Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stromek stojí padesát i tisíc korun

  10:10aktualizováno  10:10
Řada lidí již za vánoční dárky utratila tisíce korun. Aby však byla vánoční idyla kompletní, čeká je ještě nákup vánočního stromku. V Pardubicích již prodej jedlí, borovic a smrků začal, ve větších městech kraje mohou lidé nakupovat stromky od úterka.
Vánoční smrky, jedle i borovice se ve větších městech již prodávají. Ceny jsou rozdílné

Vánoční smrky, jedle i borovice se ve větších městech již prodávají. Ceny jsou rozdílné | foto: Jan StrouhalMF DNES

Vánoční stromky letos podražily mírně, někteří prodejci drží stejné ceny jako loni. Nejdražší stromky v Pardubickém kraji pořídí lidé opět v Pardubicích.

"Prodáváme za stejné ceny. Smrk a borovice stojí od 149 korun, stříbrný smrček od 349 korun a jedle od 399 korun," říká prodejce z Pardubic Luboš Votroužek s tím, že vzrostlejší a hustou jedli pořídí lidé okolo šesti set korun, borovici a smrk okolo tří set a více korun.

"Ceny jsou orientační. Nejde o výšku stromku, ale o jakost. Jak je vybarvený, kolik má pater a hustotu větví," dodává Votroužek.

Ve Svitavách se vánoční stromky objeví na městské tržnici dnes. Borovice, jedle a smrčky stojí stejně jako vloni. "Metrová borovička stojí 150 korun, smrk 100 korun a jedle prodávám 250 korun za metr," říká Ivo Fránek.

Zájem je hlavně o borovice a smrky
O deset korun dražší budou letos smrky a borovice v prodejně v Oucmanicích nedaleko Ústí nad Orlicí. Naopak o dvacet korun zlevnily jedle. Za metrovou borovici a smrk lidé z Ústeckoorlicka zaplatí 130 korun. Jedle, která měří metr, stojí 330 korun.

"Dvoumetrová borovice a smrk přijde na 230 a jedlička na 430 korun," říká Jana Motlová.

Prodejní místa má pěstitelka také ve Vysokém Mýtě a v Poličce, kde stojí stromky o 10 korun více. Levněji lze vánoční stromek sehnat od Lesů České republiky. Ty je ale prodávají jen u hájenek a lesních správ. Smrk do tří metrů vyjde na čtyřicet korun, stejně vysoká borovice pak na padesát korun.

"Ve východních Čechách jsou hájenky ve Dvoře Králové, Hořicích, Rychnově, Chocni, Nasavrkách, Lanškrouně a Svitavách. Stromky z lesa se ale kvalitou nemůžou vyrovnat těm, které pocházejí z plantáží," říká Alexandra Křižková, mluvčí Lesů České republiky. Z lesů této společnosti letos obchodníci vykoupí na vánoční trh dvě stě tisíc stromků.

Prodejci vánočních stromků mají největší zásoby smrků a borovic. "O ty je největší zájem. Jedličku si mnozí rozmyslí koupit, protože je dražší," míní pěstitel vánočních stromků z Kojic Václav Loužil.

Krádeže v lesích se nevyplácejí
Mnoho Východočechů si kvůli ceně vůni jehličí a smůly rozmyslí a koupí umělý stromek. "Letos poprvé nebudeme kupovat živý stromeček a místo něj jsme pořídili umělý. Ušetříme, a navíc z něj není nepořádek. Jehličí jsme z koberce luxovali ještě v létě," říká Gabriela Dušková ze Slatiňan.

Lesníci se i letos na pytláky s pilkou připravili. Chrání stromky před zloději postřiky nebo olámáním několika větviček. "Zatímco dříve kradli stromky v lesích hlavně jednotlivci, dnes jsou to nájezdy organizovaných zlodějských výprav," říká Křižková s tím, že pokud lesníci někoho chytí při činu, mohou mu udělit tisícikorunovou pokutu. Přesáhne-li škoda pět tisíc korun, jedná se již o trestný čin a sazby jsou vyšší.

Někteří prodejci již nyní upozorňují, že stromků nemusí být letos dostatek. Například v Řečanech nad Labem se letos žádné stromky prodávat nebudou.

"Hodně zájemců chtělo koupit větší množství stromků. Buď je více prodejců, nebo málo stromků. My naštěstí máme vlastní plantáže, takže máme co prodávat," říká Motlová z Oucmanic.

Naopak pěstitel Václav Loužil letošní prodej černě nevidí. "Prodejci si stýskají, že poptávka převyšuje možnosti dodavatelů. Myslím si ale, že to dopadne jako v minulosti a nějaké stromky naopak zbudou," míní Loužil.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Moc peněz, málo příležitostí. Není z čeho vybírat, tvrdí investoři

(Ilustrační snímek)

Investoři v Česku mají čím dál víc peněz, ale nevědí, co s nimi. Ekonomika roste, lidé bohatnou, ovšem kvalitních...

Hodinové hotely pod lupou. Polovina podniků nepřiznala tržby

(Ilustrační foto)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu uskutečnil v úterý celopražskou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona o...

Aktivisté a developeři se spolu naučí žít i v Česku, říká americký urbanista

Americký architekt-urbanista Mark Johnson.

„V Česku, stejně jako v San Diegu, spolu lidé neumějí jednat, místo toho proti sobě bojují. To se ale časem změní,“...

Najdete na iDNES.cz