Svijanský pivovar

Svijanský pivovar | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Svijanský pivovar zažívá zázračný vzestup, měl vyšší zisk než Budvar

  • 72
Pivovar Svijany vykázal za loňský rok hrubý zisk 291 milionů korun, což je o desítky milionů víc, než mělo takzvané rodinné stříbro - státní pivovar Budvar. Rychlý vzestup Pivovaru Svijany tak někteří odborníci hodnotí jako zázrak nebo kouzelné zmrtvýchvstání.

"Je pravda, že jsme měli oproti roku 2009 celkový zisk vyšší o sto tři miliony korun. Nebylo to ale kvůli výrobě piva, ale mimořádnými finančními operacemi, jako byly například příděly z nerozděleného zisku minulých let," mírní nadšení z loňského hospodaření Pivovaru Svijany předseda představenstva Tomáš Kučera.

Historie pivovaru

1345 - první zpráva o Svijanech

1820 - přicházejí Rohanové, Svijany jsou připojeny k Sychrovu. Pivovar patřil Rohanům do roku 1912

1945 - pivovar zkonfiskován a znárodněn (Severočeské pivovary)

1990 - vzniká národní podnik Pivovary Vratislavice nad Nisou

1998 - novým vlastníkem se stává společnost Pivovar Svijany. V roce 2005 se transformuje na akciovou společnost

Bez těchto operací měl ale pivovar i tak hrubý zisk 195 milionů korun. Z pivovaru, který byl v roce 1997 před zavřením a produkoval necelých 43 tisíc hektolitrů, se tak stal během dvanácti let podnik, jehož cena se podle odhadů pohybuje kolem tří miliard korun.

"Svým způsobem je to zázrak, ale také kus náhody a velmi uvážlivé politiky. Za nejdůležitější, proč se svijanskému pivovaru podařilo takhle vstát z popela, považuji fakt, že bývalý sládek a pozdější ředitel František Horák vymyslel jedenáctku. To byl fenomén, který některé pivovary pochopily až o moc později," uvedl ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Raketový nástup svijanského pivovaru se dá nejlépe dokumentovat na množství piva vyráběného od roku 1998. O rok později již pivovar vyprodukoval 94 tisíc hektolitrů, což bylo dvakrát víc než v roce, kdy skupina podnikatelů pivovar od Staropramenu koupila. Loni to už bylo víc než 400 tisíc hektolitrů piva, především jedenáctky Svijanského mázu.

"Letos bychom to chtěli dotáhnout na 450 tisíc, přičemž maximální roční produkce je při zachování současných tradičních postupů a kapacity asi 600 tisíc hektolitrů," uvedl Tomáš Kučera.

Svijany mají vlastní chmelnici

Pivovar před několika lety koupil svoji vlastní chmelnici. Nachází se ve vyhlášené oblasti Polepských blat a je velká 55 hektarů. Pěstuje se na ní uznávaná odrůda poloraný žatecký červeňák.

Svijanský pivovar drží jeden primát, který se žádnému konkurentovi nepodaří překonat. Zisk z jedné koruny činí kolem 37 %, což neumí ani Plzeňský Prazdroj.

"Díky přirozené popularitě značky nemusíme investovat velké prostředky do reklamních kampaní, které vydávají velké pivovary. Když se podíváte na ceny našich piv, zjistíte, že není nejlevnější, ale ani nejdražší. Jsme mírně nad pomyslným cenovým středem," dodal Tomáš Kučera.