřad řešit, zda byly ceny kontraktů skutečně tržní a byla zaplacena řádná daň.

To Martin Roman neučinil, navzdory publikovaným dokumentům zdůrazňuje, že rozhodně ve střetu zájmů nebyl.

Podle Lukáše pak ani samotný střet zájmů nemusí automaticky znamenat poškození firmy. Je však na příslušném členovi vedení firmy, aby prokázal, že firmu vedl v zájmu akcionářů s péčí řádného hospodáře a že miliardové uzavřené kontrakty byly v pořádku a nebyly předraženy.

"Důkazní břemeno nese ten člen představenstva či dozorčí rady, který tvrdí, že jednal s péčí řádného hospodáře. Je tedy na něm, aby prokázal, že nebyl povinen o hrozícím střetu zájmů informovat," dodává Lukáš.

Manažer, který by se ocitl ve střetu zájmů, by tak vedle úřadů a regulátorů trhu, jako jsou finanční úřad nebo ČNB, měl potíže také s oběma společnostmi a jejich akcionáři. Ti by mohli právem pochybovat o tom, že manažer "kopal" pouze za jejich zájmy, když rozhodoval o obchodech se společností, kterou mohl nepřímo spoluvlastnit.

"Pokud by se v tomto případě podezření potvrdilo, je nutné prozkoumat každou zakázku, která šla z ČEZ do Škody. Nejlépe přes znalecké posudky a přes oslovení konkurentů, kteří mohou znát triky, jak zakázku ušít na míru jednomu dodavateli," říká minoritní akcionář ČEZ Jiří Psota. "Samozřejmě mohou být také zpochybněny zprávy o vztazích," dodává.

Právníci pak považují možné zatajení vztahu manažera s jinou společností za problematické i směrem k burzám. U velké firmy pak dokonce na více trzích. "Každý emitent akcií obchodovaných na burze má povinnost nezamlčovat skutečnosti důležité pro rozhodování investorů. Pokud by byla ohrožena důvěryhodnost klíčového manažera emitenta, pak to bude mít nepochybně vliv na investiční rozhodování investorů," myslí si Lukáš.

Burza a ČNB zatím v klidu

Současné dění kolem někdejšího šéfa ČEZ zatím na burze pozdvižení nevyvolává. "Případem se zabývat nebudeme. Prozatím totiž žádný případ neexistuje a vše je pouze v rovině mediální prezentace," uvedl mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík.

Také Česká národní banka, která dodržování pravidel na českém kapitálovém trhu hlídá, o žádném konkrétním postupu zatím mluvit nechce. "Ke konkrétnímu případu ČNB bohužel nemůže poskytnout bližší informace s ohledem na zákonnou povinnost mlčenlivosti," uvedl pouze mluvčí Marek Petruš.

Těžkou hlavu by mohli mít z nastalé situace i auditoři, kteří každý rok veřejnosti a hlavně akcionářům předkládají výroční zprávu a účetní závěrku, za niž se následně zaručí svým jménem. Ty by trápilo zejména to, že by zprávy neobsahovaly v kompletní podobě tzv. údaje o vztazích s jinými společnostmi. Zástupci Ernst & Young, auditora ČEZ, se v pondělí komentáře zdrželi.

,