Ekonom Jan Švejnar.

Ekonom Jan Švejnar. | foto: ČTK

Švejnar: Finanční krize nekončí

  • 43
O konci finanční krize v Česku se zatím nedá mluvit. Myslí si to ekonom Jan Švejnar, který v pořadu ČT Otázky Václava Moravce také nevyloučil, že se situace na trzích může ještě zhoršit. Optimismem neplýtval ani ministr Vladimír Tošovský. "Očekáváme, že výsledky letos nebudou tak dobré, jak se na začátku roku jevilo," řekl.

"Dno, na které pomalu dosedáme nemusí být ještě dno nejnižší," reagoval Švejnar na některé ekonomické ukazatele, které ukazují mírné zlepšení. V posledních týdne například rostly burzy a české automobilky po zavedení šrotovného v okolních zemích opět zvýšily výrobu.

Jan Švejnar si není jistý ani tím, zda polevuje krize v zahraničí. Hlavní problém podle něj je, že banky a finanční instituce zejména v USA nepůjčují. "Zastavila se nákupní horečka, která byla dříve," doplnil a podotkl, že banky stále nejsou očištěné od takzvaných toxických aktiv.

Dodal, že kvůli zhoršenému úvěrování chybí průmyslovým podnikům míza, kterou potřebují pro své fungování.

Podle ekonoma Milana Zeleného je krize přirozenou součástí kapitalismu a nebezpečí je právě v tom, že se na ni tak nedíváme. "Vidíme ji jako na nenormální jev, ale přitom očišťuje byrokracii, politickou korupci, odkrývá podniky, které už nejsou schopné reagovat," myslí si.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Říman byl ohledně odhadu dalšího vývoje opatrný. "Za více než rok bylo v Evropě řečeno takové množství prognóz, které si protiřečily, že není možné něco říkat, ale je nutné být opatrný," podotkl.

Dodal, že nyní na tom už není nejhůř automobilový průmysl, ale například hutní či strojní výroba, jinými slovy "výroba pro výrobu".

Jeho nástupce Tošovský řekl, že úřednická vláda nebude dělat zákonné změny, protože na to nemá čas. Jeho resort má ale prý připravené návrhy na další snížení administrativní zátěže podnikatelům. Důležité podle něj je zachovat konkurenceschopnost českých firem.

"Češi jsou méně zadluženi než na západě"

Počet nesplácených úvěrů v Česku za poslední měsíce vzrostl. V listopadu minulého roku domácnosti i firmy nesplácely úvěry v hodnotě 1,59 miliardy korun, letos v březnu to bylo již 1,85 miliardy korun.

"Statistiky jsou vážné, ale ne znepokojující. Rodiny a jednotlivci jsou méně zadluženi než na západě. Pro nás je nebezpečí, že pokud si západní ekonomika nepovede dobře, bude to na nás mít dopady, protože jsme otevřená, exportní ekonomika," zhodnotil Jan Švejnar.

Česká ekonomika je podobně jako většina zemí v EU v hospodářské recesi. Hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí propadl o 3,4 procenta, což je nejvíce v novodobé historii. - více čtěte Česká ekonomika se rekordně propadla

Současná vláda Jana Fischera přesto vnímá situaci na tuzemském trhu poměrně optimisticky. Ve své zprávě například vyzdvihla zdravý bankovní sektor. Situace je také lepší, než v řadě západních zemí.