Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Summit přinesl dlouhodobá řešení. Teď je potřeba zastavit krvácení

  6:59aktualizováno  6:59
Výsledek summitu není fiaskem. Přináší ale dlouhodobá řešení, která sama o sobě nevyřeší to, že zemím jako je Itálie zoufale chybí peníze. Uklidnění trhů zřejmě přijde až po masivnějším zásahu Evropské centrální banky a prosazení škrtů vládami a parlamenty předlužených států.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na summitu vznikla nová pravidla na zodpovědnější hospodaření vlád, která musí implementovat země eurozóny a mohou také všichni ostatní včetně Česka. Mezi nejdůležitější body patří trestání zemí, které budou mít příliš vysoké rozpočtové schodky nebo existence dvou záchranných fondů a k tomu financování MMF. (čtěte PŘEHLEDNĚ: Jak chce Brusel zpřísnit rozpočtovou disciplínu)

Jsou to vesměs pozitivní návrhy, na druhou stranu ale zafungují až dlouhodobě. Navíc je dohoda v mnoha bodech příliš vágní. Například se mluví o sankcích pro rozpočtové hříšníky, ale neví se, jaké vlastně budou.

"Zarazilo mě, že sankce nejsou definované. Jsou automatické, nebo spíše poloautomatické, ale neví se, jaké. Je to slabé místo dohody. Mělo být jasně řečeno, jaké sankce budou následovat při jakém typu porušení. Třeba, že se sáhne na příspěvky ze strukturálních fondů, nebo že bude uplatněna finanční sankce," řekl iDNES.cz ekonom Patria Finance David Marek.

Podle ekonoma ČSOB Jana Čermáka jde střednědobě nebo dlouhodobě o kroky správným směrem. "Žádný příslib ale nedokáže uklidnit situaci do té míry, aby aukce, které budou nabíhat na začátku příštího roku, nevyvolaly paniku. Tu uklidní jen ECB, případně MMF tak, že pomohou zemím překonat problém s likviditou," tvrdí.

Na mysli má především obnovení kredibility vládních dluhopisů, které se staly pro banky rizikové. Některé banky navíc mohou trápit i nové požadavky na navýšení kapitálové přiměřenosti. To znamená, že si stranou musí odložit větší objem peněz na krytí možných rizik.

Teď musí přijít škrty a masivní nákup toxických dluhopisů

Také podle Marka může další uklidnění přinést Evropská centrální banka, která by měla zahájit masivnější výkup dluhopisů rizikových zemí, a tím jim pomoci překlenout nejistou dobu. Zásahu centrální banky by ale mělo předcházet prosazení úsporných balíčků v jednotlivých zemích - zejména v Itálii, Francii, Belgii a Španělsku.

Dohoda ze summitu o nových rozpočtových pravidlech zmiňuje i půjčku 200 miliard eur Mezinárodnímu měnovému fondu. Peníze by fondu půjčily centrální banky eurozóny (dobrovolně i další země EU) a fond by následně půjčil peníze ohroženým zemím v Evropské unii. Proč tak složitě?

"Celé to řešení je zbytečně kostrbaté a trochu podivné. Očekávám, že na to finanční trhy neskočí," říká ekonom David Marek, který zároveň objasňuje možné důvody tohoto kroku. Podle něj jde vůbec poprvé o zapojení peněz z centrálních bank, které se dosud záchranných akcí nezúčastnily a Evropané věří, že touto cestou přispějí i mimoevropské země. Důvod je ale ještě jeden.

"Politici věří, že když peníze půjdou přes MMF, tak se zapomene, že jde o peníze centrálních bank a že půjde v podstatě o tištění peněz na sanaci evropských vlád. MMF by měl být takovým bílým koněm, aby se zatajilo, že se centrálních banky zapojily do řešení rozpočtových problémů," uzavřel Marek.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dotace z EU? V systému už brzy nastane průvan

Lídé u Pražského hradu oslavují výsledek referenda o vstupu do EU. (14. června...

V Unii se připravuje rozpočet, který má začít platit po roce 2020. A Česko by se mělo připravit, že dojde k omezení...

Internet zdarma do každé vesnice. Brusel podpoří bezplatné wifi

Nové umístění chytré wi-fi. lavičky v olomoucké Rožňavské ulici. Původně stála...

Evropská komise v úterý otevřela přihlášky do programu, ve kterém chce finančně podporovat obce a města při instalaci...

Další nepříjemnost pro Mayovou. Unilever je na úprku z Británie

Do konglomerátu Unilever patří například značka Hellmann's (ilustrační snímek)

Potravinářský a drogistický gigant Unilever po téměř sto letech opustí své sídlo ve Velké Británii a přesune se do...

Najdete na iDNES.cz