Katedrála v Uppsale

Katedrála v Uppsale | foto: Profimedia.cz

Bůh akceptuje vaši digitální platbu. Švédské farnosti objaly moderní svět

  • 332
Švédsko se pomalu stává první bezhotovostní ekonomikou na světě. Digitálně lze převádět peníze už i v kostelech a farnostech, rostoucí počet duchovních míst přijímá příspěvky prostřednictvím mobilní aplikace. Například katedrála ve městě Uppsala ze třináctého století akceptuje i platby kreditní kartou.

Desetimilionové Švédsko platí za zemi, kde se papírové peníze postupem času stávají reliktem minulosti. Počet farností, které akceptují digitální platbu pomocí mobilní aplikace, je dalším důkazem toho, že plný přechod na ekonomiku bez mincí a bankovek je jen otázkou času.

Bez hotovosti se neobejde většina Čechů, ukázal průzkum

Nejinak je tomu i v případě obchodníků a poskytovatelů služeb ve Švédsku. Většina tamních bank už operace v takzvané tvrdé měně nepřijímá. Digitálně můžete zaplatit i za časopis místních bezdomovců. Jít na švédský bleší trh bez bankovní mobilní aplikace znamená, že by vám prodejce dost možná neměl jak vrátit.

„Ještě před patnácti lety jsem vybral celou mzdu a nosil ji v peněžence, takže jsem přesně věděl, kolik peněz mi zbývá,“ řekl agentuře Bloomberg vikář Lasse Svard. I do jeho farnosti Jarna-Vardinge, vzdálené 50 kilometrů od Stockholmu, dorazila digitalizace. „Dnes u sebe už hotovost nenosím,“ dodal.

Data hovoří jasně, „cash“ je pro Švédy minulostí

Neochota Švédů nosit u sebe bankovky a mince je navíc vidět i na tvrdých datech. Podle tamního statistického úřadu klesl za první tři měsíce letošního roku objem fyzických peněz v oběhu na 56,8 miliardy švédských korun (154 miliard českých korun). Bylo to nejméně od roku 1990 a o plných 40 procent méně než v roce 2007, kdy bylo ve Švédsku v oběhu nejvíc klasických peněz. Letošní úbytek bankovek tak nabral ještě rychlejší tempo, než tomu bylo loni.

I podle tamní centrální banky, která se už nyní zabývá možností zavést vlastní digitální měnu, stojí za úbytkem hotovosti technologická inovace. Viceguvernérka Riksbanky Cecilia Skingsleyová připomněla, že Švédi si v minulosti rychle osvojili mobilní telefony nebo počítače. Na debetní systém rychle přešly i tamní banky. Švédové navíc moderním platebním metodám podle všeho důvěřují, řekla bankéřka nedávno ve Stockholmu.

„Ve Švédsku vznikla snaha o efektivní a uživatelsky přívětivou alternativu k papírovým penězům,“ uvedla Skingsleyová. Dodala, že hotovostní platby v soukromé sféře „více či méně vymizí.“

Výhody bezhotovostní ekonomiky převažují

Každá mince má však rub i líc a bezhotovostní ekonomika má ve Švédsku stejně jako kdekoli jinde své kritiky. Mnoho z tamních penzistů si na on-line svět platebních metod dosud nezvyklo. Kritici upozorňují také na to, že stát má díky snadnější kontrole digitálních plateb větší přehled o tom, jak se občané chovají. V neposlední řadě zdůrazňují i možná rizika při výpadcích proudu nebo útoku hackerů.

Přesto se zdá, že výhody bezhotovostní ekonomiky – včetně lepšího výběru daní nebo bezpečí před kapesními krádežemi – převažují nad nevýhodami. To potvrzuje i honosná katedrála v Uppsale či menší farnost města Jarna-Vardinge. Digitální platby jsou i pro boží služebníky výhodnější. Nehrozí, že drobné příspěvky farám někdo ukradne. Hotovostní vklady u švédských bank jsou navíc zatíženy poplatky. Farnost v Jarna-Vardinge čítající 7 500 členů navíc hlásí, že po zavedení digitální platební metody vzrostl i celkový počet vybraných příspěvků.