Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Supermarkety Julius Meinl jsou na prodej

  1:00aktualizováno  1:00
Dlouhodobě ztrátová společnost Julius Meinl, která měla loni v Česku 88 supermarketů, rozprodává své obchody. Z účetních výkazů vyplývá, že Meinl už loni převedl 28 svých obchodů na svou dceřinou společnost a postupně se jich začal zbavovat.
Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

Nákup, obchod, nakupování, supermarket, utrácení

Zbývajících šedesát supermarketů má podle dobře informovaného zdroje koupit Ahold a rozšířit tak řady Albertů.

Ani jedna z firem nechtěla nic komentovat.

Meinl je první ze zahraničních řetězců, který z nabitého českého trhu zahájil ústup. Působil tu jedenáct let.

Nejlepší nabídky z letáků Albert

Nakupujete rádi v prodejnách Albert? Všechny aktuální letáky Albert a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Stranou vyčleněných 28 supermarketů, které znalec ocenil na necelých dvě stě milionů korun, Meinl buď prodává, nebo je zavírá. Z původních 28 jich podle internetových stránek funguje jen sedmnáct.

Letos už například skončil Meinl v Hradci Králové, Klášterci nad Ohří, Nymburce, Liberci či Strakonicích. Další dva obchody, v Novém Jičíně a Ostravě, koupila firma Hruška, působící hlavně na Moravě.

„Převzali jsme je před dvěma měsíci,“ potvrzuje šéf Hrušky Karel Hruzík. Původně jednali ještě o převzetí brněnské prodejny, ale tu nakonec nechtěli, protože byla příliš prodělečná.

Prodejny by měl koupit Ahold
Zbývající šedesátku prodejen by měl koupit Ahold. Podle dobře informovaného zdroje jsou už jednání dotažena téměř do konce. Chybí ještě razítko antimonopolního úřadu, který musí spojení povolit. Ten zatím žádost o povolení neobdržel. O dalších zájemcích o koupi se mezi obchodníky nemluví.

Společnosti Ahold i Meinl reagovat odmítly.

„Naše společnost dohady a spekulace trhu nekomentuje,“ říká pouze mluvčí Aholdu Kateřina Černá. „Vaše spekulace o možném prodeji společnosti Julius Meinl jsou nesprávné a zavádějící,“ zní stručné oficiální stanovisko společnosti Meinl zaslané v odpovědi na několik otázek.

Meinl je v Česku už několik let ve ztrátách, rok od roku větších. Za poslední zveřejněné období 2003 byla firma v minusu větším než půl miliardy korun. Vysloužila si za to poznámku auditora, protože nahromaděné ztráty už překročily její základní kapitál.

Rakouští majitelé nicméně tehdy slíbili, že ještě rok budou Meinl v tuzemsku podporovat a zafinancují ho.

„Bez této podpory by existovaly významné pochybnosti o schopnosti společnosti pokračovat v blízké budoucnosti ve své činnosti,“ píše auditor Deloitte & Touche ve své zprávě k hospodářským výsledkům za rok 2003.

O možném opuštění českého maloobchodního trhu svědčí i fakt, že Meinl ukončil věrnostní program pro své zákazníky. Informuje o tom ve svých prodejnách, na internetových stránkách však ne.

„Do 30. dubna jste si ho měla vybrat. V obchodech visí upozornění už od loňského září,“ říká paní na poradní telefonní lince Meinla na dotaz, co má zákazník dělat, když mu zbyla nevyčerpaná karta. Slibuje však, že nasbírané peníze i teď na požádání vyplatí. Proč program končí, neví.

Ahold by převzetím prodejen Meinl v Česku skokově posílil. Počet supermarketů Albert by díky tomu vzrostl k 240. Ročně v nich zákazníci utratí přes patnáct miliard korun. Stejné tržby mají i Hypernovy, které také patří Aholdu.

Spolknutím Meinla by přibyly další tři až čtyři miliardy, Ahold by se tedy dotáhl na paty prvnímu Makru.

I když by se Meinl zbavil všech supermarketů, z Česka by jeho jméno nezmizelo. Stejní majitelé jsou velkými hráči na trhu s realitami a vlastní v tuzemsku přes sto obchodů a nákupních center.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

Najdete na iDNES.cz