Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světová banka: ČR patří mezi vyspělé země

  12:53aktualizováno  12:53
Česká republika už nemá mezi rozvojovými či transformujícími se ekonomikami co dělat. Patří mezi rozvinuté státy. Takové je oficiální stanovisko Světové banky, která Česko přeřadila mezi vyspělé země. Česko tak už nebude čerpat úvěry Světové banky.

"Je to důležité ocenění České republiky a signál ekonomické stability země. Česká ekonomika je už dost silná a nepotřebuje podporu Světové banky," uvedlo ministerstvo financí v tiskové zprávě.

Po přechodnou dobu může ČR získat pomoc ve formě technické asistence. Ta se zaměří na analýzu ochrany spotřebitelů na finančním trhu, uvedla ČTK.

Česká republika využila peněz ze Světové banky jen jednou  -  v roce 1991. Tehdejší Československo získalo 450 milionů dolarů na financování strukturálních změn ekonomiky, hlavně na infrastrukturu.

Po rozdělení státu přešlo na Českou republiku 300 milionů, které splatila předčasně v roce 2003. Od té doby žádné úvěry od banky nepotřebovala, uvádí ministerstvo s tím, že se neočekává, že by se něco v tomto ohledu mělo změnit.

Banka ale Česku asistovala i jinak, zejména zpracováním nejrůznějších studií. V roce 1998 to byla analýza českého kapitálového trhu, o rok později dokument, který hodnotil připravenost Česka pro vstup do Unie. Banka České republice pomáhala i při řízení veřejného dluhu či s důchodovou reformou.

Podle ekonomů ale přeřazení žádný praktický dopad mít nebude. Je to podle nich především otázka přestiže. Podivují se spíše nad tím, že k němu došlo téměř rok po vstupu do EU.

"Jen málokdo si totiž dokáže představit, že by členskou zemí EU mohla být země rozvojová či transformující," řekl ČTK Vladimír Pikora z Volksbank.

"Po patnácti letech ekonomické, sociální a politické transformace je Česká republika zemí s rozvinutou a rostoucí ekonomikou, členem EU, zemí integrující se do globální ekonomiky a konečně zemí budující si pozici mezi nejvyspělejšími ekonomikami světa," říká ministr financí Bohuslav Sobotka.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Moc peněz, málo příležitostí. Není z čeho vybírat, tvrdí investoři

(Ilustrační snímek)

Investoři v Česku mají čím dál víc peněz, ale nevědí, co s nimi. Ekonomika roste, lidé bohatnou, ovšem kvalitních...

Najdete na iDNES.cz