Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Student Agency ztrácí autobusový monopol mezi Libercem a Prahou

  14:43aktualizováno  14:43
Student Agency přestane být jediným dopravcem na lince mezi Prahou a Libercem. Na trať své autobusy od března pošle také společnost Dopravní podnik města Liberce. Firma, která zatím provozuje jen městskou hromadnou dopravu, už nakoupila pět ojetých autobusů značky Bova. Student Agency už nyní zlevňuje jízdenky.
Student Agency už nyní zlevňuje jízdenky z Liberce.

Student Agency už nyní zlevňuje jízdenky z Liberce. | foto: Jan ZáleskýiDNES.cz

Dopravní podnik zatím nechce k chystané lince mnoho říct. Mluvčí Martina Poršová jen potvrdila, že firma má zažádáno o licenci. "Tato linka je reakcí na podněty našich zákazníků, pravidelných cestujících MHD," uvedla  Poršová. "Další velká skupina potenciálních cestujících, pro které bude navíc služba speciálně určena, jsou handicapovaní lidé," dodala.

"Správní řízení ještě běží, čekáme na vyjádření všech dotčených orgánů," uvedla vedoucí odboru dopravy Stanislava Jakešová. Licenci by měla mít nejpozději do konce března.

Rozdíl oproti Student Agency je, že by v autobusech neměly být stevardky.

Dopravní podnik jedná i s portálem megabus.cz o prodeji jízdenek přes tento server. Ten provozuje konkurent Student Agency, společnost Asiana, a sdružuje několik autobusových přepravců.

Student Agency zlevňuje už nyní

Student Agency už dříve bez ohledu na vstup konkurence ohlásila na 1. března zlevnění na 90 korun kvůli ceně nafty, teď přidala další pětikorunové zlevnění na 85 korun. "Zvažujeme snížení cen o 10 korun s tím, že bychom omezili posily. Na nich proděláváme," řekl šéf Student Agency Radim Jančura. Dopravní podnik chce jezdit za sedmdesát korun.

Student Agency má na lince šest autobusů, tedy jen o jeden více, než bude mít Dopravní podnik.

Linka mezi Libercem a Prahou se dostala do pozornosti médií v roce 2004, když monopol ČSAD Liberec nejprve narušil Hotliner a posléze na začátku roku 2005 Student Agency. Té tehdejší majitel autobusového nádraží, ČSAD Liberec, několik týdnů bránil ve vjezdu. Spory skončily nakonec dvoumilionovou pokutou pro ČSAD od antimonopolního úřadu.

Student Agency postupně všechny dopravce vytlačila a získala na lince monopol. Ten řada cestujících kritizuje: i přes nasazování posil se lidé nemohou někdy dostat do autobusů. Firma navíc na linku nasadila na přelomu roku sice novější, ale menší autobusy.

Spory o zastávku se ale mohou opakovat. Dopravní podnik bude jezdit ze svého terminálu ve Fügnerově ulici. Ten je blíže centru než autobusové nádraží, nemá ale zase takovou návaznost na spoje z okolí Liberce nebo vlaky. Rozdíl je podobný jako mezi autobusovými nádražími v Brně u Grandu a Zvonařkou.

Jančura by se žlutými autobusy rád zajížděl i na terminál MHD. "O tuto zastávku jsme usilovali již dříve, nebylo nám však vyhověno z kapacitních důvodů," vysvětlil Jančura. Fügnerova má podle něj lepší polohu díky terminálu MHD. "Pro občany, ale i návštěvníky města je praktické, aby všechny spoje jezdily z jednoho nádraží," dodal Jančura.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Dopravní obr pravidelně v Praze. Dreamliner bude od října létat do Kataru

Boeing 787 Dreamliner společnosti Qatar Airways

Fanoušky dopravních letadel a především všechny příznivce pohodlného cestování čeká od konce října příjemná novinka v...

Kdo dodá nové vlaky za 15 miliard? ČD se chystají na otevírání trhu

Třívozová jednotka RegioPanter na kolejích VUŽ

České dráhy vypsaly soutěž na sto dvacet nových vlaků pro regionální linky. Předpokládaná hodnota dodávky by se měla...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Najdete na iDNES.cz