Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studie: Zavřené pracovní trhy EU jsou populismus

  17:14aktualizováno  17:14
Pracovní Evropské unie, které jsou pro nováčky zavřené, by jim měly otevřít dveře. Pro ochranu trhů neexistuje žádný důvod. Mohutný příliv pracovníků ze střední a východní Evropy se nekonal, a EU by proto měla trhy otevřít co nejdřív. Takové jsou závěry studie organizace ECAS.

Evropská unie | foto: Lubomír Ančinec

ECAS (European Citizen Action Service), v jejímž čele stojí bývalý eurokomisař pro hospodářskou soutěž Mario Monti, vypracovala rozsáhlou studii o pracovní migraci po loňském rozšíření. Její závěry jsou jednoznačné: K restrikci neexistují žádné ekonomické důvody.

Monti: Je to výsměch
"Je to výsměch vnitřnímu trhu EU," řekl nedávno Monti v Evropském parlamentu k současné situaci na pracovním trhu.

Analýza ukázala, že o práci v zahraničí má zájem minimální počet obyvatel z nových členských států. Podle šetření nedosahuje ani jednoho procenta a ani tito lidé domácím práci neberou. Obsazují totiž obvykle místa, o která jinak není zájem.

Lidi doma drží přátelé, rodina, ale v poslední době také rychle rostoucí ekonomiky v jejich zemích. Například podle posledních výsledků statistiků česká ekonomika v druhém kvartálu přidala 5,1 procenta, což je nejrychlejší tempo od poloviny roku 1996.

Nedochází ani ke zneužívání sociálních dávek, takže tito pracovníci ekonomikám spíše prospívají. Vinou stárnutí populace navíc západní Evropa bude potřebovat čím dál více imigrantů. "Zákazy navíc obvykle jen rozšíří černou ekonomiku," připomněl ředitel organizace ECAS Tony Venables.

Podobný názor zastává i komisař Vladimír Špidla. Také on minulý týden vytvořil expertní skupinu, která by měla dospět ke stejným závěrům jako ECAS. S její pomocí chce tlačit na státy, aby se výjimky vzdaly již po první dvouleté etapě.

Zatím jen Británie, Irsko, Švédsko
Své pracovní trhy otevřely loni v květnu občanům nových členských zemí jen tři z 15 států EU, a to Velká Británie, Irsko a Švédsko. Ostatních 12 zemí své trhy uzavřely na dva roky s možným prodloužením až do roku 2009.

Podle dostupných údajů je ve Velké Británii registrováno 175 tisíc pracovníků z nových členských zemí, což představuje 0,4 procenta pracovního trhu. Poláků je téměř 100 tisíc, Čechů i Slováků přes 12 tisíc. Téměř polovina však v zemi byla již před rozšířením. V Irsku pracuje 85 tisíc lidí ze střední a východní Evropy a podle studie jednoznačně přispívají k rychlému růstu irské ekonomiky.

Rozhodne se za dva roky
Formálně ale  snaha Komise ani různé studie nebudou mít na postoj zemí vliv a rozhodnutí bude čistě v rukou národních politiků. Očekává se proto, že i po příštím květnu zůstane přístup na pracovní trhy některých zemí odepřen. Plánuje to zejména Německo a Rakousko, které s novými členskými státy sousedí.

Venables však věří, že většina členských zemí bude příští rok respektovat fakta a své pracovní trhy zpřístupní. "Čím více jich bude, tím větší bude tlak na Rakousko nebo Německo, aby tak rovněž učinily," řekl.

Podle výjimky mohou státy své pracovníky chránit nejdéle do roku 2009. Už v roce 2007 ale budou muset Komisi přesvědčivě doložit, že je pro ně pracovní síla ze střední a východní Evropy hrozbou. Protože to však není pravda, nevyužije podle Venablese celé sedmileté ochranné období žádný stát.


 

Autoři: , ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Najdete na iDNES.cz