Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jančura vydělal na dotacích do škol. Počet jazykových pobytů prudce roste

  14:57aktualizováno  16:17
Nárůst tržeb za jazykové pobyty stoupl v Česku o stovky procent, přibyly tisíce nových klientů. Je tomu díky státní pobídkám, které mimo jiné získala největší tuzemská agentura Student Agency. Do ciziny díky dotacím loni vycestovalo s firmou Radima Jančury meziročně o dvacet procent více klientů, což je pětiletý rekord, a ve druhé polovině roku 2015 také šestkrát víc školních skupin než o rok dříve.
Do ciziny loni vycestovalo přes Student Agency meziročně o dvacet procent více klientů, což je pětiletý rekord (ilustrační foto).

Do ciziny loni vycestovalo přes Student Agency meziročně o dvacet procent více klientů, což je pětiletý rekord (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

„Loni se jednoznačně ukázalo, že školy mají obrovský zájem o zvyšování jazykových dovedností svých učitelů. Základním problémem je ale financování kurzů. Možnost zažádat o dotace mají ovšem školy i letos prostřednictvím dotačního titulu Erasmus plus,“ vysvětluje ředitelka jazykových pobytů Student Agency Naďa Málková.

Zahraniční jazykové kurzy pro učitele a zahraniční jazykově-vzdělávací pobyty pro žáky byly loni dotované v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

„Zahraniční jazykový kurz pro učitele si školy vybraly 5233krát a šablonu Zahraniční jazykově-vzdělávací pobyt pro žáky 5800krát. Vycestovalo tak 5309 učitelů a 58 560 žáků,“ potvrzuje rekordní trend v jazykových pobytech Kancelář ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.

Výzvu na předkládaní dotačních žádostí přitom stát zveřejnil až začátkem července. Z 800 milionů korun byla ale nakonec z důvodu velkého zájmu základních a středních škol téměř zdvojnásobena celková dostupná částka projektu. Stát na jazykové pobyty žáků a učitelů uvolnil z evropských dotací během půl roku 1,5 miliardy korun.

Učitele láká angličtina u moře

Většina učitelů v roce 2015 vycestovala na jazykový pobyt do anglicky mluvících zemí. Tradiční destinací je Velká Británie, loňský rok ovšem ukázal i několik překvapení.

„Skokanem roku 2015 se staly Irsko a Malta. První láká vedle angličtiny na nádhernou přírodu, ostrov ve Středozemním moři zase představuje skvělou kombinaci pro ty, kteří chtějí skloubit intenzivní studium s pobytem u moře,“ uvádí Naďa Málková.

Kromě angličtiny byl zájem také o němčinu a hodně pobytů směřovalo do Německa a Rakouska. Evropská komise jasně stanovila podmínky pro získání dotací, a tak zatímco školní skupiny vyjížděly nejčastěji na týdenní pobyty, učitelé volili dvoutýdenní se čtyřiceti lekcemi.

Dalších 200 milionů na stole

„Pedagogové si mohli vybrat, na jaký typ kurzu se chtějí přihlásit. Nejčastěji absolvovali kurzy zaměřené na zdokonalení obecných jazykových dovedností, pouze pětina z nich si vybrala odborně zaměřené, metodické lekce,“ vysvětluje Naďa Málková.

Učitelé a pracovníci škol, kteří dotované pobyty během půlroku nestihli využít, nemusí zoufat. Dotace se uvolňují i pro letošní rok. V rámci nového operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání se nyní připravuje výzva, jejíž vyhlášení se plánuje na prosinec 2016. celkově nabídne možnosti za 200 milionů korun.
Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Rasistické! Zákazníkům H&M vadí „opice v džungli“ na mikině tmavého chlapce

Rasistická reklama společnosti H&M.

Společnost H&M se omluvila za obrázek, kde má na sobě dítě tmavé pleti mikinu s nápisem „Nejvíc cool opice v džungli“....Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Číňané chtějí převzít oděvní řetězec C&A, tvrdí německý týdeník

Nová prodejna

Majitelé evropského oděvního řetězce C&A, který působí rovněž v České republice, plánují prodej podniku do čínských...

Konec pití na prodejně, nabádal Kaufland zaměstnance. Nařízení popřel

(Ilustrační snímek)

Pro doušek vody a na svačinu už jen do kuřárny a společenské místnosti. Nebo s potvrzením od lékaře, které prodavačku...

Svijany uvařily navzdory zákazu kouření a EET nejvíc piva v historii

Ve svijanském pivovaru už běží ve zkušebním provozu nová stáčírna na...

Pivovar Svijany loni zvýšil svoji produkci na 638 399 hektolitrů piva. Je to nejvíce za posledních dvacet let a o dvě...

Najdete na iDNES.cz