Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svět dal dárek nejchudším státům, oddluží je

  1:00aktualizováno  1:00
Mezinárodní měnový fond dal 19 nejchudším zemím světa pěkný vánoční dárek. Potvrdil totiž, že jim odpustí všechny jejich dluhy vůči sobě v celkové výši 3,3 miliardy dolarů.
Nejchudším státům bohaté škrtnou dluhu. Ilustrační foto

Nejchudším státům bohaté škrtnou dluhu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Jedná se o historický okamžik, který těmto zemím umožní zvýšit své výdaje do prioritních oblastí a lépe snižovat chudobu, podporovat hospodářský růst a dosáhnout tak pokroku," uvedl v prohlášení výkonný šéf MMF Rodrigo Rato.

Odpuštění dluhů 19 nejchudších zemí měnovému fondu má "na svědomí" iniciativa nejvyspělejších zemí G8, jejichž hlas má v MMF velkou váhu. Skupina G8 odsouhlasila tento krok již v polovině roku na svém summitu. - více zde

Definitivně k odpuštění dluhů, které zatím schválilo vedení MMF, dojde v okamžiku, kdy s tímto krokem vyjádří souhlas také všech 43 bohatých států, jež přispívají do fondu této organizace pro boj s chudobou. Což by mohlo být začátkem příštího roku.

"Prozatím máme svolení 37 států. Ale věříme, že těch zbývajících šest získáme během následujících týdnů," řekl pro zpravodajství BBC News mluvčí MMF Thomas Dawson.

Původně se hovořilo o tom, že dluhy by se měly odpustit rovné dvacítce nejchudších zemí. Mezinárodní měnový fond je však v poslední době ostražitější než dříve a pečlivěji zkoumá, jak jednotlivé dlužící země s obdrženými penězi nakládaly a také jak přesně naplňují dohodnutá makroekonomická kritéria pro odpuštění dluhů.

A proto se objevily spekulace o tom, že například Etiopie, Madagaskar, Mauretánie, Nikaragua, Rwanda či Senegal mohou být ze seznamu vyškrtnuty. Proti tomu se však zvedla ve světě vlna odporu ze strany vládních i nevládních organizací, které se na boj s chudobou zaměřují.

Nešťastná Mauretánie
Nakonec se proto Mezinárodní měnový fond rozhodl uplatnit méně přísná pravidla na odpuštění dluhů hlavně v oblasti špatné správy poskytnutých finančních prostředků ze strany některých vlád.

A až na Mauretánii se všechny zpochybňované země na seznam "hříšníků, kterým bude odpuštěno" dostaly. Společně s dalšími státy jako jsou Benin, Bolivie, Burkina Faso, Ghana, Guyana, Honduras, Kambodža, Mali, Mozambik, Niger, Tádžikistán, Tanzánie, Uganda a Zambie.

"Je dobře, že MMF zjistil, že se nemůže jen tak vykroutit z předchozího příslibu zrušení dluhů. A to ani na svém nynějším uzavřeném zasedání ve Washingtonu,! komentoval konečný výběr zemí mluvčí mezinárodního sdružení nevládních humanitárních organizací Oxfam.

Mauretánie se na seznam zatím nedostala kvůli vážným problémům, které má se správou veřejných výdajů a se zveřejňováním důvěryhodných finančních a makroekonomických dat. Až se v tomto ohledu zlepší, mohly by být í její dluhy ze strany MMF odpuštěny.

O podobném kroku, jaký udělal Mezinárodní měnový fond, uvažuje také jeho sesterská organizace - Světová banka. Té dluží nejvíce zadlužené země světa, což jsou v naprosté většině případů stejné státy, jakým odpustil nyní dluhy MMF, ještě mnohem více. Světová banka proto zatím hovoří v případě této skupiny pouze o odepsání většiny a ne všech dluhů.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz