Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Supermarkety Julius Meinl jsou na prodej

  1:00aktualizováno  1:00
Dlouhodobě ztrátová společnost Julius Meinl, která měla loni v Česku 88 supermarketů, rozprodává své obchody. Z účetních výkazů vyplývá, že Meinl už loni převedl 28 svých obchodů na svou dceřinou společnost a postupně se jich začal zbavovat.
Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

Zbývajících šedesát supermarketů má podle dobře informovaného zdroje koupit Ahold a rozšířit tak řady Albertů.

Ani jedna z firem nechtěla nic komentovat.

Meinl je první ze zahraničních řetězců, který z nabitého českého trhu zahájil ústup. Působil tu jedenáct let.

Nejlepší nabídky z letáků Albert

Nakupujete rádi v prodejnách Albert? Všechny aktuální letáky Albert a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Stranou vyčleněných 28 supermarketů, které znalec ocenil na necelých dvě stě milionů korun, Meinl buď prodává, nebo je zavírá. Z původních 28 jich podle internetových stránek funguje jen sedmnáct.

Letos už například skončil Meinl v Hradci Králové, Klášterci nad Ohří, Nymburce, Liberci či Strakonicích. Další dva obchody, v Novém Jičíně a Ostravě, koupila firma Hruška, působící hlavně na Moravě.

„Převzali jsme je před dvěma měsíci,“ potvrzuje šéf Hrušky Karel Hruzík. Původně jednali ještě o převzetí brněnské prodejny, ale tu nakonec nechtěli, protože byla příliš prodělečná.

Prodejny by měl koupit Ahold
Zbývající šedesátku prodejen by měl koupit Ahold. Podle dobře informovaného zdroje jsou už jednání dotažena téměř do konce. Chybí ještě razítko antimonopolního úřadu, který musí spojení povolit. Ten zatím žádost o povolení neobdržel. O dalších zájemcích o koupi se mezi obchodníky nemluví.

Společnosti Ahold i Meinl reagovat odmítly.

„Naše společnost dohady a spekulace trhu nekomentuje,“ říká pouze mluvčí Aholdu Kateřina Černá. „Vaše spekulace o možném prodeji společnosti Julius Meinl jsou nesprávné a zavádějící,“ zní stručné oficiální stanovisko společnosti Meinl zaslané v odpovědi na několik otázek.

Meinl je v Česku už několik let ve ztrátách, rok od roku větších. Za poslední zveřejněné období 2003 byla firma v minusu větším než půl miliardy korun. Vysloužila si za to poznámku auditora, protože nahromaděné ztráty už překročily její základní kapitál.

Rakouští majitelé nicméně tehdy slíbili, že ještě rok budou Meinl v tuzemsku podporovat a zafinancují ho.

„Bez této podpory by existovaly významné pochybnosti o schopnosti společnosti pokračovat v blízké budoucnosti ve své činnosti,“ píše auditor Deloitte & Touche ve své zprávě k hospodářským výsledkům za rok 2003.

O možném opuštění českého maloobchodního trhu svědčí i fakt, že Meinl ukončil věrnostní program pro své zákazníky. Informuje o tom ve svých prodejnách, na internetových stránkách však ne.

„Do 30. dubna jste si ho měla vybrat. V obchodech visí upozornění už od loňského září,“ říká paní na poradní telefonní lince Meinla na dotaz, co má zákazník dělat, když mu zbyla nevyčerpaná karta. Slibuje však, že nasbírané peníze i teď na požádání vyplatí. Proč program končí, neví.

Ahold by převzetím prodejen Meinl v Česku skokově posílil. Počet supermarketů Albert by díky tomu vzrostl k 240. Ročně v nich zákazníci utratí přes patnáct miliard korun. Stejné tržby mají i Hypernovy, které také patří Aholdu.

Spolknutím Meinla by přibyly další tři až čtyři miliardy, Ahold by se tedy dotáhl na paty prvnímu Makru.

I když by se Meinl zbavil všech supermarketů, z Česka by jeho jméno nezmizelo. Stejní majitelé jsou velkými hráči na trhu s realitami a vlastní v tuzemsku přes sto obchodů a nákupních center.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Konec čerstvého jídla na černém tácku. Lidl končí se škodlivým plastem

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Maloobchodní řetězec Lidl se ve Velké Británii zavázal, že přestane používat černý plast, do kterého balí ovoce a...

Další z rubriky

K Ryanairu musíme dorůst, říká nový ředitel Job Air Technic Kvídera

Generální ředitel Job Air Technic Aleš Kvídera.

Opravna letadel Job Air Technic v nedávné minulosti prošla insolvencí a následnou reorganizací, letos na jaře se už ale...

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...

Konec bloudění po supermarketu? Ahold testuje navigaci uvnitř obchodů

Najdi svůj produkt. Ahold testuje navigaci obchodem.

Nizozemská nadnárodní společnost Ahold Delhaize začala na tamním trhu testovat aplikaci, která zákazníky naviguje mezi...Najdete na iDNES.cz