Svět čeká recese. Bude dlouhá?

  • 6
Svět podle odborníků spěje do ekonomické krize. Bude zřejmě nejhlubší od ropného šoku na začátku sedmdesátých let, nikdo si však zatím netroufá příliš přesně odhadnout, jak hluboký čeká globální ekonomiku propad. Nejvyspělejší země světa zaznamenávají určitý hospodářský útlum již od začátku letošního roku. Ve středu zveřejněná prognóza MMF, která ještě nezahrnuje dopady leteckých útoků na USA, proto počítá, že letos poroste svět celkově pouze 2,6procentním tempem.

Právě útoky teroristů na Ameriku předchozí problémy ještě více prohloubily. Krize teď postihne nejen USA, kterých se atentáty dotkly nejvíce, ale rozšíří se zřejmě i do otevřených ekonomik Asie nebo Evropy včetně České republiky. Názory odborníků a politiků na to, co bude dál, se různí.

Mají při odhadování těžkou úlohu. Trhy "blázní" - akcie na burzách donedávna letěly dolů. Přestože se čeká vojenský konflikt, klesají ceny ropy. Výrazně také padá spotřebitelská důvěra. V úterý se ve Spojených státech ocitla na nejnižší úrovni za posledních pět a půl roku.

VŠECHNY SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A ON-LINE REPORTÁŽE

ZPRÁVY ON-LINE středa 26. září

ZPRÁVY ON-LINE
čtvrtek 27. září

Právě důvěra lidí v příznivý vývoj ekonomiky přitom byla donedávna posledním faktorem, který při klesajících firemních investicích, omezování výroby a zhoršující se situaci na trhu práce držel americkou ekonomiku ještě nad vodou. To by se teď mohlo změnit.

Pokud důvěra spotřebitelů ještě více klesne, bude to znamenat jediné - lidé přestanou nakupovat, prodá se méně zboží a firmám klesnou tržby. To přinese další propouštění a krize se bude prohlubovat. Podle průzkumů více než polovina Američanů stále věří, že atentáty nezpůsobí recesi.

"Zatím ještě téměř 90 procent spotřebitelů tvrdí, že neplánují omezení výdajů. Toto číslo však s tím, jak se bude více propouštět, výrazně klesne," uvedla Lynn Francová, šéfka společnosti, která průzkum mezi 750 americkými domácnostmi prováděla. Americká vláda se proto snaží ve spolupráci s dalšími institucemi spotřebitelskou důvěru znovu pozvednout.

Prezident George Bush a Kongres odsouhlasili okamžitou pomoc ve výši 40 miliard dolarů, určenou na zvýšení bezpečnosti letecké dopravy, a tím i jistoty cestujících. Americká centrální banka Fed znovu, v letošním roce již poosmé, snížila úrokové sazby, což je krok, který by měl do ekonomiky napumpovat více peněz, a podpořit tak nákupy spotřebitelů a firemní investice.

Navíc se čeká, že Fed v případě nutnosti může sazby snížit v nejbližší době znovu.

Spotřebitelskou důvěru se snaží pozvednout i výroky amerických politiků a institucí. Ministr financí USA Paul O'Neill prohlásil, že americká ekonomika sice atentáty utrpěla těžkou ránu, ale v příštím roce již opět poroste.

Podobně se vyjádřil i šéf banky Fed, jindy na svá slova opatrný Alan Greenspan. "Americká ekonomika je natolik silná, že přežije krátkodobý negativní dopad nejhorších teroristických útoků na USA v jejich historii," míní Greenspan. Ale prognózy nezávislých institucí a některých analytiků již tak příznivé nejsou.

"Teroristické útoky poškodí důvěru amerických spotřebitelů a pravděpodobně dotlačí Ameriku do recese. A to nejméně ve třetím a čtvrtém čtvrtletí letošního roku," uvedla například ve své předpovědi společnost Standard & Poor's. "Slabší globální poptávka pak ještě prohloubí současnou recesi v Japonsku a v dalších otevřených ekonomikách v jihovýchodní Asii," dodala americká společnost.