Superlevné nářadí: pochybná kvalita a krátká životnost

  • 20
Každý kutil i zahrádkář by si měl při vstupu do hobbymarketu, hypermarketu nebo specializované prodejny donekonečna opakovat jednu větu: „Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci.“ Všude v policích se totiž vedle elektrického i benzinového nářadí solidních značek nabízejí jejich neznačkoví kolegové za pár stovek korun. Na první pohled sice vypadají stejně a ceny se liší až desateronásobně, ale přesto radíme: „Superlevné raději nebrat!“

Belgický spotřebitelský časopis Test Achats Magazine se totiž po patnácti letech testů značkových kutilských přístrojů odhodlal podrobit stejným zkouškám i jejich levné napodobeniny a většinu z nich zavrhl. Výrok zkušebních techniků zněl: „Takzvané cenové bomby vás často nechají na holičkách po velmi krátké době.“

To potvrdily i tvrdé testy příklepových vrtaček, které nechala udělat redakce MF DNES před třemi lety v jabloneckém Strojírenském zkušebním ústavu. Přežily jen značkový Black & Decker a Bosch. Výrobky dalších solidních firem Skil, Narex a Atlas Copco nevydržely s dechem, co se týkalo životnosti, ale neznačkové modely zkratovaly, přehřívaly se jim motory a byly špatně ergonomicky vyřešené.

Poslední test velmi levných nástrojů zveřejnila německá spotřebitelská nadace Warentest ve svém časopise a potvrdila belgické výsledky. Příklepové i akumulátorové vrtačky, kmitací pilky a úhlové brusky dostaly podle školní stupnice pětky, vibrační brusky skončily s trojkou.

Belgické a německé cenové poměry přitom odpovídají tuzemským a mnohé testované značky jsou k dostání za necelou tisícovku korun i na českém trhu. Nekvalitní nástroje lze koupit za pětinu, ale někdy i desetinu ceny těch, které získávají v nezávislých testech tituly Vítěz, nebo za polovinu těch, které jsou označovány za Výhodný nákup.

Pokud se zabýváte kutilstvím jen výjimečně, pak vězte, že ve speciálních půjčovnách mají široký výběr všech možných přístrojů od motorové pily po brusku. Ve většině hobbymarketů si můžete půjčit alespoň vrtačku, přímoběžnou a kotoučovou pilku. Půjčovné se pohybuje okolo stovky korun za den. Je však potřeba počítat i s několikatisícovou vratnou zálohou.

Průmysl nesází na krásu, ale na životnost

Velcí výrobci obvykle vyrábějí dvě řady podobných přístrojů. Řemeslnické a kutilské jsou určeny pro občasnou práci a vydrží při šetrném zacházení několik stovek hodin nasazení. Několikanásobně více vydrží robustnější stroje pro průmyslové použití. Dají si líbit i časté přetěžování. Obchodníci si za ně také nechají několikanásobně více zaplatit.

Průmyslové přístroje obvykle vypadají hůře než jejich hobby protějšky, protože více než na designu u nich záleží na funkčnosti. Obě řady rozlišují výrobci barevně (například zelený Bosch pro řemeslníky a modrý pro průmysl) nebo značkou (Narex pro kutily a sesterský průmyslový ProTool, kutilský Black and Decker a průmyslový bratříček DeWalt).

Levné přímočaré pily

Vybavení
: občas chybí regulátor rychlosti a kyvadlový pohyb, listy se upevňují neprakticky pomocí dvou šroubů.
Výkony: řezání ve dřevě je pomalé, přesnost obloukových řezů je velmi malá, životnost nevyhovuje.
Verdikt: nekupovat!
Co má mít pila nezbytně: blokování v pozici „zapnuto“, plynulá regulace rychlosti
Co je užitečné: automatické upevnění listu, kyvadlový pohyb pro hrubé a rychlé řezání

Levné úhlové brusky

Vybavení: chybějí pojistky proti samovolnému spuštění, měniče rychlosti rotace, pozvolné spouštění a antiblokační bezpečnostní systémy.
Výkony: rozbrušování a broušení kovu není příliš účinné, naopak řezání dlaždic je kvalitní. Nástroje nejsou dostatečně silné a odolné. Přiložené kotouče mají výrazně nižší životnost, než je běžný standard.
Verdikt: nekupovat!
Co má mít bruska nezbytně: přepínání trvalého chodu pro dlouhou práci, zablokování osy kotouči kvůli jejich výměně
Co je užitečné: bezpečnostní pojistka proti nechtěnému spuštění, měnitelná rychlost, postupné spuštění (rozběh), antiblokační bezpečnostní systém brání poškození motoru po zaseknutí kotouče

Levné akumulátorové vrtačky

Vybavení: ne vždy je zabudována funkce okamžitého vypnutí, často chybí rychlonabíjení a kontrolka informující o plně nabitém akumulátoru, chybí i druhá mechanická rychlost.
Výkony: vrtání do železa a šroubování dlouhých vrutů je téměř nemožné, životnost nástrojů je omezená.
Verdikt: nekupovat!
Co má mít vrtačka nezbytně: nastavitelná rychlost během chodu, měnitelný směr otáčení s možností zablokovat otáčení, okamžité zastavení, doba nabíjení akumulátoru kratší než jedna hodina
Co je užitečné: dvě mechanické rychlosti - pro práci při plném výkonu a pro pomalé otáčení, nastavitelný odpor, po jehož překročení se hlava vrtačky zastaví, pojistka proti nechtěnému spuštění
Co je praktické: samoupínací hlavice vrtačky umožňuje uchycení vrtáku bez klíče, kontrolka oznamující plné nabití akumulátoru, kontrolka upozorňující na zbývající kapacitu akumulátoru

Levné vibrační a delta brusky

Vybavení: rukojeti i spínače ergonomicky zaostávají.
Výkony: slušné výsledky při dohlazování povrchu, velké množství materiálu odstraňuje obtížně. Dostatečně dlouhá životnost.
Verdikt: výhodná koupě
Co má mít bruska nezbytně: dobrá rukojeť
Co je užitečné: nastavitelná rychlost za chodu

Poznámky: v testu byly zastoupeny značky Adam, Agojama, Bricorama, Builder, Dynamic, Kinzo, Meister Craft, Perel, Power Plus, Practyl, Pro Tools, Startools a Workmaster. Každý nástroj byl zastoupen čtyřmi až šesti značkami. Pramen: Test Achats Magazine (Brusel, 7­8/2001)

Starým friťákem řetězovku neopiješ

Lékařská věda učinila v posledních letech takový pokrok, že umí najít vážnou nemoc i v tom nejzdravějším člověku. Cosi podobného napadne kutila, který přijde do obchodu s nářadím. Hrůza by pojala takového, jenž tam dvanáct let nebyl.

Užiteční pomocníci zahrádkářů a domácích údržbářů se rozrostli do takové košatosti, že z toho jde skutečně strach. Stránky, které dnes věnujeme těmto mašinkám, bez nichž se prý určitě neobejdete, o tom svědčí dostatečně.

Stačil kdysi špalíček dřeva a kousek smirkového papíru. Dnes už to nejde bez brusky vibrační s odsáváním nebo bez něho, brusky excentrické, pásové či něčeho ještě speciálnějšího. Listí na zahradě už nemusíme jak za starých časů primitivně shrabovat hráběmi. Kdo je snad ještě tak zpozdilý, že nemá vysavač, ten může použít alespoň sekačku se sběrným košem.

Nicméně český člověk je za předcházející desítky let už natolik geneticky upraven, že si cestičku najde. Míněna je cestička k seberealizaci, snaha si nějak pomoci a mít alespoň na čas ten krásný pocit, že jsem na něco chytrou hlavičkou zase vyzrál.

Odkoukáno v dílně, kde brousí řetězy k motorovým pilám. Personál si s despektem měří příchozího kutila: „... zase jeden ekolog. Že vy taky mažete vyjetým friťákem?“ Poněkud zaražený muž přitaká. Ano, poradil mu to kamarád, u nich v osadě skutečně všichni dávají do řetězových pil použitý fritovací olej. Je zadarmo, hned po ruce a do motoru to přece nejde, na řetěz musí stačit... Kutil je poučen, že jak je v našich krajích obvyklé ušetřil desetikoruny, jenže přichází o stovky. Nevhodný olej řetěz sice promázne, ale vytahuje ho, tedy ničí. Nepomáhá, škodí.

Od věci také není upozornění, že zbytky smažené housky po fritování rybího filé by mohly ucpat trysku. Což je prý také věc známá z praxe. Poučený muž vše uzná a odchází. Jen ho nepodceňujme zase najde ve zdravém těle jinou nemoc, kterou je třeba léčit za každou cenu.