Sudy ropy polykají stále více peněz

Už přes měsíc se vleče generální stávka ve Venezuele. Stejně dlouho stoupají ceny ropy. Na Tři krále dosáhly maxima od listopadu 2000. Lednový barel ropy stojí v New Yorku už 33 dolarů a cenový strop je v nedohlednu. Venezuelský prezident Hugo Chávez, proti němuž stávkující protestují, se rozhodl odpůrce potlačit a vzít moc nad ropným bohatstvím znovu do svých rukou.

"Obavy ze snižování zásob a nedohledné obnovení dodávek z této země dávají obchodníkům a spekulantům záminku k vyšší poptávce na burze," komentuje situaci Arnošt Plecháč ze společnosti Colosseum.

Venezuela byla pátým největším vývozcem ropy a tento artikl patřil k hlavním zdrojům obživy. Generální stávka zahájená 2. prosince 2002 jako první zasáhla právě těžbu a export "černého zlata".

Později se rozšířila i na další obory, v některých pak byla 2. ledna odvolána. - Více ZDE.

Venezuelská opozice po měsíci částečně ustoupila a přerušila generální stávku tam, kde je potřeba vydělávat. Ropa se ale stále netěží, ve státní ropné společnosti PDVSA se stávkuje dál.

Ropy je nedostatek na vývoz i na domácí spotřebu, což způsobuje stále větší omezování prodeje základních potravin.

Prezidentu Chávezovi už dochází trpělivost. Své odhodlání opustit smířlivá stanoviska dal najevo v nedělním televizním vystoupení.

"Jsem připraven potlačit několikatýdenní generální stávku svých odpůrců," prohlásil, aniž by neupřesnil své záměry.

Opozice ho viní z levičácké politiky, která způsobila hlubokou hospodářskou recesi v zemi, a z kumulace příliš velké moci ve svých rukou.

Žádá referendum o jeho dalším setrvání ve funkci. Chávez tvrdí, že by to bylo neústavní.

"Jelikož to s největší pravděpodobností nevypadá na rychlé urovnání nepokojů, můžeme očekávat pokračování v růstu ceny," dodává Plecháč.

Situaci stále umocňuje také možný konflikt na Blízkém východě, kam Spojené státy přesouvají vojáky a techniku pro případný útok na Irák.

,