Zástupci žádné ze stran se k osudu Job Air Technic zatím oficiálně vyjadřovat nechtějí.

Zástupci žádné ze stran se k osudu Job Air Technic zatím oficiálně vyjadřovat nechtějí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zbrojařský magnát Strnad je blízko ulovení mošnovské opravny letadel Job Air

  • 11
Mošnovská opravna letadel Job Air Technic míří do rukou zbrojařského magnáta Jaroslava Strnada. Ten zřejmě dokázal usmířit válčící věřitelské banky a rozšiřuje své impérium Czechoslovak Group, někdejší Excalibur Group.

Podnikatel Jaroslav Strnad dokázal usmířit největší věřitele firmy - rozhádanou Českou exportní banku (ČEB) a Českou spořitelnu a podle informací iDNES.cz od nich odkoupí všechny pohledávky za mošnovskou opravnou letadel. Tím získá v probíhajícím insolvenčním řízení hlavní slovo a osud firmy bude fakticky v jeho rukou.

Po Tatrovkách letadla. Zbrojař Strnad krouží kolem mošnovské opravárny

Jakou další strategii řízení firmy Job Air zvolí, se teprve uvidí. Reorganizační plán předložený vedením potápějící se firmy počítal se vstupem konkrétního investora, a to ruského továrníka Eduarda Tarana. S tím by se Strnad musel domluvit. Pokud by se jím zabývat nechtěl, zbývá mu jediné řešení: firmu dotlačit do konkurzu.

Zástupci žádné ze stran se k osudu Job Air Technic zatím oficiálně vyjadřovat nechtějí. „Nemohu to komentovat. V tuto chvíli žádná transakce uzavřená není,“ řekl serveru iDNES.cz mluvčí Czechoslovak Group Andrej Čírtek.

Opatrně se vyjadřují také zástupci obou bank a opraven. Podle informací redakce je však dohoda blízko a během několika dní by ji měl potvrdit záznam v insolvenčním rejstříku.

Které podniky ovládá Jaroslav Strnad

Nově pojmenovaná skupina Czechoslovak Group, dříve Excalibur Group, zastřešuje výrobní firmy v Česku a na Slovensku s celkovými tržbami přes 12 miliard korun. Významnou většinu ve firmě kontroluje podnikatel Jaroslav Strnad.

Mezi nejvýznamnější společnosti patří Excalibur Army, která se zaměřuje na repasování starší vojenské techniky a její následný prodej, Dako-CZ, výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla, či společnost Tatra Defence Vehicle. Na Slovensku aktivity skupiny zastřešuje holding MSM, do něhož se řadí také několik firem, například dubnický výrobce munice, raketové techniky a ručních palných zbraní ZVS.

Kolik Strnad bankám za jejich pohledávky nabídl, jasné není. Obě banky ve společném syndikátu letecké opravně půjčily celkem přes 800 milionů korun. Nebyly se však schopné domluvit na řešení úpadku Job Airu.

Zatímco Česká spořitelna od začátku prosazovala zpeněžení firmy v konkurzu, ČEB podporovala reorganizační plán představený šéfy Job Airu a vstup strategického investora. Tím měla být Berinda Holdings ruského průmyslníka Eduarda Tarana.

Loni v červenci byl vyhlášen na Job Air konkurz, ale později byl zrušen. Ještě začátkem letošního ledna se Česká spořitelna a Vítkovice, další věřitel, snažily zvrátit dovoláním k Nejvyššímu soudu dřívější rozhodnutí soudů nižší instance, které potvrdily zrušení konkurzu. Ale neúspěšně. Tím se do hry vrátil movitý Rus a scénář České exportní banky.

Mezi oběma bankami to jiskřilo ještě před několika týdny. Až zapojení Strnada do složitého obchodního případu finanční ústavy údajně usmířilo.

Jaroslav Strnad si však pozici v Job Air budoval déle. Jeho společnost Dako-CZ vyrábějící brzdy totiž půjčila insolvenčnímu správci kolem 17 milionů korun na provoz firmy v době, kdy opravna mířila do konkurzu.

Už má i slovenská děla

Nákup firem v problémech ostatně není Strnadovi cizí. Naopak, před třemi lety podobně ovládl tehdy rovněž zadluženou a krachující kopřivnickou automobilku Tatra. Firmu v exekuci také nejdříve financoval a posléze koupil. Tradičního výrobce nákladních a speciálních vozů postavil na nohy a dnes firma opět roste.

V nejisté geopolitické situaci Strnad vidí příležitost a je zjevně při nákupní chuti. A to nejen v Česku, ale také na Slovensku. Právě u východních sousedů Strnad nedávno ovládl Dubnický metalurgický kombinát (DMK), výrobce komponentů pro železniční průmysl, který zároveň disponuje formami na unikátní odlévání hlavní těžkých děl.

Kromě toho zbrojařský magnát koncem loňského roku na Slovensku ovládl výrobce munice, raketových střel a pistolí, dubnický závod ZVS, který vznikl v roce 1937 jako východní součást Škody Plzeň.

„Zachraňujeme unikátní výrobní kapacity, které se ještě zachránit dají. Naše skupina buduje systematicky holding společností z různých oborů, nejen zbrojařiny. Společnosti dokážou fungovat a vydělat si na živobytí samostatně, ale zároveň dokážou společně integrovat velký projekt,“ komentoval začátkem roku své čerstvé akvizice Strnad pro iDNES.cz.

,