Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světová banka: Pozdější důchod muže diskriminuje

  12:08aktualizováno  12:08
Ženy by neměly odcházet do důchodu dříve než muži. Tvrdí to alespoň poslední studie Světové banky. Důchodové systémy řady zemí podle ní diskriminují muže pozdějším věkem odchodu do důchodu. Vyšší věková hranice pro muže prý nemá racionální opodstatnění.
Důchodci, postižení, sociální péče

Důchodci, postižení, sociální péče | foto: MF DNES

Muži totiž žijí v průměru kratší život než ženy. Dřívější odchod do důchodu je podle Světové banky nevýhodný i pro ženy, protože kvůli tomu přicházejí o možný plat a dostávají nižší penze.

"Řečtí muži stráví v důchodu průměrně deset let, řecké ženy 23 let. Částečně je to způsobeno věkem odchodu do důchodu: muži v 65 letech, ženy v 58. Pokud to bylo míněno jako podpora žen, tak to selhává, protože kvůli tomu mají nižší penze," uvádí nová studie Doing Business 2006.

Zatímco většina států západní Evropy již hranici odchodu do důchodu pro muže a ženy srovnala, ve střední a zejména východní Evropě rozdíly přetrvávají.

Přitom právě zde žijí ženy mnohem déle než muži. Například v Rusku a Bělorusku činí rozdíl 12 let, v Litvě a na Ukrajině je život žen v průměru delší o 11 let a průměr OECD činí šest let.

Přesto ve čtyřech z pěti zemí východní Evropy odcházejí ženy do penze dříve, čímž mohou přicházet o kariéru i vyšší peníze, podivují se experti. Jako příklad hodný následování dávají Slovensko, které hranici v roce 2004 srovnalo na 65 let pro muže
i ženy.

Ekonomičtí odborníci banky by byli nejen pro srovnání věku odchodu do důchodu u mužů a žen, ale i pro celkové zvýšení této hranice. Připomínají, že když v roce 1889 německý kancléř Otto von Bismarck zavedl první státní pojištění na penzi, byl odchod do důchodu stejně jako dnes 65 let, ale očekávaná délka života jen 46 let. Penze se tak tenkrát dožil jen každý 16. Němec.

Dnes se však Němci v průměru dožívají 79 let a náklady na vyplácení důchodů mnohonásobně vzrostly. Podniky v Německu platí 9,75 procenta mezd na důchodový účet, ve Finsku je to 21,6 procenta, ve Španělsku 23,4 procenta a v Itálii 23,8 procenta.

Bohaté a středně bohaté země se stárnoucí populací tak podle Světové banky stojí před dvěma možnostmi. Buď musejí zvýšit daně, aby své nákladné systémy utáhly, nebo zvýší věk odchodu do důchodu. Finsko loni tuto hranici posunulo na 69 let. Izrael má uzákoněných 67 let, stejně jako Island a Norsko.

Ostatní země mají 65 let a méně. Například v České republice se hranice postupně každý rok posouvá o několik měsíců, až by měla v roce 2012 dosáhnout 63 let pro muže i ženy. Parlamentní strany se již také domluvily, že v 65 letech by se mělo do důchodu odcházet po roce 2027.

"Požadavek strávit více let v práci omezí náklady na sociální zabezpečení a umožní vládám snížit daně podnikům," uvedla Světová banka k výhodám takového kroku.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz