Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svět tlačí na manažery: Ukažte platy

  1:00aktualizováno  1:00
Platy manažerů ve světě se stále zvyšují. Za své rostoucí bohatství šéfové velkých korporací vděčí pozvolnému ožívání světové ekonomiky po několika letech útlumu. Zároveň se však rozevírají nůžky mezi odměnami nejvyšších šéfů a řadových zaměstnanců.

O prudkém růstu platů manažerů svědčí čísla.

Například šéfové pěti set největších firem v USA si loni polepšili oproti předchozímu roku o 54 procent, když v součtu firmy těmto šéfům za loňský rok vyplatily 5,1 miliardy dolarů.

V průměru šlo o 5,1 milionu dolarů na jednoho, tedy 121 milionů korun. I v Evropě platy manažerů rostou.

I když zatím stále zdaleka nedosahují takové výše jako u jejich amerických kolegů, kde jsou v případě těch nejvyšších špiček až několikanásobně vyšší.

Podle odborníků to je hlavně tím, že na starém kontinentu firmy v takové míře nevyužívají odměňování formou akciových programů jako ve Spojených státech. Zjednodušeně řečeno, Američané si nechávají platit menší základní mzdu v penězích, ale v případě dobrého roku pak dostanou mnohem více v akciích firmy, jejichž cena vzrostla.

Loni si v Americe nejvíce vydělal výkonný šéf internetové společnosti Yahoo! Terry Semel. Jeho základní plat činil 600 tisíc dolarů. Za to, jak se Yahoo! loni dařilo, však získal další odměny a hlavně bonus ve formě akcií, jehož hodnota dosáhla 230 milionů dolarů, což je 5,4 miliardy korun.

Semelových 230 milionů je však v porovnání s odměnami některých manažerů ze zlatých let americké ekonomiky z přelomu tisíciletí docela málo. V roce 2000 dostával Charles B. Wang z technologické firmy Computer Associates 650 milionů dolarů a v roce 2002 Larry Ellison z Oraclu obdržel dokonce 706,1 milionu dolarů. V přepočtu na koruny to je závratných více než 16 miliard korun.

V Evropě je zatím výše odměn pro manažery do značné míry tabu. Málokteré země přijaly zákony, které by k tomu jejich zaměstnavatele dotlačily. A tak žebříček nejlépe placených manažerů z Evropy za loňský rok není zatím k dispozici.

V roce 2003 dostal nejvyšší známou odměnu bývalý šéf mobilního operátora Vodafone Chris Gent, jemuž nový majitel českého Oskara vyplatil celkem 14,1 milionu dolarů – 334 milionů korun, což je v porovnání s Američany pakatel.

Ale i v západní Evropě se začíná blýskat na transparentnější časy a stále více zemí zvažuje, zda manažery k přiznávání výše svých platů nepřinutit. Tento tlak sílí například v Německu, kde chce vláda zvýšit transparentnost odměňování manažerů zákonem. Stačilo dokonce jen pohrozit jeho přípravou a většina velkých firem ze 30 blue chips na frankfurtské burze loni zveřejnila platy svých šéfů dobrovolně.

Stále však více než pět set z tisícovky firem obchodovaných na německé burze takové údaje zveřejňovat nechce.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz