Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Propast mezi bohatými a zbytkem světa se opět zvětšila, varuje charita

  19:08aktualizováno  19:08
Dvaašedesát nejbohatších miliardářů světa disponuje stejným majetkem jako chudší polovina světové populace. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného mezinárodní charitativní organizace Oxfam před začátkem letošního Světového ekonomického fóra v Davosu.

Letošní Světové ekonomické fórum začíná v úterý 19. ledna a končí v sobotu 23. | foto: AP

Propast mezi bohatými a zbytkem světové populace je opět větší než loni. Mezinárodní charitativní organizace Oxfam v neděli vydala dokument, ze kterého vyplývá, že 62 nejbohatších miliardářů (dle dat agentury Bloomberg) disponuje stejným majetkem jako chudší polovina světové populace – asi 3,6 miliardy lidí. Za posledních pět let si superbohatí polepšili o 500 miliard dolarů (bezmála 12,5 bilionů korun).

62 nejbohatších lidí na světě disponuje stejným majetkem jako chudší polovina...

62 nejbohatších lidí na světě disponuje stejným majetkem jako chudší polovina světové populace

Podle zveřejněné zprávy se majetek nerovnoměrně hromadí v rukou úzké skupiny výrazně bohatších lidí. Tento trend má přitom stoupající tendenci. Nejenom, že bohatší se stávají bohatšími, ale méně majetní jsou na tom hůře, než tomu bylo před pěti lety. Chudší polovina populace za toto období přišla o 41 procent hodnoty svého majetku. Na světě přitom přibylo 400 milionů lidí. Výsledkem je, že nejbohatší jedno procento nyní kontroluje stejný objem majetku jako zbytek planety.

Podíl celosvětového bohatství 2010 - 2015

Podíl celosvětového bohatství 2010 - 2015

Dokument vydaný pod názvem „Ekonomika pro jedno procento“ navíc zdůrazňuje, že celosvětovou nerovností jsou nejvíce zasaženy ženy. „Jedním ze zásadních trendů stojících za rostoucí nerovností je klesající podíl příjmů u zaměstnanců v téměř celém hospodářský rozvinutém světě a ve většině rozvíjejících se zemí. Většina nízkopříjmových zaměstnanců na celém světě jsou ženy,“ uvádí Oxfam.

Předvečer fóra mocných a bohatých

Agentura Oxfam zprávu zveřejnila krátce před začátkem Světového ekonomického fóra (WEF), které se každoročně koná ve švýcarském Davosu. Zasedání se pravidelně účastní špičky světového byznysu, politiky, intelektuální sféry a žurnalistiky. Problematika rozevírajících se nůžek mezi bohatými a zbytkem světa je přitom pravidelnou součástí agendy WEF.

Přestože světoví lídři dlouhodobě mluví o nutnosti neblahý trend řešit, konkrétní činy zatím chybí. Loňské předpovědi, které charita taktéž zveřejnila krátce začátkem Davosu, jak se ekonomickému fóru familiárně říká, se přitom během uplynulého roku zcela naplnily, uvádí letošní zpráva.

Ačkoli se celkový počet lidí žijících v extrémní chudobě snížil mezi lety 1980 a 2010 na polovinu, průměrný příjem nejchudších 10 procent světové populace nevzrostl ani o tři dolary (asi 74 korun). Roční přepočet na jednotlivce potom představuje méně než jeden cent.

Letošní Světové ekonomické fórum začíná v úterý 19. ledna a končí v sobotu 23 ledna. Celkově se ho zúčastní na 2500 „lídrů byznysu a společnosti,“ stojí v prezentaci WEF. Mezi nimi i ředitelka Oxfam Winnie Byanyimová.

„Je nepřijatelné, aby polovina chudší populace světa nevlastnila víc než pár desítek superbohatých lidí, kteří by se vešli do jednoho autobusu,“ poznamenala šéfka charity před začátkem bedlivě sledovaného zasedání.

Konec daňových rájů

Za prioritu při řešení současného stavu Oxfam označuje konec éry daňových rájů, které používají takzvané offshorové společnosti, díky kterým se miliardářům a korporacím daří vyhýbat daňové povinnosti. „Vlády tak přicházejí o zdroje, které potřebují k vypořádání se s chudobou a nerovností,“ uvádí zpráva.

Patřičná míra zdanění by podle Byanyimové měla přispět k odstranění extrémní chudoby do roku 2030, což je cíl, který si světový lídři stanovili loni v září na asijské větvi Světového ekonomického fóra v čínském městě Dalian.

Byanyimová při té příležitosti účastníky vyzvala k „ukončení éry daňových rájů, které prohlubují ekonomickou nerovnost a znemožňují stovkám milionům lidí dostat se z chudoby“.

Ke snížení propastného rozdílu mezi bohatými a zbytkem světa mají podle Oxfam i větší investice do veřejných služeb a vyšší ohodnocení nízkoplatových povolání.

Výčet světové elity

Letošního ročníku Světového ekonomického fóra se mimo jiné účastní britský premiér David Cameron, viceprezident spojených států Joe Biden, ministerský předseda Francie Manuel Valls nebo nově zvolený premiér Kanady Justin Trudeau. Mezi návštěvníky bude i prezident Argentiny Mauricio Macri, izraelský premiér Benjamin Netanyahu a šéf řecké vlády Alexis Tsipras.

Fotogalerie

V rámci diskuzí vystoupí majitel čínské internetové megatržnice Jack Ma, oprační ředitelka Facebook Sheryl Sandbergová, šéf společnosti Dell Michael Dell nebo ředitelka Hewlett Packard Meg Whitman.

Přítomni budou i bankéři z Evropské centrální banky, Světové banky, Mezinárodního měnového fondu nebo Asijské banky pro investice do infrastruktury.

Umění a kulturu bude zastupovat herec Leonardo DiCaprio, zpěvák skupiny Black Eyed Peas will.i.am nebo Peter Gabriel.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Letadla na baterky na všechny vnitrostátní linky, plánuje Norsko

Letadlo E-Fan X vyvinula společnost Airbus ve spolupráci s Rolls-Roycem a...

Veškeré lety na vzdálenost kratší než patnáct set kilometrů by v Norsku měla do roku 2040 zajišťovat pouze elektrická...

Němečtí uzenáři dostali mastnou pokutu, šponovali ceny šunky a salámu

Příbramský masokombinát zaměstnává 1 600 lidí (22.3.2016).

Vrchní zemský soud v Düsseldorfu rozhodl, že výrobce uzenin Rügenwalder Mühle musí zaplatit pokutu ve výši 5,5 milionu...

Trump slíbil silnou ekonomiku. USA se sice daří, ale je to jeho zásluha?

Donald Trump

Donald Trump má za sebou první rok ve funkci amerického prezidenta. Ve svém loňském inauguračním projevu coby nový...

Najdete na iDNES.cz