Struž: Do čela žebříčků se tlačí cizí investoři

Největší událostí čerstvého žebříčku Czech Top 100 je průnik výrobce počítačů Foxconn do první desítky. S tržbami 38 miliard korun patří tchaj-wanské firmě osmá příčka. "Je to znak toho, že zahraniční investoři, kteří do České republiky v minulých letech přišli, začínají pronikat do popředí žebříčků," říká předseda sdružení Czech Top 100 Jan Struž.

Dotýká se tento trend jen hlavního žebříčku řazeného podle tržeb, nebo je patrný i v jiných hodnoceních?
Je to vidět i třeba v žebříčku exportu, kde je Foxconn na druhém místě za Škodou Auto. Jde o vývoz v objemu 38 miliard korun, tedy v podstatě všechno, co se vyrobí, jde na vývoz. Dalším důkazem je třeba další počítačová společnost FIC, která skončila celkově na 31. místě a v exportu na šestém.

Čekáte, že podobný vývoj bude patrný i v dalších letech?
Myslím, že v budoucích letech bude ten trend nějakou dobu pokračovat, možná jeden, dva, tři roky. Ale s nástupem jiných zemí východní Evropy a s politikou daňových úlev, jaká je například na Slovensku, určitě dojde k nějakým změnám a posunům. Původní investice z České republiky se budou pohybovat dále východním směrem.

Odráží se v žebříčku ještě nějaké další změny, kterými ekonomika prochází?
Ta tendence je jasná. Ačkoli to nemám podloženo statistikou, troufl bych si tvrdit, že polovina firem z první stovky tady před rokem 1993 nebyla. A ještě v letech 1994 a 1995 převažovaly firmy s názvem, který byl pohrobkem socialismu.

Zvláštní rubrika CZECH TOP 100

Ty jsou teď pryč a nahradili je buď zahraniční investoři nebo jiní vlastníci. To neznamená, že by se změnil jen samotný název, ale změnila se podstatně i výroba, ekonomické ukazatele, a to téměř ve všech případech k lepšímu.

Například Škoda Auto utržila loni méně, ztrácely i další firmy z první desítky. Co bylo podle vás hlavní příčinou?
Každý podnik té první desítky má zcela jiné důvody, i když některé mohou být shodné. Nechtěl bych říci, že je to obecně třeba jen silná koruna, protože některé podniky třeba vůbec neexportují. Může to být i povodněmi, ale i recesí, která se projevuje také na českém trhu.

Na druhé straně ta první desítka, když ji vezmeme jako celek, má stejné tržby jako v předminulém roce (540 miliard korun - poz. red.). Pokles u některých podniků vyrovnal nový člen top desítky, tedy Foxconn.

Odrazily se tyto faktory nějak i v žebříčku nejziskovějších firem?
Ne, souhrnný zisk deseti nejziskovějších podniků stoupl za meziročně ze 42 na 50 miliard. Stejně tak se zvýšil i zisk sečtený ze stovky nejziskovějších firem. To jsou takové pozitivní výsledky, které žebříček vysílá.

Podobně pozitivní je i trend u ztrátových společností. Deset nejztrátovějších předloni vytvořilo 7,2 miliardy ztráty, za rok 2002 to ale bylo jen 4,4 miliardy.