Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Student Agency odstoupila od souboje o regionální vlaky

  8:17aktualizováno  15:43
Žluté vlaky dopravce Student Agency zůstanou dál jen na papíře. Firma se na poslední chvíli rozhodla, že se nezúčastní výběrového řízení na provozování dotovaných osobních vlaků na části území Libereckého kraje. Důvodem jsou její informace, že České dráhy nabídnou v tendru podnákladovou cenu.

Vlak Student Agency | foto: Student Agency

"Poslední dva týdny jsme soustavně varováni, že dumpingová cena Českých drah bude opět výsměchem rovné soutěži. Na takové frašce se nebudeme podílet," vysvětluje provozní ředitel Student Agency Jan Paroubek. Firma podala přihlášku do soutěže společně s francouzským dopravcem Keolis.

České dráhy s tímto nařčením ostře nesouhlasí. "Obviňovat České dráhy v souvislosti s údajným odstoupením Student Agency z tendru je nehoráznost. SA nemůže znát ceny, s kterými ČD do tendru vstupují, leda že by tato společnost jednala nezákonně a získávala informace nelegální cestou," uvedl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Podle něj není získání informací o ceně možné, protože termín podání přihlášek byl dnes v 9 hodin a otevírání obálek v 11 hodin, tedy později než prohlášení společnosti Student Agency.

Po otevření obálek je zřejmé, že nabídku podaly tři společnosti. Kromě Českých drah to jsou ještě firmy Arriva a Viamont. Cenu však zatím nezveřejnily. Čekají, až tuto informaci podá Liberecký kraj, který zakázku zadával.

Nízké ceny jsou podle SA podvod

Student Agency předpokládá, že výsledek tendru skončí podobně jako výběrové řízení na provozování rychlíků mezi Plzní a Mostem a Pardubicemi a Libercem, které vypsalo ministerstvo dopravy před třemi lety. Tehdy vyhrály České dráhy, které však podle konkurentů nabídly dumpingovou cenu odpovídající 15 procentům skutečných nákladů.

"České dráhy mohou krýt ztráty prostřednictvím úhrad z ministerstva dopravy na rychlíkové spoje, u nichž úřad neprověřuje náklady. Je to iracionální systém vymykající se kontrole," tvrdí obchodní ředitel Student Agency Jiří Schmidt.

Šéf firmy má pro případný dumping drah jednoduché měřítko: "Dráhy zveřejnily, že za provoz zastaralých motoráků požadují úhradu ve výši 136 korun za kilometr. To pro rok 2012, který je předmětem soutěže, odpovídá ceně 152 Kč/km. Bude-li nabízená cena za provoz moderních vozidel obdobná nebo nižší, jedná se jednoznačně o podvodné chování," vypočítává Radim Jančura.

Pokud by se tento předpoklad potvrdil, bude Student Agency požadovat přezkoumání kalkulací drah a případně se domáhat nápravy. Přesný postup prozkoumávají právníci.

ČD: Společnost se snaží zviditelnit

"Údaje o 136 korunách za kilometr nejsou pravdivé, v loňském roce byla v Libereckém kraji naše nákladová cena 110 korun za kilometr. Ta mohla být díky úsporám dále vylepšena," uvedl Štáhlavský.

"Naše cena je ekonomicky odůvodnitelná. Snižuje ji efektivnější využití personálu a nová vozidla, jejichž provoz je levnější," dodal. 

Podle něj využívá Student Agency mediální napadání Českých drah pouze ke své prezentaci. "Firma zatím není schopna uvést jakýkoli železniční projekt v život - využívá této problematiky pouze ke svému zviditelňování."

"Ohlašovaným vlakem HighJet mezi Prahou a Ostravou se neustále opírala o popularitu spoje SC Pendolino Českých drah, ani tento projekt se nakonec neuskuteční. Doslova krachem skončil projekt SA s konkurenčními autobusy na této lince, které byly společností prezentovány jako konkurence, která odláká značnou část cestujících z vlaků SC Pendolino," dodal Štáhlavský.

Dali byste přednost kvalitnějšímu, ale dražšímu vlaku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. června 2009. Anketa je uzavřena.

Ano 3822
Ne 1767
Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Flixbus po roce provozu rozšíří počet spojů a zavede linku do Chebu

Představení nového autobusu FlixBus.

Nováček v České autobusové dopravě, společnost Flixbus, po roce provozu oznámil další rozšiřování spojů. Na některých...

České dráhy mají trumf v boji o mezistátní linky

České dráhy mají novou lokomotivu Vectron

České dráhy získaly trumf v nadcházejícím boji o prodloužení smluv na páteřních mezistátních linkách. Dosavadní...

VIDEO: Ze Smíchova do rumunského Banátu vyjel vlak dlouhý téměř 500 metrů

Vlak dlouhý 477 metrů vyjel z nádraží Praha-Smíchov na festival do Rumunska....

Pravděpodobně nejdelší letos vypravený vlak vyjel v úterý z pražského Smíchovského nádraží na kulturní festival do...

Najdete na iDNES.cz