Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sun vybuduje v Praze vývojové centrum

  1:00aktualizováno  1:00
Do Česka směřuje významná investice, která přispěje k dalšímu odstřižení země od pověsti levné montovny v srdci Evropy. Jedna z nejvýznamnějších softwarových a počítačových firem světa, Sun Microsystems, v Praze vybuduje evropské středisko výzkumu a vývoje.
Notebook, počítač - (c) profimedia.cz/corbis

Notebook, počítač - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podobných center, kam se soustředí většina jejích programátorů, bude mít firma jen pět.

"V této části Evropy se nám nadprůměrně daří. Proto zde chceme i více investovat," uvedl John Loiacono, výkonný viceprezident Sun Microsystems pro software.

"Očekávám, že množství našich vývojářů se v Praze v nejbližších letech zdvoj- až ztrojnásobí," dodal s tím, že definitivní počet bude záležet na podmínkách, které nabídne agentura CzechInvest.

V současnosti má Sun v Praze okolo dvou set vývojových pracovníků, jejich počet by se mohl zvýšit až na šest set.

"Rozhodnutí o vzniku velkého vývojového centra v Praze je definitivní. Potřebujeme především špičkové lidi z univerzit," říká Zdeněk Pilz, šéf Sun v České republice.

"Vidím výrazný posun z hlediska významu a počtu vývojových projektů, které se mohou v Česku realizovat. Sun je příklad," uvedl Radek Novák, šéf agentury CzechInvest.

Hodnota investice není známa, její dlouhodobá cena však spočívá především ve výzkumném prostředí, které se okolo podobných center vytvoří.

"Jednání o konkrétních finančních částkách stále probíhají. Požadavky firmy na propojení s univerzitami a vytvoření příležitostí získat kvalitní zaměstnance, považujeme za legitimní," uvedl i projektový manažer CzechInvestu Tomáš Bohrn. Výsledek jednání se odrazí i na množství míst, které Sun vytvoří.

V minulém roce investoval Sun do vývoje a výzkumu téměř dvě miliardy dolarů (přes 45 miliard korun), které budou nyní směřovat do Prahy, ruského Sankt Petěrburgu, indického Bangalore, čínského Pekingu a amerického střediska v Silicon Valley.

"Chceme, aby všechna tato centra rostla rovnovážně a podle toho, kde se nám daří," uvedl Loiacono.

Minulý týden Sun už oznámil plán na zdvojnásobení počtu programátorů v Indii na dva tisíce lidí. Celosvětově firma zaměstnává přes třicet tisíc lidí, v minulém roce utržila jedenáct miliard dolarů (přes 260 miliard korun).

V posledních měsících se v Česku postupně objevilo několik členů nejužšího vedení americké společnosti, aby se jednak zúčastnili vyjednávání se státem, jednak aby se zúčastnili výběru místa, kde vyroste nové centrum. 

"Já sám jsem absolvoval tři schůzky na různých úrovních," uvedl Martin Jahn, vicepremiér pro ekonomiku. "Podobné investice jsou nejcennější, jaké může Česká republika získat," dodává s tím, že konkurenty při jejich získávání jsou v současnosti především Maďarsko, Polsko a Indie.

Úspěšný prodej
Za příchodem Sun do Česka stojí i Roman Staněk, který svoji úspěšnou firmu NetBeans se čtyřmi desítkami programátorů před pěti lety Američanům prodal. "Byla to výborná investice. Většina vývoje v oblasti Javy (programovací jazyk, pozn. red.) dnes stojí na nástrojích, které vznikají v Praze," říká Loiacono. 

Rozvoj těchto nástrojů, které se používají například při programování v průmyslu či mobilních telefonech, má být dál hlavním smyslem českého centra. "Jsem samozřejmě velmi rád. Je to i důkaz schopnosti českého projektu zapojit se úspěšně do mezinárodní firmy," uvedl Roman Staněk, který však později Sun Microsystems opustil.

"Každé dítě jednou dospěje a odejde od rodičů. Mě dnes zaměstnává výchova dalšího dítěte, a to firmy Systinet," dodává Staněk, který do své nové firmy v roce 2002 přilákal 600milionovou investici fondu rizikového kapitálu a podle rostoucího seznamu jeho klientů se mu opět velmi daří.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz