Světová banka poskytne ekonomické know-how

Dalším z řečníků, kteří předstoupili před novináře a účastíky Výročního zasedání MMF a Světové banky v Praze, byl prezident Světové banky James Wolfensohn. V úvodu zopakoval hlavní cíle pražských jednání, především rozdělení práce mezi bankou a měnovým fondem, větší otevřenost obou institucí a řešení chudoby ve světě. Zdůraznil také, že je nutné změnit postupy bretonwoodských institucí při rozhodování o poskytnutí pomoci. Stručně zhodnotil i poslední vývoj transformujících se zemí.

"Máme konkrétní plány pro boj s chudobou, o kterých budeme jednat i na tomto setkání. Budeme hovořit také o zlepšení toku informací mezi námi a postiženými zeměmi. Jsme si vědomi toho, jakou mají správné informace cenu," řekl Wolfensohn.

Chudé země samotné si podle něj vybírají právě takové programy, na kterých jsou schopny s bankou spolupracovat. V současnosti nejčastěji zmiňovaný program na oddlužení dvaceti zemí do konce roku 2000 si klade za cíl především stimulovat vlády jednotlivých zemí ke zvýšení sociálních výdajů.

"Nebojíme se, že by program oddlužení stejně jako třeba programy na boj s AIDS nebyly financovatelné. Samozřejmě musíme stále hledat nové finanční zdroje," reagoval šéf Světové banky na námitku, že některé projekty jsou profinacovány pouze z jedné čtvrtiny nebo poloviny.

Svět si podle něj uvědomuje, že AIDS se dotýká již bezpečnostních otázek a jednotlivé země musí přistupovat zodpovědně k prevenci a zdravotní péči.

"Dochází již i ke spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem při řešení těchto závažných otázek, což nás velmi těší," dodal.

Wolfenson se stručně vyjádřil i k uveřejněné zprávě o chudobě v Evropě a ve Střední Asii. Při té příležitosti vyzvihl kroky, které v procesu transformace učinily středoevopské země včetně ČR.

"V postavení středoevropských zemích existuje rozdíl vůči například bývalému SSSR nebo Balkánu. Strukturální reformy v těchto zemích proběhly lépe. Například ČR jsme neposkytli tolik peněz, nebyl pro to prostor. Jsme ale připraveni vám poskytnout ekonomické know-how pro zapojení se do evropských a světových trhů."

Prezident Světové banky se dotkl také tématu spolupráce s Ruskem a podpory Srbska. Prezident Putin se dle jeho názoru snaží vyhlásit v Rusku boj s korupcí a reformovat správu země.

Jak dále postupovat vůči Srbsku bude podle Wolfensohna jasné až po prezidentských volbách, které proběhnou o nadcházejícím víkendu.