Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Student chce v Týně nad Vltavou provozovat městskou dopravu

  7:21aktualizováno  7:21
S odvážným návrhem přišel na radnici v Týně nad Vltavou dvacetiletý student Petr Stibor. Starostovi nabídl, že bude ve městě provozovat vlastní autobusovou veřejnou dopravu. Vytvořil už dokonce i 11 kilometrů dlouhou okružní trasu s 31 zastávkami.

Student Petr Stibor by rád začal provozovat v Týně nad Vltavou městskou dopravu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dvacetiletý Stibor žije v Týně nad Vltavou na Malé Straně, odkud to má blízko do centra, na nákupy i na autobusové nádraží. Ví ale, že za přáteli na sídliště Hlinky potřebuje minimálně půlhodinu ostré chůze. Podobně jsou na tom i lidé z dalších okrajových částí města – z Podskalí nebo Čihovic. Proto Stibor nabídl radnici osmitisícového Týna provozování městské veřejné dopravy.

"Přinesl jsem starostovi kompletní projekt městské dopravy v Týně. Okružní trasa je dlouhá 11 kilometrů a obsluhuje 31 zastávek. Jízdní řád jsem navrhl tak, aby se lidé ze všech částí mohli dostat ke svému cíli pohodlně a včas," uvedl Stibor.

Student pražské Dopravní fakulty ČVUT má geny pro autodopravu po svém pradědovi. Jeho předek byl v roce 1927 jedním z prvních zakladatelů soukromé autobusové dopravy ve středních Čechách a podnik ho živil až do roku 1949.

Jeho pravnuk Petr od září nabízí vlastní autobusovou dopravu StiBus. K zájezdové karose pro 47 lidí získal teď i nový minibus pro 16 cestujících.

Student Petr Stibor by rád začal provozovat v Týně nad Vltavou městskou dopravu.

Student Petr Stibor by rád začal provozovat v Týně nad Vltavou městskou dopravu.

Pro městskou dopravu ale podle něho nejsou tato vozidla vhodná. Pokud radnice na jeho projekt kývne, budou řidiči StiBusu vozit lidi po Týně nízkopodlažním autobusem. Tak, aby problémy s cestováním neměli ani maminky s kočárky, senioři nebo handicapovaní lidé.

V pracovních dnech nabízí radnici 30 spojů, o víkendu osm. Cenu jízdenky pro dospělé na 45 minut navrhuje na osm korun, zlevněné jízdné za polovic.

Týnský starosta Milan Šnorek dal studentův projekt posoudit odboru dopravy. Čeká také na výsledky průzkumu mezi obyvateli, zda budou mít o pravidelnou dopravu po městě zájem.

"Předložený projekt mi připadá příliš rozsáhlý a potřebuji zjistit, zda je pro lidi tato služba důležitá," podotkl Šnorek.

Předpokládá, že radní posoudí návrh městské dopravy zohledňující pravidelné spoje z autobusového a vlakového nádraží, ale také ordinační hodiny polikliniky, školní vyučování a pracovní dobu ve firmách do konce ledna.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Kontrolní orgán Českých drah povede Petr Moos

Bývalý ministr dopravy Petr Moos

Dozorčí radu Českých drah povede podle očekávání bývalý šéf dopravního resortu Petr Moos. Do čela si jej na prvním...

Z loňského výběru mýta získají dopravci 213 milionů korun zpět

Ilustrační snímek

Český stát vrátí kamionovým dopravcům ze zaplaceného mýta téměř 213 milionů korun. Vratka poplatků za množstevní slevy...

Boeing vyrábí letadla v hale větší než je Disneyland. Už padesát let

Výrobní hala Boeingu v americkém Everettu

Co se děje pod střechou nejobjemnější budovy světa? Montují se tu letadla typu Boeing. Z velké části ručně, jako před...

Najdete na iDNES.cz