Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Desátky v SMS, banky bez hotovosti. Ze Švédska mizí klasické peníze

  • 491
Farníci platící desátky prostřednictvím SMS zpráv, pouliční prodavači vybaveni čtečkami platebních karet a banky, které omezují hotovost. Švédsko je na cestě k bezhotovostní ekonomice. Hotovostní platby jsou mnohem méně častější než v jiných vyspělých zemích. Kritici však před tímto trendem varují.

Lidé i firmy v technologicky vyspělém Švédsku v posledních letech opouštějí zažité zvyky a namísto hotovosti čím dál častěji platí kartou nebo přes internet. Trend jde napříč společností. Podle listu The New York Times se týká firem, institucí i bank.

Dokonce populární skupina ABBA, která peníze oslavuje v písni „Money, Money, Money“, se odřízla od klasické hotovosti. Známé ABBA Museum přestalo přijímat mince a bankovky. „Nechceme být pozadu v době, kdy hotovosti zvoní umíráček,“ řekl bývalý člen ABBA Bjorn Ulvaeus, který hudební odkaz populární skupiny přetavil do úspěšného byznysu, jenž zahrnuje také muzeum.

O trendu ví své i bezdomovec ze Stockholmu Stefan Wikberg (65). Když bývalý IT technik ztratil práci, živil se na ulici prodejem novin a časopisů, musel si ale pořídit čtečku kreditních karet, aby si něco vydělal.

A zvyk proniká i do konzervativních církevních kruhů. V kostele Filadelfia ve Stockholmu se nedávno promítalo na velké obrazovce číslo účtu církve, věřící pak svými mobily pomocí aplikace Swish posílali církvi finanční dary. Tento platební systém se stává rychle soupeřem platebních karet.

Jen pětina Švédů platí hotově

Mince a bankovky představují jen dvě procenta švédské ekonomiky, což je výrazně méně ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi. V USA podíl dosahuje 7,7 procenta, v eurozóně klasické peníze tvoří desetinu transakcí ekonomiky. Jen pětina spotřebitelů ve Švédsku letos platila v hotovosti, ve světě je tento podíl 75 procent, uvedla společnost Euromonitor International.

Ve Švédsku stále dominují platební karty. V roce 2013 se jimi uskutečnilo 2,4 miliardy transakcí, ještě před patnácti lety to bylo jen 213 milionů. V každodenním životě ale roste také popularita placení přes různé aplikace.

Bezhotovostní boom se nevyhnul ani bankám. Více než polovina poboček největších švédských bank jako je SEB, Swedbank či Nordea Bank nemají při ruce hotovost nebo nepřijímají hotovostní vklady. Argumentují zvýšením bezpečnosti a potlačením motivace bankovních loupeží.

Švýcaři směřují k referendu, chtějí bankám zakázat tvorbu peněz

Hotovost v bankách se snižuje i podle Banky pro mezinárodní platby, od roku 2010 klesla více než dvakrát. Bankomaty se demontují po stovkách, zejména v odlehlejších místech.

Trend má však také své kritiky. Některé spotřebitelské organizace upozorňují na rostoucí rizika spojená s internetovou kriminalitou. Počet těchto podvodů se zdvojnásobil oproti období před deseti lety, uvádí ministerstvo spravedlnosti. Kritici dále tvrdí, že znevýhodněni jsou starší lidé nebo přistěhovalci. A mladí údajně mohou snáze upadnout do dluhové pasti.

„Existuje mnoho rizik tam, kde společnost přestane užívat hotovost,“ myslí si bývalý policejní ředitel Bjorn Eriksson. Nicméně advokát a bývalý člen ABBA Ulvaeus oponuje, že bezhotovostní platby jsou bezpečnější. Má pro to své důvody. Sám přestal hotovost používat poté, co zloději před lety dvakrát vykradli byt jeho syna.

„Dovedlo mě to k myšlence, jaké by to bylo, kdyby společnost fungovala bez hotovosti a zloději nemohli ukrást, co chtějí,“ uvedl Ulvaeus.

Méně peněz, více z daní?

Ubývání hotovosti vadí pochopitelně i firmám, které zajišťují transfery peněz do bank, bankomatů a firem. Vláda nicméně žádná rizika v tomto trendu nevidí. Naopak je zjevné, že ekonomiky s vyšším podílem hotovostních operací jako Řecko a Itálie mají větší problémy s daňovými úniky. Naopak bezhotovostní platby za sebou zanechávají viditelnou stopu.

Nedá se nicméně říct, že by hotovost ve Švédsku byla úplně mrtvá. Napovídá tomu předpověď centrální banky i úmysl tisknou nové peníze a měnit jejich design.

Klasickým penězům přesto dává vale mnoho lidí, zejména mladých. K bezhotovostnímu placení se přiklonili všichni studenti na univerzitě v Göteborgu. “Nikdo nepoužívá hotovost,“ líčí studentka Hannah Ek. “Myslím, že naše generace bez ní může žít,“ uzavřela.