Kolej Hvězda na pražských Petřinách

Kolej Hvězda na pražských Petřinách | foto: František Vlček, MAFRA

Kvůli drahým pronájmům vzrostl zájem o koleje, jsou beznadějně plné

  • 169
Mnoho studentů, kteří by rádi bydleli v soukromí, hledá každoročně pronájem. Volných bytů nejen v Praze je však málo a jejich ceny jsou astronomické a šplhají stále výš. Navíc ne každý majitel chce mít za nájemníky studenty. Jenže na kolejích místa nejsou. Zájem o studentské bydlení letos zřejmě i kvůli výši soukromých pronájmů vzrostl.

Barbora Grygarová studuje na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze. Každoročně v hlavním městě hledá bydlení. Letos měla štěstí. „Poměrně rychle jsem sehnala pokoj v bytě rodičů mé kamarádky. Měsíčně mě to vychází se vším všudy na čtyři tisíce korun. Jen díky tomu, že jsou to rodiče kamarádky, platím o ­tisíc korun méně,“ vysvětluje.

„Podle mě stojí za to si měsíčně ty dva tisíce přivydělat a žít komfortněji,“ říká Barbora. Bydlení ve sdíleném bytě je podle ní studentské, ale s dospěláckým nádechem.

„Byla jsem si prohlédnout i kolej, a i když to nebylo úplně špatné, dala jsem přednost bydlení v­ bytě. Chtěla jsem více soukromí a ­možnost zařídit si pokoj podle sebe. Zároveň nemusím sdílet kuchyň a hlavně sociálku s dalšími čtyřiceti lidmi z patra,“ odůvodňuje svůj výběr.

V Ústí je byt levnější než kolej

Že studenti vyhledávají soukromí, potvrzují i­ realitní kanceláře, na které se denně obracejí desítky vysokoškoláků. Požadavek je vždy stručný: „Sháníme pronájem bytu.“

V menších univerzitních městech si přání většinou splní. V Praze a ­Brně ale makléři nemohou desítkám studentů pomoci.

Pražanům nájem ukrojí 70 procent mzdy, v některých krajích „jen“ polovinu

Není to jen tím, že je v největších tuzemských městech nabídka bytů všeobecně malá. „Majitelé bytů studenty moc nechtějí. Bojí se o vybavení bytu, hluku a také reakcí sousedů. Preferují proto jiný typ nájemníků,“ vysvětluje Kamila Buráňová z RE/MAX Plus. „Získat tento typ podnájmu je proto složité a hledání trvá většinou delší dobu,“ dodává Buráňová.

Majitele bytů také odrazuje skutečnost, že studenti chtějí bydlení jen od září do června. Větší šanci získat byt proto mají vysokoškoláci, kteří si ho pronajmou na celou dobu studia. Těchto případů je ale podle Buráňové málo.

Se smlouvou pomáhají studentům rodiče

Některým studentům problémy se sháněním bytu podle společnosti Fincentrum pomáhají vyřešit rodiče tím, že smlouvu s majitelem podepisují sami.

„Rodiče chtějí svým dětem bydlení zajistit, a co je hlavní, mít ho pod kontrolou. Jedná se hlavně o starší středoškoláky, kteří studují mimo bydliště, a o vysokoškoláky z prvních ročníků,“ prohlašuje ředitel společnosti Fincentrum Reality Jaromír Mašek.

Studenti se nejvíce zajímají o byty 3+kk a 3+1, jejichž pronájem vychází v Praze na 14 až 15 tisíc měsíčně. Spolu s­ poplatky se částka vyšplhá na 18 až 20 tisíc. Vysokoškoláci v takovém bytě obvykle bydlí ve čtyřech či v pěti.

Bydlíte vy nebo vaše dítě na koleji, nebo v soukromém pronájmu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 17. září 2017. Anketa je uzavřena.

V soukromém pronájmu
V soukromém pronájmu 405
Na koleji
Na koleji 348

Oproti tomu průměrná cena kolejí v Praze na osobu se pohybuje podle společnosti RE/MAX Plus od 2250 do 3­870 korun na měsíc. Bydlení na Strahově či na Hvězdě tak vychází o tisícovku až dvě levněji než v pronajatém bytě.

V Brně jsou ceny podobné. Ubytování na koleji tam můžete sehnat za 2­580 až 3­450 korun. Průměrná cena bytu 3+kk přitom vychází okolo 13 tisíc korun bez poplatků.

Studentům v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích či Ostravě se nicméně po finanční stránce vyplatí více bydlení v bytě než na koleji.

Zájem o koleje vzrostl

Jan H. chtěl na koleji bydlet již od střední. „Věděl jsem, že tam potkám spoustu zajímavých lidí ze stejného oboru, což se vždy hodí. Nechtěl jsem si v Praze shánět byt, protože bych přinejmenším za podobnou cenu ani žádný nesehnal, a­ navíc bych byl odloučený od pestrého studentského života,“ vysvětluje Jan.

Bydlí na koleji v areálu své domovské Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a měsíčně platí 2­100 korun. Alespoň nemusí dojíždět.

Ani shánění volného pokoje na pražské nebo brněnské koleji ovšem není snadné. Studentské koleje mají omezenou kapacitu a zájemců je stále hodně. Ti, co se nezaregistrují včas, mají smůlu.

„V této chvíli jsou kapacity koleje plně obsazeny. Může se to ale ještě změnit, protože rezervace probíhají on-line,“ uvádí vedoucí Útvaru ubytovacích služeb Univerzity Karlovy Miroslava Hurdová. V tomto roce podle ní koleje pociťují zvýšený zájem o ubytování.

Její slova potvrzuje i manažerka provozu ubytovacích služeb na Masarykově univerzitě v Brně Jana Hradilová. „Nárůst zájmu je v letošním roce značný, bohužel nemůžeme všechny žadatele uspokojit. Důvodem je i rekonstrukce koleje na náměstí Míru, kde otevřeme se zpožděním až 2. října,“ říká.

V Praze je celkem na vysokoškolských kolejích k dispozici zhruba 27 tisíc míst. Brněnské univerzity mají ubytování přibližně pro 13 tisíc studentů.