Světová banka mluví i česky

  • 1
Do práce jezdí na kole a v mládí vyhrával na kontrabas. Image, který by se hodil spíš k aktivistovi brojícímu proti globalizaci, přísluší naopak člověku, proti jehož práci tisíce lidí demonstrují. Jmenuje se Mats Karlsson, pochází ze Švédska a od roku 1999 je viceprezidentem Světové banky.

Když si Karlsson podává ruku s lidmi v Čechách, uzemňuje nabídkou: "Netřeba mluvit anglicky, můžeme česky." Hru na kontrabas totiž studoval v dobách tuhého socialismu v Praze, kam se tehdy odstěhoval za svou nynější manželkou. "Česky mluvíme někdy i doma, ale po ránu mám trochu problémy, hlavně když mám mluvit o profesionálních věcech," říká pětačtyřicetiletý Karlsson.

Po studiích v Praze se vrátil do rodného Švédska a dva roky hrál ve Stockholmské filharmonii. Souběžně však studoval ekonomii a poté nastoupil na dráhu politika a diplomata.

Poslání Světové banky - potírat chudobu v rozvojovém světě - plnil nejprve pro švédskou vládu, poté pracoval na švédském ministerstvu zahraničí a rovněž jako zástupce Švédska v Africké, Asijské a Interamerické rozvojové bance.

V srpnu 1999 nastoupil ve Světové bance jako "diplomat" odpovědný za komunikace celé instituce se světovými vládami, OSN i s organizacemi aktivistů, které proti úloze Světové banky a Mezinárodnímu měnovému fondu protestují.

Doma Karlsson hovoří jak česky, tak švédsky. Jeho manželka vystudovala lingvistiku ve švédštině. Česky prý hovoří i obě jejich dcery - dvojčata. Když na podzim roku 2000 Karlsson přijel do Prahy na zasedání Měnového fondu a Světové banky, nemusel shnánět ubytování v žádném hotelu - v Praze mají totiž s manželkou byt. "Když dřív pracoval ve Švédsku, jezdil s manželkou pravidelně do Čech na dovolenou," prozradila jedna z Karlssonových kolegyň.