Park bludných balvanů v Nochten leží u jedné z největších elektráren ve střední...

Park bludných balvanů v Nochten leží u jedné z největších elektráren ve střední Evropě - Boxberg. Vyrostl na haldách bývalého hnědouhelného dolu. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

Švédská vláda schválila prodej německých dolů českým miliardářům

  • 16
Švédská vláda se rozhodla schválit prodej dolů a elektráren státní švédské firmy Vattenfall v Německu českému investorovi EPH (Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského). Na společné tiskové konferenci to v sobotu uvedli členové tamní vlády. EPH švédské rozhodnutí uvítalo s tím, že k dokončení transakce je ale třeba ještě souhlasu antimonopolních orgánů.

„Schválili jsme dnes dohodu. Dohoda má strategický význam pro společnost a je nejlepší finanční variantou. Hodnota prodeje je vyšší, než by stálo udržení a činnost provozů,“ řekl podle agentury AP ministr pro podnikání a inovace Mikael Damberg. Cenu transakce ale neupřesnil.

Spolu s ministrem prodej podle Reuters oznámila místopředsedkyně vlády Isabella Lövinová, jejíž menší koaliční strana Zelených se dlouho stavěla proti prodeji. Zamezit dohodě by odporovalo obchodním principům a vůli parlamentu, vysvětlila politička. Ujistila, že vláda bude dál bojovat proti skleníkovým plynům a plnit své mezinárodní závazky v této otázce.

„Velice si vážíme rozhodnutí švédské vlády, která schválila prodej hnědouhelných aktiv Vattenfallu v Sasku a Braniborsku. Jedná se o důležitý milník v převodu vlastnictví těchto aktiv na konsorcium tvořené společností Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) a jeho finančním partnerem PPF Investments Ltd.,“ uvedl v rakci mluvčí EPH Daniel Častvaj.

K dokončení transakce je třeba ještě souhlasu antimonopolních orgánů.

Prodej komplikovaly protesty aktivistů

Proti transakci mezi Švédskem a českou soukromou firmou protestovali v poslední době ekologičtí aktivisté ve Stockholmu i v Praze. Ekologové vyzývali švédskou vládu, aby prodej zastavila a zrušila zmíněná zařízení s cílem zabránit emisím oxidu uhličitého a dalším škodám.

„Apelujeme na švédskou vládu, aby doly a elektrárny Vattenfallu takové společnosti neprodávala. Lužické uhlí by mělo zůstat v zemi a domovy místních lidí ohrožené těžbou by měly zůstat zachovány,“ vysvětlil při červnové akci v Praze zástupce aktivistů Josef Patočka.

Poslanci švédského parlamentu museli v květnu po hlasitých protestech aktivistů přerušit debatu na toto téma. Jeden z demonstrantů se tehdy pokusil politiky polít kečupem. Parlament nakonec prodej podpořil.

EPH v konsorciu s finanční skupinou PPF Investments získal již v dubnu od Vattenfallu německé doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf.

,