Supermarkety Julius Meinl jsou na prodej

  1:00aktualizováno  1:00
Dlouhodobě ztrátová společnost Julius Meinl, která měla loni v Česku 88 supermarketů, rozprodává své obchody. Z účetních výkazů vyplývá, že Meinl už loni převedl 28 svých obchodů na svou dceřinou společnost a postupně se jich začal zbavovat.
Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

Zbývajících šedesát supermarketů má podle dobře informovaného zdroje koupit Ahold a rozšířit tak řady Albertů.

Ani jedna z firem nechtěla nic komentovat.

Meinl je první ze zahraničních řetězců, který z nabitého českého trhu zahájil ústup. Působil tu jedenáct let.

Nejlepší nabídky z letáků Albert

Nakupujete rádi v prodejnách Albert? Všechny aktuální letáky Albert a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Stranou vyčleněných 28 supermarketů, které znalec ocenil na necelých dvě stě milionů korun, Meinl buď prodává, nebo je zavírá. Z původních 28 jich podle internetových stránek funguje jen sedmnáct.

Letos už například skončil Meinl v Hradci Králové, Klášterci nad Ohří, Nymburce, Liberci či Strakonicích. Další dva obchody, v Novém Jičíně a Ostravě, koupila firma Hruška, působící hlavně na Moravě.

„Převzali jsme je před dvěma měsíci,“ potvrzuje šéf Hrušky Karel Hruzík. Původně jednali ještě o převzetí brněnské prodejny, ale tu nakonec nechtěli, protože byla příliš prodělečná.

Prodejny by měl koupit Ahold
Zbývající šedesátku prodejen by měl koupit Ahold. Podle dobře informovaného zdroje jsou už jednání dotažena téměř do konce. Chybí ještě razítko antimonopolního úřadu, který musí spojení povolit. Ten zatím žádost o povolení neobdržel. O dalších zájemcích o koupi se mezi obchodníky nemluví.

Společnosti Ahold i Meinl reagovat odmítly.

„Naše společnost dohady a spekulace trhu nekomentuje,“ říká pouze mluvčí Aholdu Kateřina Černá. „Vaše spekulace o možném prodeji společnosti Julius Meinl jsou nesprávné a zavádějící,“ zní stručné oficiální stanovisko společnosti Meinl zaslané v odpovědi na několik otázek.

Meinl je v Česku už několik let ve ztrátách, rok od roku větších. Za poslední zveřejněné období 2003 byla firma v minusu větším než půl miliardy korun. Vysloužila si za to poznámku auditora, protože nahromaděné ztráty už překročily její základní kapitál.

Rakouští majitelé nicméně tehdy slíbili, že ještě rok budou Meinl v tuzemsku podporovat a zafinancují ho.

„Bez této podpory by existovaly významné pochybnosti o schopnosti společnosti pokračovat v blízké budoucnosti ve své činnosti,“ píše auditor Deloitte & Touche ve své zprávě k hospodářským výsledkům za rok 2003.

O možném opuštění českého maloobchodního trhu svědčí i fakt, že Meinl ukončil věrnostní program pro své zákazníky. Informuje o tom ve svých prodejnách, na internetových stránkách však ne.

„Do 30. dubna jste si ho měla vybrat. V obchodech visí upozornění už od loňského září,“ říká paní na poradní telefonní lince Meinla na dotaz, co má zákazník dělat, když mu zbyla nevyčerpaná karta. Slibuje však, že nasbírané peníze i teď na požádání vyplatí. Proč program končí, neví.

Ahold by převzetím prodejen Meinl v Česku skokově posílil. Počet supermarketů Albert by díky tomu vzrostl k 240. Ročně v nich zákazníci utratí přes patnáct miliard korun. Stejné tržby mají i Hypernovy, které také patří Aholdu.

Spolknutím Meinla by přibyly další tři až čtyři miliardy, Ahold by se tedy dotáhl na paty prvnímu Makru.

I když by se Meinl zbavil všech supermarketů, z Česka by jeho jméno nezmizelo. Stejní majitelé jsou velkými hráči na trhu s realitami a vlastní v tuzemsku přes sto obchodů a nákupních center.Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

I čokoláda je superpotravina. Česká firma ji dodává do Švýcarska

Výroba v pražské společnosti Iswari

O borůvkách či šípku se mluví jako takzvaných superpotravinách. Podle Františka Lomského, spolumajitele české firmy...

Kellnerova skupina PPF sjednocuje Air Bank a Home Credit s Monetou

Sídlo společnosti PPF miliardáře Petra Kellnera v pražských Dejvicích.

Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera spustila proces ke sjednocení Air Bank, českého a slovenského Home Creditu s...

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...Najdete na iDNES.cz