Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sun vybuduje v Praze vývojové centrum

  1:00aktualizováno  1:00
Do Česka směřuje významná investice, která přispěje k dalšímu odstřižení země od pověsti levné montovny v srdci Evropy. Jedna z nejvýznamnějších softwarových a počítačových firem světa, Sun Microsystems, v Praze vybuduje evropské středisko výzkumu a vývoje.
Notebook, počítač - (c) profimedia.cz/corbis

Notebook, počítač - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podobných center, kam se soustředí většina jejích programátorů, bude mít firma jen pět.

"V této části Evropy se nám nadprůměrně daří. Proto zde chceme i více investovat," uvedl John Loiacono, výkonný viceprezident Sun Microsystems pro software.

"Očekávám, že množství našich vývojářů se v Praze v nejbližších letech zdvoj- až ztrojnásobí," dodal s tím, že definitivní počet bude záležet na podmínkách, které nabídne agentura CzechInvest.

V současnosti má Sun v Praze okolo dvou set vývojových pracovníků, jejich počet by se mohl zvýšit až na šest set.

"Rozhodnutí o vzniku velkého vývojového centra v Praze je definitivní. Potřebujeme především špičkové lidi z univerzit," říká Zdeněk Pilz, šéf Sun v České republice.

"Vidím výrazný posun z hlediska významu a počtu vývojových projektů, které se mohou v Česku realizovat. Sun je příklad," uvedl Radek Novák, šéf agentury CzechInvest.

Hodnota investice není známa, její dlouhodobá cena však spočívá především ve výzkumném prostředí, které se okolo podobných center vytvoří.

"Jednání o konkrétních finančních částkách stále probíhají. Požadavky firmy na propojení s univerzitami a vytvoření příležitostí získat kvalitní zaměstnance, považujeme za legitimní," uvedl i projektový manažer CzechInvestu Tomáš Bohrn. Výsledek jednání se odrazí i na množství míst, které Sun vytvoří.

V minulém roce investoval Sun do vývoje a výzkumu téměř dvě miliardy dolarů (přes 45 miliard korun), které budou nyní směřovat do Prahy, ruského Sankt Petěrburgu, indického Bangalore, čínského Pekingu a amerického střediska v Silicon Valley.

"Chceme, aby všechna tato centra rostla rovnovážně a podle toho, kde se nám daří," uvedl Loiacono.

Minulý týden Sun už oznámil plán na zdvojnásobení počtu programátorů v Indii na dva tisíce lidí. Celosvětově firma zaměstnává přes třicet tisíc lidí, v minulém roce utržila jedenáct miliard dolarů (přes 260 miliard korun).

V posledních měsících se v Česku postupně objevilo několik členů nejužšího vedení americké společnosti, aby se jednak zúčastnili vyjednávání se státem, jednak aby se zúčastnili výběru místa, kde vyroste nové centrum. 

"Já sám jsem absolvoval tři schůzky na různých úrovních," uvedl Martin Jahn, vicepremiér pro ekonomiku. "Podobné investice jsou nejcennější, jaké může Česká republika získat," dodává s tím, že konkurenty při jejich získávání jsou v současnosti především Maďarsko, Polsko a Indie.

Úspěšný prodej
Za příchodem Sun do Česka stojí i Roman Staněk, který svoji úspěšnou firmu NetBeans se čtyřmi desítkami programátorů před pěti lety Američanům prodal. "Byla to výborná investice. Většina vývoje v oblasti Javy (programovací jazyk, pozn. red.) dnes stojí na nástrojích, které vznikají v Praze," říká Loiacono. 

Rozvoj těchto nástrojů, které se používají například při programování v průmyslu či mobilních telefonech, má být dál hlavním smyslem českého centra. "Jsem samozřejmě velmi rád. Je to i důkaz schopnosti českého projektu zapojit se úspěšně do mezinárodní firmy," uvedl Roman Staněk, který však později Sun Microsystems opustil.

"Každé dítě jednou dospěje a odejde od rodičů. Mě dnes zaměstnává výchova dalšího dítěte, a to firmy Systinet," dodává Staněk, který do své nové firmy v roce 2002 přilákal 600milionovou investici fondu rizikového kapitálu a podle rostoucího seznamu jeho klientů se mu opět velmi daří.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Najdete na iDNES.cz