Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studie: Zavřené pracovní trhy EU jsou populismus

  17:14aktualizováno  17:14
Pracovní Evropské unie, které jsou pro nováčky zavřené, by jim měly otevřít dveře. Pro ochranu trhů neexistuje žádný důvod. Mohutný příliv pracovníků ze střední a východní Evropy se nekonal, a EU by proto měla trhy otevřít co nejdřív. Takové jsou závěry studie organizace ECAS.

Evropská unie | foto: Lubomír Ančinec

ECAS (European Citizen Action Service), v jejímž čele stojí bývalý eurokomisař pro hospodářskou soutěž Mario Monti, vypracovala rozsáhlou studii o pracovní migraci po loňském rozšíření. Její závěry jsou jednoznačné: K restrikci neexistují žádné ekonomické důvody.

Monti: Je to výsměch
"Je to výsměch vnitřnímu trhu EU," řekl nedávno Monti v Evropském parlamentu k současné situaci na pracovním trhu.

Analýza ukázala, že o práci v zahraničí má zájem minimální počet obyvatel z nových členských států. Podle šetření nedosahuje ani jednoho procenta a ani tito lidé domácím práci neberou. Obsazují totiž obvykle místa, o která jinak není zájem.

Lidi doma drží přátelé, rodina, ale v poslední době také rychle rostoucí ekonomiky v jejich zemích. Například podle posledních výsledků statistiků česká ekonomika v druhém kvartálu přidala 5,1 procenta, což je nejrychlejší tempo od poloviny roku 1996.

Nedochází ani ke zneužívání sociálních dávek, takže tito pracovníci ekonomikám spíše prospívají. Vinou stárnutí populace navíc západní Evropa bude potřebovat čím dál více imigrantů. "Zákazy navíc obvykle jen rozšíří černou ekonomiku," připomněl ředitel organizace ECAS Tony Venables.

Podobný názor zastává i komisař Vladimír Špidla. Také on minulý týden vytvořil expertní skupinu, která by měla dospět ke stejným závěrům jako ECAS. S její pomocí chce tlačit na státy, aby se výjimky vzdaly již po první dvouleté etapě.

Zatím jen Británie, Irsko, Švédsko
Své pracovní trhy otevřely loni v květnu občanům nových členských zemí jen tři z 15 států EU, a to Velká Británie, Irsko a Švédsko. Ostatních 12 zemí své trhy uzavřely na dva roky s možným prodloužením až do roku 2009.

Podle dostupných údajů je ve Velké Británii registrováno 175 tisíc pracovníků z nových členských zemí, což představuje 0,4 procenta pracovního trhu. Poláků je téměř 100 tisíc, Čechů i Slováků přes 12 tisíc. Téměř polovina však v zemi byla již před rozšířením. V Irsku pracuje 85 tisíc lidí ze střední a východní Evropy a podle studie jednoznačně přispívají k rychlému růstu irské ekonomiky.

Rozhodne se za dva roky
Formálně ale  snaha Komise ani různé studie nebudou mít na postoj zemí vliv a rozhodnutí bude čistě v rukou národních politiků. Očekává se proto, že i po příštím květnu zůstane přístup na pracovní trhy některých zemí odepřen. Plánuje to zejména Německo a Rakousko, které s novými členskými státy sousedí.

Venables však věří, že většina členských zemí bude příští rok respektovat fakta a své pracovní trhy zpřístupní. "Čím více jich bude, tím větší bude tlak na Rakousko nebo Německo, aby tak rovněž učinily," řekl.

Podle výjimky mohou státy své pracovníky chránit nejdéle do roku 2009. Už v roce 2007 ale budou muset Komisi přesvědčivě doložit, že je pro ně pracovní síla ze střední a východní Evropy hrozbou. Protože to však není pravda, nevyužije podle Venablese celé sedmileté ochranné období žádný stát.


 

Autoři: , ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz