Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obejít se bez polí i zvířat. Vědci řešili, jak v budoucnu uživit lidstvo

  19:43
Maso vypěstované v Petriho miskách, vertikální zemědělství nebo prasata chována v mrakodrapech. To jsou jen některé z trendů, které vědci prezentovali na Světovém potravinovém summitu v Mnichově. Otázkou letošního summitu bylo, jak v budoucnosti uživit rostoucí populaci našich velkoměst.
Švédské architektonické studio Plantagon navrhlo 60 metrů vysoký skleník...

Švédské architektonické studio Plantagon navrhlo 60 metrů vysoký skleník nazvaný World Food Building. Stát má už příští rok ve městě Linköping. | foto: Plantagon

Světový potravinový summit, který se letos uskutečnil mezi 20. a 21. březnem, si vytyčil náročný cíl - do roku 2050 chce zajistit jídlo pro 9 miliard lidí. Jak říká organizátor akce Stephan Becker-Sonnenschein, jeho konečným cílem je narušit konvenční zemědělství a zbavit ho závislosti na orné půdě a chovu zvířat. 

Jinými slovy, v budoucnosti nás čeká mléko bez krav, vaječný bílek bez slepic, maso bez skotu a zelenina bez orné půdy. Zemědělství budoucnosti se totiž nebude odehrávat ve stájích nebo na polích, ale v městských potravinářských laboratořích, přímo v srdci našich měst. 

Jak uvedl německý deník Deutsche Welle, jedním ze startupu, který se zúčastnil letošního summitu, byla i mnichovská společnost Agrilution.Ta, stejně jako její kolegové z oboru, pochopila, že pěstování zeleniny na balkoně patří do staré školy. 

Agrilution proto vyvinul speciální boxy s vestavěnou regulací teploty, vlhkosti a světla, ve kterých pěstuje saláty a bylinky.

„Plantcube dokáže simulovat podmínky na jaře během celého roku,“ říká produktový manažer společnosti Patrick Proppe, který uvedl, že rostliny z plantcube mohou být sklizeny za 7 až 32 dní. Saláty a bylinky v plantcube rostou na umělých živinách. Agrilution tvrdí, že neexistuje lepší způsob, jak dostat rostlinné potraviny blíže k zákazníkovi, než s jeho výrobkem.

„Země je plná divů, otázkou je, zda chceme využít vědu, kterou nabízí,“ říká Becker-Sonnenschein. Jedním z jeho cílů je podpořit lepší pochopení přírody, aby mohli vědci za umělých podmínek simulovat procesy, jako je třeba fotosyntéza.

Masový karbanátek pro městské masy

Výzkumná firma Mosa Meat holandského badatele Petera Verstrateho se zaměřuje na pěstování masa v Petriho miskách. V roce 2013 Verstrate překvapil veřejnost prvním burgerem na světě. Proteinový karbanátek, jak je produkt technicky nazýván, byl vypěstován z hovězích kmenových buněk v živném roztoku. O výrobek se zajímal dokonce i americký technický gigant Google.

Zakladatel společnosti Google Sergej Brin podpořil startup částkou 250 tisíc dolarů, jen aby viděl, že průlom v oblasti tech masa je stále ještě daleko. S tím souhlasí i Verstrate, který očekává, že burgery pěstované v laboratoři nebudou prodávány v supermarketu dříve než za pět let. Výzkumní pracovníci, jako je Verstrate, totiž zatím mají problém přidat tuky do svalové tkáně a zajistit správnou barvu a texturu umělého masného výrobku.

Laboratorní burger byl v Nizozemsku vyrobený bezbolestnou transplantací svalových buněk z živé krávy. Ty pak vědci krmili tak, aby se množily a vytvářely svalovou tkáň, která je hlavní složkou masa, které jíme.

Závod začal

V průmyslu se již o pěstování masa rozvinul velký zájem. Společnost Mosa Meat nedávno získala finanční prostředky na uvedení do provozu ve výši 7,5 milionů eur. Počítá přitom s německým farmaceutickým gigantem Merck a švýcarskou masovou společností Bell Food.

Vzhledem k tomu, že v současné době stojí jeden kus technologického masa až několik tisíc eur, cílem tohoto projektu ve střednědobém horizontu je snížit cenu na přibližně 9 euro (230 korun).

Výzkumní pracovníci po celém světě tak v současné době závodí o to, aby byli první, kdo bude produkovat maso z laboratoří ve velkém. Třicet nejslibnějších společností sídlí v USA, Izraeli a Asii. 

Změna ve stravovacích návycích pro rostoucí svět

S ohledem na rostoucí emise způsobující oteplování klimatu v důsledku konvenčního zemědělství Verstrate přiznává, že nejlepším řešením by samozřejmě bylo jíst méně masa. „Nečekám, že se to stane,“ říká Verstrate a ukazuje na výhody a špatnosti dnešní potravinové produkce.

Ačkoliv zemědělství stále živí svět, způsobuje mnoho problémů, od snižování biologické rozmanitosti a používání pesticidů, až po degradaci vodních zdrojů. 

Organizace spojených národů (OSN) zároveň vypočítala, že na naší planetě bude do roku 2050 žít 9 miliard lidí, z nichž většina bude v megaměstech. Obyvatelé megaměst spotřebují 80 procent celosvětové produkce potravin. Otázkou tedy je, zda budou rostoucí města zítřka chtít dovážet potraviny ze vzdáleného venkova.

Městské zemědělství

Vedoucí věděcká instituce v Německu, Institut Frauenhofer, nedávno zveřejnila studii. Ta ukazuje, že relativně malý prostor o rozměrech pouhých 3,6 metrů čtverečních může být dostatečný pro nakrmení člověka žijícího ve městě. K tomu by bylo zapotřebí metod, jako je akvaponie. Akvaponie je přírodní princip využívaný v integrovaných systémech kombinující chov ryb a pěstování rostlin. Rostliny by se v tomto případě pěstovaly vertikálně na fasádách budov.

Nannan Dong, profesor městského plánování na univerzitě v Tongji, říká, že městské zemědělství je v Číně již velkým tématem. „Chceme umožnit pěstování vlastního jídla nejen lidem ve vnitřním městě, ale také těm z rozlehlého předměstí. Již existuje několik soukromých společností, které se snaží rozvinout zemědělství v prázdných budovách,“ říká Dong.

Městští plánovači v Číně začleňují do svých návrhů nejen high-tech skleníky, ale i prostory pro chov prasat v mrakodrapech. „Nevyřešeným problémem zůstává recyklace živočišného hnoje. To je důvod, proč by chov zvířat mohl zůstat na venkově,“ dodává Dong. 

Summit v Mnichově byl věnován budoucím řešením, s cílem nakrmit rostoucí světovou populaci. Organizátor Becker-Sonnenschein ale přiznává, že řešení, která tato akce nabídla, mohou být ještě daleko. „Půdní plodiny, jako je pšenice, kukuřice, rýže a sója, zůstanou vždy v oblasti konvenčního zemědělství na venkově. Ale zemědělství založené na laboratořích má obrovský potenciál pro nové nápady, jak nakrmit naše města,“ uzavřel.

V Nizozemském Rotterdamu by se měla otevřít plovoucí farma, která městu pomůže se soběstačností (8/2018):

22. srpna 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

K moři vyrazí víc lidí než loni. Kvůli davům Češi hledají méně okoukaná místa

25. dubna 2024

Premium Na potravinách a jiném zboží nebo na návštěvách restaurací jsou Češi ochotní šetřit, ale na...

Peníze jsou v IT nebo farmacii. V účetnictví moc nevyděláte, ukázal průzkum

25. dubna 2024

Zaměstnanci sektoru IT i mají v poslední době i kvůli umělé inteligenci hledání práce těžší. Když...

Švédsko se připravuje na válku. Investuje nejen do energetické infrastruktury

24. dubna 2024

Švédsko se připravuje na možný válečný střet s Ruskem. V současné době se zaměřuje zejména na...

Na léto jsme připraveni. Letiště Heathrow čeká nejrušnější sezonu v historii

24. dubna 2024

Největší londýnské letiště očekává letos historicky nejrušnější letní prázdninovou sezonu. Počet...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...