Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svět dal dárek nejchudším státům, oddluží je

  1:00aktualizováno  1:00
Mezinárodní měnový fond dal 19 nejchudším zemím světa pěkný vánoční dárek. Potvrdil totiž, že jim odpustí všechny jejich dluhy vůči sobě v celkové výši 3,3 miliardy dolarů.
Nejchudším státům bohaté škrtnou dluhu. Ilustrační foto

Nejchudším státům bohaté škrtnou dluhu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Jedná se o historický okamžik, který těmto zemím umožní zvýšit své výdaje do prioritních oblastí a lépe snižovat chudobu, podporovat hospodářský růst a dosáhnout tak pokroku," uvedl v prohlášení výkonný šéf MMF Rodrigo Rato.

Odpuštění dluhů 19 nejchudších zemí měnovému fondu má "na svědomí" iniciativa nejvyspělejších zemí G8, jejichž hlas má v MMF velkou váhu. Skupina G8 odsouhlasila tento krok již v polovině roku na svém summitu. - více zde

Definitivně k odpuštění dluhů, které zatím schválilo vedení MMF, dojde v okamžiku, kdy s tímto krokem vyjádří souhlas také všech 43 bohatých států, jež přispívají do fondu této organizace pro boj s chudobou. Což by mohlo být začátkem příštího roku.

"Prozatím máme svolení 37 států. Ale věříme, že těch zbývajících šest získáme během následujících týdnů," řekl pro zpravodajství BBC News mluvčí MMF Thomas Dawson.

Původně se hovořilo o tom, že dluhy by se měly odpustit rovné dvacítce nejchudších zemí. Mezinárodní měnový fond je však v poslední době ostražitější než dříve a pečlivěji zkoumá, jak jednotlivé dlužící země s obdrženými penězi nakládaly a také jak přesně naplňují dohodnutá makroekonomická kritéria pro odpuštění dluhů.

A proto se objevily spekulace o tom, že například Etiopie, Madagaskar, Mauretánie, Nikaragua, Rwanda či Senegal mohou být ze seznamu vyškrtnuty. Proti tomu se však zvedla ve světě vlna odporu ze strany vládních i nevládních organizací, které se na boj s chudobou zaměřují.

Nešťastná Mauretánie
Nakonec se proto Mezinárodní měnový fond rozhodl uplatnit méně přísná pravidla na odpuštění dluhů hlavně v oblasti špatné správy poskytnutých finančních prostředků ze strany některých vlád.

A až na Mauretánii se všechny zpochybňované země na seznam "hříšníků, kterým bude odpuštěno" dostaly. Společně s dalšími státy jako jsou Benin, Bolivie, Burkina Faso, Ghana, Guyana, Honduras, Kambodža, Mali, Mozambik, Niger, Tádžikistán, Tanzánie, Uganda a Zambie.

"Je dobře, že MMF zjistil, že se nemůže jen tak vykroutit z předchozího příslibu zrušení dluhů. A to ani na svém nynějším uzavřeném zasedání ve Washingtonu,! komentoval konečný výběr zemí mluvčí mezinárodního sdružení nevládních humanitárních organizací Oxfam.

Mauretánie se na seznam zatím nedostala kvůli vážným problémům, které má se správou veřejných výdajů a se zveřejňováním důvěryhodných finančních a makroekonomických dat. Až se v tomto ohledu zlepší, mohly by být í její dluhy ze strany MMF odpuštěny.

O podobném kroku, jaký udělal Mezinárodní měnový fond, uvažuje také jeho sesterská organizace - Světová banka. Té dluží nejvíce zadlužené země světa, což jsou v naprosté většině případů stejné státy, jakým odpustil nyní dluhy MMF, ještě mnohem více. Světová banka proto zatím hovoří v případě této skupiny pouze o odepsání většiny a ne všech dluhů.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Najdete na iDNES.cz