Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světová banka: ČR patří mezi vyspělé země

  12:53aktualizováno  12:53
Česká republika už nemá mezi rozvojovými či transformujícími se ekonomikami co dělat. Patří mezi rozvinuté státy. Takové je oficiální stanovisko Světové banky, která Česko přeřadila mezi vyspělé země. Česko tak už nebude čerpat úvěry Světové banky.

"Je to důležité ocenění České republiky a signál ekonomické stability země. Česká ekonomika je už dost silná a nepotřebuje podporu Světové banky," uvedlo ministerstvo financí v tiskové zprávě.

Po přechodnou dobu může ČR získat pomoc ve formě technické asistence. Ta se zaměří na analýzu ochrany spotřebitelů na finančním trhu, uvedla ČTK.

Česká republika využila peněz ze Světové banky jen jednou  -  v roce 1991. Tehdejší Československo získalo 450 milionů dolarů na financování strukturálních změn ekonomiky, hlavně na infrastrukturu.

Po rozdělení státu přešlo na Českou republiku 300 milionů, které splatila předčasně v roce 2003. Od té doby žádné úvěry od banky nepotřebovala, uvádí ministerstvo s tím, že se neočekává, že by se něco v tomto ohledu mělo změnit.

Banka ale Česku asistovala i jinak, zejména zpracováním nejrůznějších studií. V roce 1998 to byla analýza českého kapitálového trhu, o rok později dokument, který hodnotil připravenost Česka pro vstup do Unie. Banka České republice pomáhala i při řízení veřejného dluhu či s důchodovou reformou.

Podle ekonomů ale přeřazení žádný praktický dopad mít nebude. Je to podle nich především otázka přestiže. Podivují se spíše nad tím, že k němu došlo téměř rok po vstupu do EU.

"Jen málokdo si totiž dokáže představit, že by členskou zemí EU mohla být země rozvojová či transformující," řekl ČTK Vladimír Pikora z Volksbank.

"Po patnácti letech ekonomické, sociální a politické transformace je Česká republika zemí s rozvinutou a rostoucí ekonomikou, členem EU, zemí integrující se do globální ekonomiky a konečně zemí budující si pozici mezi nejvyspělejšími ekonomikami světa," říká ministr financí Bohuslav Sobotka.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Najdete na iDNES.cz