Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studentská konta: běžné služby za méně peněz

  10:49aktualizováno  10:49
Telefonické bankovnictví zdarma? Úrok na účtu až tři procenta bez ohledu na výši zůstatku? Okamžitá možnost přečerpat zůstatek na kontě? To vše je možné. Stačí k tomu maličkost - index nebo potvrzení o denním studiu na škole. Pro studenty vysokých a někdy i středních a vyšších odborných škol banky nabízejí zvýhodněná konta. Čím se liší od obyčejných účtů? Hlavně nižšími poplatky nebo výhodnějším úročením.

Zatímco běžně osobní účty nabízejí úrok okolo jednoho procenta ročně, držitelé studentských indexů mohou v některých bankách získat při nízkých částkách na účtu zhodnocení i třikrát vyšší.

Založení těchto účtů je zdarma, většinou se také neplatí za vedení účtu ani měsíční výpisy. Student tím ušetří několik desítek až stovek korun ročně - tolik by totiž zaplatil u klasických osobních účtů. Podmínkou pro čerpání všech výhod u studentských účtů je však včasné předložení dokladů o studiu.

Tím může být index a krátký vyplněný formulář s potvrzením školy. Tyto doklady musí klient předložit každý rok do stanoveného data. Pokud to neudělá, čeká ho nepříjemné překvapení - jeho konto se změní v normální účet a banka si začne inkasovat normální poplatky.

Například majiteli studentského účtu Gaudeamus od Komerční banky by v takovém případě byl účet nadále veden jako účet B-Konto. Znamená to, že by například musel platit čtyřicet korun měsíčně za vedení účtu včetně měsíčních výpisů z účtu, zatímco jako majitel konta Gaudeamus má tyto služby zdarma.

Majitel účtu by byl vyzván k vrácení platební karty Styl Maestro, která je ke Gaudeamu zdarma vydávána. "Klient by také přišel o roční prémii 333 korun, kterou studentům připisujeme," říká Markéta Dvořáčková z Komerční banky. Pro bohémský život mnohých studentů může mít velký význam možnost přečerpat svůj zůstatek na kontě - tedy čerpat kontokorentní úvěr.

To umožňují všechny studentské účty. Kdo by však čekal, že úroky z takto vypůjčených částek budou výrazně nižší než u standardních kontokorentních úvěrů, mýlil by se. Za tyto půjčky student totiž zaplatí většinou stejně jako klient s normálním osobním účtem. Úrok v těchto případech dosahuje zhruba dvanácti až devatenácti procent ročně.

Zvýhodněný úrok pro studenty nabízí ČSOB Student Program - klient zaplatí v současnosti ročně 9,3 procenta, zatímco u standardních kont v ČSOB je nyní roční úroková sazba na kontokorentní úvěr 11,3 procenta. Žít stále na dluh však studentská konta neumožňují. Banky vyžadují, aby byly půjčené peníze zaplaceny do půl roku až jednoho roku.

Na kontokorent se někdy čeká
U některých kont získají studenti možnost přečerpat zůstatek až po třech až šesti měsících. Například majitelé Nonstop-Konta STUDENT od Bank Austria Creditanstalt mohou "jít do minusu" po třech měsících leda že by měli svou půjčku jištěnu jiným vkladem. Pak je jim povolené přečerpání k dispozici ihned po založení účtu. Některé banky umožňují přečerpání zůstatku i bez zajištění ihned po založení účtu.

Například konto Amos od Union banky nebo Sporostudent od České spořitelny umožňuje okamžitě po založení čerpat kontokorent ve výši deset tisíc korun. Student, který může přečerpanou částku jistit jiným vkladem, může svůj zůstatek na účtě přečerpat například u konta Amos až o šedesát tisíc korun.

Internetové bankovnictví může být zdarma
Studentům jsou nabízeny také moderní prostředky komunikace s bankou. Například ČSOB, divize IPB nabízí v rámci svého IPB Studentského konta založení telefonického, internetového i GSM bankovnictví zdarma. Podobně Bank Austria Creditanstalt má u svého Nonstop-Konta STUDENT ovládání účtu přes telefon jako standardní způsob komunikace - telefonické bankovnictví je tedy nabízeno v rámci měsíčního patnáctikorunového poplatku za vedení účtu.

Podobné služby nabízí i Komerční banka, která u svého konta Gaudeamus nabízí telefonické bankovnictví také standardně. Studenti tedy ušetří pětasedmdesát korun měsíčně, což je poplatek za ovládání účtu po telefonu pro majitele standardních běžných účtů Komerční banky. Výhodou pro ty klienty, kteří používají elektronické způsoby komunikace s účtem, bývají také nižší poplatky za platební styk.

Tak například majitel konta Amos od Union banky zaplatí za platbu do nebo z jiné banky pět, případně čtyři koruny. Jestliže však využije nabídku GSM bankingu nebo internetového bankovnictví, zaplatí za účetní položku dvě koruny. Na druhou stranu, za využívání těchto služeb platí měsíční paušál padesát případně devadesát až sto korun.

Elektronické bankovnictví by se proto v tomto případě hodilo pro klienty s častými bankovními transakcemi - třeba pro studenty ekonomie, kteří spekulují na burzách. Naproti tomu například majitel konta Gaudeamus Komerční banky nemá sice k dispozici bankovnictví přes displej mobilního telefonu ani internet, ale může zdarma využívat telefonické zadání platby, při kterém ušetří při běžném množství plateb 1,10 koruny za položku při srovnání s klasickým "papírovým" předáním platebního příkazu.

Kdo může mít studentský účet?
Věk majitele studentského účtu musí být minimálně osmnáct let. Některé banky mají také horní věkové omezení - nejčastěji dvacet šest, případně třicet let. Student musí mít trvalý pobyt v České republice, případně musí mít české občanství. Všechny banky nabízejí studentská konta pro studenty řádného denního studia na vysoké škole v České republice.

U některých bank mohou výhody těchto účtů využívat i studenti vyšších odborných škol, u Bank Austria Creditanstalt uspějí i studenti středních škol. V případě, že zájemce o studentský účet studuje v zahraničí, může se u některých bank také stát majitelem studentského účtu. K tomu je však zapotřebí, aby zahraniční škola byla uznána českým ministerstvem školství jako rovnocenná stejnému typu škol v České republice.

Student může získat i prémii
Standardem u kont pro studenty jsou nižší poplatky. Studenti však mohou peníze nejen ušetřit, ale i získat v podobě jakési prémie. Tu nabízí Komerční banka a Česká spořitelna. Majitel konta Gaudeamus u Komerční banky získává ročně 333 korun čistého. Tyto peníze nejsou vázány na dobrý prospěch ani například na zůstatek na účtu v nějaké minimální výši.

Česká spořitelna připisuje u studentského konta Sporostudent každým rokem čtyři sta korun před zdaněním. Ani v tomto případě není podmínkou dobrý prospěch nebo třeba množství peněz na účtu. "Po absolvování vysoké školy s vyznamenáním připisuje spořitelna navíc mimořádnou prémii ve výši deset tisíc korun před zdaněním," doplňuje tisková mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

BANK AUSTRIA CREDITANSTALT
Název účtu: Nonstop-Konto STUDENT
Typ školy: SŠ, VOŠ, VŠ
Měsíční poplatek za vedení účtu s měsíčními výpisy: 15 korun
Poplatek za zrušení účtu: 200 korun *
Poplatek za účelní položku v rámci banky/mimo banku: 4,50 až 20,00 korun
Roční úrok u nezajištěného kontokorentu: 15 procent
Doba od založení účtu do získání možnosti nezajištěného kontokorentu: tři měsíce
Maximální výše nezajištěného kontokorentu: standardně 5000 korun
Splatnost kontokorentu: 6 měsíců
GSM banking: ne
Internet banking: ne
Telefonické bankovnictví: ano
Poznámka: * pravidelné platby (např. SIPO) 2,50 koruny

ČESKÁ SPOŘITELNA
Název účtu: Sporostudent
Typ školy: VŠ
Měsíční poplatek za vedení účtu s měsíčními výpisy: zdarma
Poplatek za zrušení účtu: zdarma
Poplatek za účetní položku u rámci banky/mimo banku: 4,00/6,00 korun
Roční úrok u nezajištěného kontokorentu: 14 procent
Doba od založení účtu do získání možnosti nezajištěného kontokorentu: ihned
Maximální výše nezajištěného kontokorentu: 10 000 korun
Splatnost kontokorentu: jeden rok
GSM banking: ne
Internet banking: ne
Telefonické bankovnictví: ano

ČSOB
Název účtu: ČSOB Student Program
Typ školy: VŠ
Měsíční poplatek za vedení účtu s měsíčními výpisy: poštovné za výpis (5,40 koruny)
Poplatek za zrušení účtu: 100 korun
Poplatek za účetní položku v rámci banky/mimo banku: 1,50-4,00/1,50-6,00 korun
Roční úrok u nezajištěného kontokorentu: 9,30 procenta
Doba od založení účtu do získání možnosti nezajištěného kontokorentu: tři měsíce
Maximální výše nezajištěného kontokorentu: 6000 korun
Splatnost kontokorentu: jeden rok
GSM banking: ano
Internet banking: ne
Telefonické bankovnictví: ano

IPB
ČSOB, divize IPB
Název účtu: IPB Studentské konta
Typ školy: VŠ
Měsíční poplatek za vedení účtu s měsíčními výpisy: zdarma
Poplatek za zrušení účtu: 100 korun
Poplatek za účetní položku v rámci banky/mimo banku: 2,00-3,50/2,00-5,50 korun
Roční úrok u nezajištěného kontokorentu: 12 procent
Doba od založení účtu do získání možnosti nezajištěného kontokorentu: tři měsíce
Maximální výše nezajištěného kontokorentu: 5000 korun
Splatnost kontokorentu: jeden rok
GSM banking: ano
Internet banking: ano
Telefonické bankovnictví: pasivní operace

KOMERČNÍ BANKA
Název účtu: Konta Gaudeamus
Typ školy: VŠ
Měsíční poplatek za vedení účtu s měsíčními výpisy: zdarma
Poplatek za zrušení účtu: 250 korun
Poplatek za účetní položku v rámci banky/mimo banku: 1,90-4,00/3,90-6,00 korun
Roční úrok u nezajištěného kontokorentu: 19 procent
Doba od založení účtu do získání možnosti nezajištěného kontokorentu: šest měsíců
Maximální výše nezajištěného kontokorentu: 3000 korun
Splatnost kontokorentu: 180 dní
GSM banking: ne
Internet banking: ne
Telefonické bankovnictví: ano

UNION BANKA
Název účtu: Konto Amos
Typ školy: VOŠ, VŠ
Měsíční poplatek za vedení účtu s měsíčními výpisy: zdarma
Poplatek za zrušení účtu: 100 korun
Poplatek za účetní položku v rámci banky/mimo banku: zdarma/2,00-5,00
Roční úrok u nezajištěného kontokorentu: 14,50 procenta
Doba od založení účtu do získání možnosti nezajištěného kontokorentu: ihned
Maximální výše nezajištěného kontokorentu: 10 000 korun
Splatnost kontokorentu: jeden rok
GSM banking: ano
Internet banking: ano
Telefonické bankovnictví: pasivní operace

Poznámka: pasivní operace - klient se pouze dozví informace o účtu - například výši zůstatku, ale nemá možnost manipulovat s penězi na kontě; VŠ - vysoká škola, VOŠ - vyšší odborná škola, SŠ - střední škola

Většina studentů má pocit, že pro ně platí jediné: pilně studujte a o nic víc se nestarejte.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nesprávné provedení okna, tvar ostění neumožňuje obtékání teplým vzduchem. Na
Kupujete nemovitost? Pozor na skryté vady, na reklamaci máte 5 let

Každý rok v Česku proběhne převod zhruba půl milionu bytů a rodinných domů. Technický stav nemovitosti se smluvně mezi kupujícím a prodávajícím přitom řeší jen...  celý článek

Zubař, ilustrace
Lepší strava, rovnátka, nadstandardy. Češi si připlácí 5 tisíc ročně

Šetrná metoda odstranění křečových žil, speciální genetické testy v těhotenství, lepší strava v nemocnici. Čeští pacienti jsou ochotni si připlatit čím dál víc...  celý článek

Ilustrační snímek
Vánoční prémie budou, hlásí třetina firem. Většinou rozdají peníze

Výborná ekonomická kondice domácích podniků se před Vánocemi propíše i do kolonky mimořádné odměny na výplatních páskách. Třetina firem má už teď jasno, že je...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.