Americká ekonomika je podle Buffetta z nejhoršího venku, administrativa se ale bude muset ještě hodně snažit.

Americká ekonomika je podle Buffetta z nejhoršího venku, administrativa se ale bude muset ještě hodně snažit.

Stroje na tištění peněz se nezastaví, předpovídá Buffett

  • 27
Známý americký miliardář a investor Warren Buffett je přesvědčen, že americká ekonomika je z nejhoršího venku a nastupuje na pomalou cestu k oživení. Zároveň ale ve svém sloupku v listu New York Times varuje před dnes neviditelnými důsledky "monetární medicíny", která ekonomiku léčí přísunem peněz.

"V přírodě má každá akce svůj důsledek, říká se tomu motýlí efekt. Například dvojnásobné množství oxidu uhličitého, které vypustíme do atmosféry, může více než zdvojnásobit negativní dopady na celou naši společnost," začíná Buffett svůj komentář.

"Motýlí efekt rozhodně platí i pro finanční svět," upozorňuje miliardář. Masivní emise nových bankovek a jejich pumpování do ekonomiky tak kvůli tomuto fenoménu můžou mít netušené zhoubné důsledky.

Buffett sice chválí prezidenty George Bushe i Baracka Obamu za jejich pohotové odpovědi na hrozbu kolapsu finančního systému, zároveň ale upozorňuje na gigantický rozpočtový deficit, v jehož důsledku se země zadlužuje raketovým tempem.

Podle Buffetta roste v tomto fiskálním roce veřejný dluh Spojených států o zhruba jeden procentní bod měsíčně. Do konce tohoto období by se měl vyšplhat z 41 na 56 procent HDP. "Když nepočítáme válečné roky, největší roční deficit Spojených států dosáhl v roce 1920 šesti procent HDP," uvádí Buffett.

Jak zaplatit dluhy

Financování dluhu lze podle Buffetta provést třemi různými způsoby: půjčit si od cizinců, půjčit si od svých vlastních občanů nebo tisknout více peněz. Miliardář v komentáři vyzývá k představě, že věřitelé Ameriky v čele s Čínou budou ochotni financovat 400 miliard dluhu. Američtí občané dále obětují všechny své úspory (které ani v potřebné výši ještě nemají naspořené) a vloží svých 500 miliard dolarů do státní pokladny.

"I kdyby tyto předpoklady byly splněny, zbývalo by ministerstvu financí najít cestu, jak financovat zbývajících 900 miliard," napsal Buffet s připomenutím, že americký deficit se letos vyšplhá na 1,8 bilionu dolarů. "Washingtonské tiskařské stroje budou muset dělat přesčasy," napsal v narážce na to, jak se USA zapotí při tištění nových peněz.

Americký investor si uvědomuje, že k jejich zpomalení bude zapotřebí ohromné politické vůle. "Náš hlavní úkol je teď postavit naši zemi zase na nohy, aby začala kvést. Heslo "cokoliv to bude stát" stále dává smysl. Jakmile ale dojde k oživení ekonomiky, Kongres musí ukončit rostoucí poměr mezi dluhem a HDP," vyzývá Buffett.

Svůj sloupek v americkém deníku New York Times uzavírá Warren Buffett připodobněním současné situace Spojených států ke globálnímu oteplování. "Nevázaná emise uhlíku možná rozpustí ledovce, nevázaná emise peněz určitě rozpustí kupní sílu měny. Osud dolaru nyní leží v rukou Kongresu."