Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Test dětských moučníků: svačinky bez bílkovin, zato plné cukrů a tuků

  • 85
I když dětské snacky vypadají jako ideální školní svačina, raději zůstaňte u ovoce nebo chleba. Ty dítěti dodají potřebné živiny. MF DNES nechala otestovat osmnáct druhů jemného pečiva, většinou s čokoládovou či krémovou náplní, které maminky přidávají školákům do svačinových boxů.

Pokud někdy čtete „maminkovská“ diskuzní fóra, musíte nabýt dojmu, že děti svačí pouze bílé jogurty a čerstvou zeleninu či ovoce. Tak proč potom výrobci a obchodníci skvěle vydělávají na dětských sušenkách a zákuscích? Protože ve skutečnosti rodiče nejsou dokonalí a podlehnou dětskému naléhání.

„Sladkému se jako rodiče často nevyhneme, ale i nad výběrem pro případné zpestření jídelníčku bychom měli přemýšlet,“ má pro dětské chutě jisté pochopení nutriční terapeutka Věra Boháčová. Předává rodičům tři důležité rady: sladká svačinka (doplněná třeba o bílý jogurt a kousek ovoce) dítěti neublíží, jen se nesmí stát pravidlem a je potřeba ji pečlivě vybírat.

Redakce se obrátila na laboratoř Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT v Praze, aby odborníci pod vedením Marka Doležala zjistili, jak jsou na tom rozličné piškotové řezy, croissanty či muffiny hlavně z hlediska obsahu a složení tuků a sacharidů a také zhodnotili jejich nutriční přínos.

Ryby to sice nejsou, ale...

Laboratorní analýzy následně ukázaly, jak velké rozdíly jsou mezi svačinkami. Do některých vzorků by se správně neměl zakousnout ani dospělý, natož školák, našlo se však i pár kousků, které mohou čas od času doplnit dětský jídelníček.

Ačkoliv jsou jako všechny ostatní pořádně naloženy cukrem a v žádném není mnoho bílkovin či vlákniny, které dětský organismus potřebuje pro zdárný vývoj, obsah tuku a především jeho složení odpovídá představám dietologů.

„Brumík s čokoládovou a mléčnou náplní a minimuffiny Marble Fairy Cakes mají vysoký obsah omega–3 mastných kyselin, což je dáno použitím řepkového či sójového oleje,“ vysvětluje docent Doležal.

Jistě, tučné mořské ryby, které jsou ideální zdroj omega–3 kyselin, to nejsou. Ve všech ostatních zákuscích ovšem najdete hojně probíraný palmový či palmojádrový tuk. Problémem je, pokud je součástí těsta. Když plní v náplních nebo polevách jen roli „ztužovadla“, je menším zlem než ztužené tuky.

„Palmový tuk má nevýhodné složení mastných kyselin, což je problém hlavně pro dospělé z hlediska vzniku kardiovaskulárních onemocnění,“ objasňuje Marek Doležal, že tuky z palmy olejné nejsou problematické jen kvůli ekologickým, ale i nutričním důsledkům.

Úplně špatné tuky

V osmi z osmnácti testovaných výrobků převažovaly v tucích nasycené mastné kyseliny, které by však správně měly tvořit jen třetinu z přijatých tuků. A co hůř, jeden vzorek obsahoval i zvýšené množství transmastných kyselin.

Těm je ovšem potřeba se vyhýbat, protože zvyšují hladinu „špatného“ LDL cholesterolu v krvi. „Jejich příjem by proto neměl přesáhnout 1 procento celkového energetického příjmu,“ připomíná autor laboratorních analýz, že sedmi až desetileté dítě by jich mělo sníst do 2 gramů za den.

Jenže stačí spořádat jediný polomáčený linecký rohlíček s ovocnou náplní z Pekáren a cukráren Klatovy, které jsou plné částečně ztužených tuků – a třetina denní dávky transmastných kyselin je vyčerpána.

„Pro nižší množství transmastných kyselin by bylo zřejmě vhodné použít na potažení čokoládu, s ní se však dostáváme do jiné cenové relace. Vysoká výrobní cena je zatím důvod, proč se nechystáme spustit variantu jednotlivě balených rohlíčků politých čokoládou,“ vysvětluje obchodní ředitelka klatovských pekáren Jana Holubová. Pokud by však chtěli zákazníci kvalitnější alternativu lineckého pečiva z Klatov, doporučuje jim Máslové rohlíčky s čokoládou. Tedy se skutečnou čokoládou.

Sladké a ještě sladší kalorické bomby

Zatímco u tuků je ještě možné najít vcelku nezávadné svačinky, s cukrem je to jedna velká pohroma. Rekordmanem co do obsahu záměrně přidaného cukru je dortík s vanilkovou náplní a čokoládovou polevou Chipicao, který váží úctyhodných 64 gramů.

Podstatnou část ze sladkého otesánka – celých 23 gramů – tvoří řepný cukr, glukózový sirup a dextróza. Pro lepší představu: posvačit ho obnáší totéž jako schroupat šest kostek cukru. Však také energetická hodnota takové svačiny činí 1 200 kJ, což je dvoj až trojnásobek většiny ostatních vzorků.

„Při výběru je proto potřeba zvažovat velikost balení nebo porce a nespokojit se jenom s nutričními hodnotami ve 100 gramech,“ nabádá rodiče Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy.

On sice výrobce na obalu s Mimoni velmi nenápadně sděluje, že „balení obsahuje 2 porce“, jenže uvnitř najdete krom hrací kartičky zabalen jeden jediný kvádřík. Pokud se ho pokusíte rozkrojit na dvě půlky, poleva se rozdrolí a těsto se rozsype. A příliš nepochodíte, ani když budete dítěti vysvětlovat, že to je vlastně přesnídávka na dva dny.

Proto je lepší podobnou past na děti a rodiče vůbec nekupovat. „Výrobky, které mají vysokou energetickou denzitu (hodně energie v malém objemu), vedou děti k neuvědomělému přejídání. Vysoký glykemický index sladkostí dítěti rychle zvedne hladinu cukru v krvi, ta však po hodině až dvou prudce klesne. Kvůli rozházené glykemické křivce pak může trpět nezvladatelnou chutí na další sladké,“ líčí lékařka Václava Kunová ze Společnosti pro výživu, jak může odstartovat začarovaný kruh zuřivého přejídání cukrovinkami.

Chutě jako přes kopírák

Obě odbornice na výživu proto rodičům doporučují podobné pochoutky nabídnout dítěti jen zřídka a jako odměnu či zpestření. „Zejména pokud je štíhlé a sportuje,“ zdůrazňuje Václava Kunová.

Věra Boháčová při pohledu na výsledky analýz doplňuje: „Z nutričního hlediska vychází z testovaných výrobků nejlépe Brumík, který má nejnižší energetickou hodnotu, obsahuje nejnižší podíl tuku a nejvyšší podíl omega–3 masných kyselin.“

Při senzorických testech se nakonec ukázalo, že i děti občas poznají, co je dobré, protože jim právě Brumík v čokoládové i mléčné variantě spolu s plněným piškotem Milka Cake & Choc chutnal nejvíce. „Všeho je v něm akorát,“ shrnula dojmy většiny malých degustátorů jedenáctiletá Silvie.

Děti tak potvrdily i hodnocení školené poroty z pražské VŠCHT, která dala Brumíkovi s čokoládovou náplní nejlepší známku – 1,3. „Ovšem jinak se ukázalo, že všechny dětské moučníky chutnají podobně, dominuje jim sladká chuť,“ dodává Vojtech Ilko, který byl jedním z porotců.


Prémiové testy