Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: BeeConsulting

Švédi testují šestihodinovou pracovní dobu. Zaměstnanci jsou výkonnější

  • 163
Švédské firmy testují kratší pracovní dobu. Sázejí tak na odpočatější a tudíž i výkonnější zaměstnance. Méně času stráveného v práci by podle expertů mělo mít příznivější vliv na zdraví.

Osmihodinová pracovní doba není tak efektivní, jak by se mohlo zdát. „Soustředit se na konkrétní úkol tak dlouho, je pro člověka velmi náročné. Abychom to vydrželi, děláme si v práci spoustu přestávek. Zároveň při osmihodinové pracovní době obtížně zvládáme náš soukromý život,“ říká Linus Feldt, výkonný ředitel švédské firmy Filimundus, která šestihodinovou pracovní dobu zavedla loni.

„Chceme trávit víc času se svými rodinami, chceme se učit nové věci a mít také větší výkon. Chtěl jsem vyzkoušet, jestli je možné tyto věci skloubit dohromady,“ vysvětluje Feldt.

Výhody kratší pracovní doby

Vedení Filimundusu má však na své pracovníky také nové požadavky. V práci by neměli surfovat po internetu ani brouzdat po sociálních sítích. Odstřihnout musí jednoduše vše, co je při práci rozptyluje. Dokonce i porady ve firmě se omezily na minimum.

Lidé se teď na práci lépe soustředí a pracují intenzivněji, protože musí daný úkol splnit, než odejdou z práce. A i mimo zaměstnání mají mnohem víc energie na další aktivity.

Podle nejnovějších měření se práce v kratším časovém úseku navíc Filimundusu vyplácí. Výkon společnosti zůstává stejný. Na pracovišti je přitom méně konfliktů mezi zaměstnanci, protože jsou šťastnější a odpočatější.

Firma přitom není v testování kratší pracovní doby osamocena. Několik servisních center Toyoty ve švédském Göteborgu zavedlo kratší pracovní dobu před třinácti lety. Vedení se chlubí lepším výkonem zaměstnanců a tržbami, které se od té doby zvedly o 25 procent.

Zdravotní rizika dlouhé pracovní doby

Že je pro naše zdraví lepší trávit v práci spíše méně času, potvrzují i lékaři. Ukazuje to nejnovější studie, která shrnuje data ze zkoumání zdraví víc než půl milionu lidí z Evropy, Ameriky a Austrálie po dobu delší než osm let.

Experti zjistili, že u lidí, kteří v práci tráví 55 hodin týdně, hrozí o 33 procent vyšší riziko mrtvice. O 13 procent je u těchto lidí také pravděpodobnější vznik infarktu.

Podle jiné studie je už 49 hodin týdně strávených v práci spojeno také s menší duševní pohodou, a to hlavně žen.