Svijanský pivní festival lámal rekordy

  10:05aktualizováno  10:05
Kdyby sázkové kanceláře nabídly možnost vsadit si na počasí při pivních slavnostech ve Svijanském Újezdě, brzy by zkrachovaly. Teplo a polojasno, nikoliv vedro. Pro pití piva ideální počasí, které se na zdejším koupališti objevuje rok co rok právě ve chvíli, kdy jsou slavnosti.
Svijany, pivo, slavnosti

Svijany, pivo, slavnosti - Svijanské slavnosti | foto: Roman ČejkaMF DNES

I díky tomu letošní šestnáctý ročník skončil v sobotu dalším návštěvnickým rekordem: přišlo se podívat 17 200 lidí, o dvě tisícovky více než loni.

"Ani nevím, jak to s tím počasím děláme, že nám vždy tak přeje. Všude okolo občas sprchlo, jen u nás ne," pochvaloval si starosta Blahoslav Kratochvíl. Lidé proudili do Svijanského Újezdu od oběda, hlavní nápor zažil ale areál koupaliště navečer. "Místy tu bylo naprosto k nehnutí. Hlavně když hrály skupiny Turbo a Tři sestry. Lidi lezli i na stoly, pod některými praskly," popsal jeden návštěvníků Zdeněk Doležal. "Při Turbu byl opravdu zážitek sledovat publikum. Čtyřicátníci ožili a pařili, jak by to nikdo nečekal," podotkl Michal Pavlata z Liberce.

Pivní rekordy: 690 sudů, tuplák za 4,3 vteřiny

Rekordní návštěvnost vyvolala i další rekordy: lidé vypili 690 sudů piva, nejvíce v historii. Loni to bylo o čtyřicet sudů méně. Na odbyt jde tradičně hlavně jedenáctka. Další rekord padl i v pivní soutěži. Tradiční favorit zdejších soutěží, Rosťa Šolc z Liberce, zvládl vypít tuplák piva za 4,3 vteřiny. Loňský vítěz měl o půldruhé vteřiny horší čas.

"Normálně přijdu a vypiju to," popsal svůj "recept" na expresní vypití litru piva Šolc. Po loňském druhém místě si letos prý věřil. "Někdy se ale nezadaří," řekl vítěz, který si jako odměnu odnesl triko a sud.

Rekord pivních slavností: 17 200 lidí

Ke zdejšímu pivu má prý neutrální vztah. "Piju všechny značky až na Krušovice, ty nemůžu polknout," dodal. Po rychlopití piva mu prý není ani špatně. "Někteří zvrací po každém kole, ale to se mě nestává. Šel jsem si pak ke stánku dát ještě další pivo," podotkl.

Svijanské slavnosti patří k největším akcím svého druhu v republice a také nejstarším. Život v obci s necelými čtyřmi stovkami obyvatel vždy převrátí naruby. "Pořádání tu bereme jako prestiž, většina lidí tuto akci podporuje," řekl starosta.

Slavnosti pak přináší nemalé peníze do obecní kasy i pro zdejší zájmové spolky. "Jen z obce je na slavnostech zaměstnána stovka lidí," dodal starosta. O návštěvníky nemají nouzi, i když například nemají ani své vlastní webové stránky. "Myslím, že je to hlavně díky dlouhé tradici. Byli jsme v Čechách první, kdo s takovou akcí přišel," řekl ředitel svijanského pivovaru František Horák.

Obří akce se obešla bez větších problémů. "Většinu ani návštěvníci nezaznamenali," dodal starosta. Zdravotníci museli ošetřit jen pár menších zranění, žádný vážný úraz se během slavností nestal.

Areál prošel další zkouškou, kolik se do něj vejde lidí. "Myslel jsem si, že více než loni tu ani návštěvníků nemůže být. Ale pletl jsem se, místy se tu nedalo ani hnout," podotkl Doležal.

Starosta: Příští rok areál opět rozšíříme

Podle starosty Svijanského Újezdu bude obec hledat cesty, jak areál ještě zvětšit, aby mohlo přijít více návštěvníků.

Těch na slavnosti přijíždí čím dál více. Starosta uvedl, že jednou z možností je zabrání plochy lunaparku či rozšíření slavností na náves. Už letos mohli zaznamenat lidé další vylepšení: více parkovišť či kas. I tak se ale často tvořily u stánků dlouhé fronty.

Slavnosti lákají prakticky všechny generace, každá tu má svůj program: od kolotočů přes tvrdší kapely až po dechovku či jazz. Dohromady vystoupilo více než deset kapel.

"Nejsem moc na takovou hudbu, takže loni se mi to líbilo po této stránce více. Ale jinak je tu vynikající atmosféra," pochvalovala si jedna z účastnic. Letos tu byla už počtvrté. "Bála jsem se, že je to jen sraz notoriků. Těch tu sice je dost, ale ne až tolik, aby mi to vadilo," dodala.

Zásadní letošní změnou byla vyměněná pódia: blíže ke koupališti hrála spíše hudba pro starší, hlavní pódium vyrostlo na louce naproti Agro Rubín. "Změna se nám vyplatila, na louku se vejde více lidí než na původní hlavní pódium," řekl starosta. Už včera po obědě bylo těžké poznat, že vesnice prožila "nájezd" tisíců lidí. Místní se dali hned ráno do uklízení a areál byl po obědě bez odpadků.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Mzda až na posledním místě, zaměstnanci spíš odejdou kvůli neshodám

Ilustrační snímek.

Když se dnes zeptáte šéfů firem, co je nejvíc trápí, takřka jednohlasně odpoví, že nedostatek zaměstnanců. Lámou si...

Doručovatelé dostali přenosné alarmy, pošta teď řeší spoustu planých poplachů

Zaměstnankyně České pošty roznášejí dopisy. Ilustrační snímek.

Pošťáci nově nosí SOS tlačítka – aby si mohli přivolat pomoc. V reálu je ale přivolání komplikovanější než mobilem....

Elektrokoloběžek v Praze možná přibude, magistrát jedná s další firmou

Centrum Prahy zaplavili turisté na elektrických koloběžkách (12. října 2018)

V Praze chce sdílené elektrické koloběžky provozovat kromě americké společnosti Lime i další firma. Ve čtvrtek to...Najdete na iDNES.cz