Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V českých bezcelních zónách záhadně padají ceny. Ministerstvo je omezí

  1:02aktualizováno  1:02
Ministerstvo financí chce sebrat privilegia takzvaným svobodným celním pásmům. Ztrácí se v nich daně a clo a celní správa si s tím neví rady. O daně a clo však většinou nepřichází Česko, ale třetí země, kde zboží nakonec skončí. Novela by měla platit od letošního července.
(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: MF DNES

Český kamion s 15 tunami ventilů vjede na povolení celníků do některého z desíti svobodných celních pásem v Česku – v praxi je to oplocený skladový areál hlídaný kamerami a celníky. Kamion je v tu chvíli osvobozen od DPH i cla.

Uvnitř skladu pak dochází k dalším obchodům – účastní se ho firmy z celého světa, některé se sídlem v daňových rájích. Ve finále kamion s ventily opouští pásmo a míří k odběrateli například v Rusku za cenu levnější, než za kolik do něj vjel. Kouzlo má konečnému odběrateli (například v Rusku) ušetřit na daních a na cle v jeho zemi.

Důkaz? Do svobodných pásem vstoupilo podle celní správy za roky 2014 až 2016 zboží z Česka a ostatních zemí EU za téměř 19,6 miliardy korun a opustilo je směrem do mimounijních zemí za 13,8 miliardy.

„Jde o 75 až 85 procent transakcí, kdy je snížena cena,“ uvedla Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí pro daně. Ministerstvo proto chce v rámci novelizace celního zákona zrušit privilegium svobodných pásem – osvobození zboží od DPH.

Novela leží ve Sněmovně ve druhém čtení, platit by měla od letošního července. O daně a clo (až na výjimky) nepřichází Česká republika, ale třetí země, kde zboží nakonec skončí. Česko nicméně slouží jako přestupní stanice, která podvod umožní. Vydělávají na tom provozovatelé deseti svobodných pásem, kteří dostali licenci od celní správy a o zboží se ve svých skladech za úplatu starají. A pak samozřejmě jejich klienti.

Svobodná pásma v Česku

Více svobodných zón než Česko má v EU pouze Chorvatsko (13).

1. Free zone Ostrava, akciová spol.
2. GRADDO, a. s. (Zlín)
3. Free zone Pardubice, a. s.
4. Merka Spedition, s. r. o. (Hradec Králové)
5. Esces, spol. s r. o. (Praha)
6. Spedquick, s. r. o. (Ústí n. Lab.)
7. a 8. B.F.C.W. Logistics, s. r. o. (Brno, Ostrava)
9. Iner Expres servis, s. r. o. (Vysočina)
10. SG Group, s. r. o. (Karlovy Vary)

Pramen: celnisprava.cz

Ke snižování ceny nejčastěji dochází u zboží, které míří do zemí bývalého Sovětského svazu. „Celnímu úřadu jsou na vyžádání předloženy doklady, podle kterých ke snížení ceny došlo například v důsledku započtení vzájemné pohledávky mezi dvěma subjekty sídlícími v daňových rájích,“ popisuje jednu z variant podvodu dokument ministerstva financí.

„Ano, tyto operace se dějí, tak jako existují sporné obchodní operace v jiných oborech podnikání. Nejedná se o celní ani daňový problém ČR nebo EU. Jedná se spíše o morální problém ve směru k těmto třetím zemím,“ připouští Sylva Krečmerová, ředitelka Freezone Brno, svobodného celního pásma provozovaného firmou B.F.C.W. Logistics. Ve jeho skladech mají jeho firmy aktuálně uloženo zboží za tři čtvrtě miliardy korun.

Pásma se občas chybně zaměňují s „duty free“ zónami, které existovaly na hranicích Česka před vstupem do Unie. Tam se dalo nakupovat bez DPH a cla, ale se vstupem do EU v květnu 2004 se uzavřely.

Méně byrokracie

Svobodná bezcelní pásma byla zřízena, aby sloužila firmám z EU včetně těch českých k usnadnění mezinárodního obchodu. „Velké průmyslové společnosti u nás kompletují zásilky od menších dodavatelů z České republiky a zásilku ve finále vyvezou do mimoevropské země,“ vysvětluje Krečmerová.

Uvnitř pásma pak odpadá administrativa s placením a s vratkami českého DPH, ve kterých zúčastněným firmám obvykle visí několik týdnů hotové peníze, a navíc s registrací k DPH spojená administrativa.

Zrušením osvobození od DPH by bezcelní pásma ztratila na atraktivitě. A provozovatelům jako Freezone Brno by se tak investice nemusela vrátit. „Zahraniční firmy ten obchod jen přestěhují jinam – operace se hromadně provádějí i v jiných zemích EU, například Finsku, Holandsku, Polsku, Litvě,“ vyjmenovává Krečmerová.

Za zachování daňového osvobození pro svobodná pásma se postavil svým pozměňovacím návrhem předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Podle něj by přišli zkrátka například čeští výrobci investičních celků. „V okamžiku, kdy budou muset začít platit DPH, pro vývozce výhoda automaticky padá,“ varuje poslanec. Zahraniční odběratelé by si tak mohli investiční celek koupit jinde.

Podle Stanjury je regulace podnikání svobodných pásem výsledkem bezradnosti celní správy. Ta by například mohla snižování ceny limitovat nebo pečlivěji zvažovat, komu udělit licence na svobodná pásma.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Lidl hledá další místa pro své prodejny, objeví se i v centrech měst

(Ilustrační snímek)

Německý diskontní řetězec Lidl loni soustředil síly hlavně na modernizaci prodejen. Letos navíc pro ně hledá nové...

Na módě vydělám, věří investor. Z Pietro Filipi chce tygra v inovacích

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Před dvěma lety ho téměř nikdo neznal. Dnes má třicetiletý investor Michal Mička podíly v devíti firmách a šéfuje české...

Hüner pokračuje v čistkách. Marketingový expert ČSSD končí ve vedení ČEPS

Vítězslav Kulich

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) odvolal z představenstva provozovatele energetické přenosové soustavy...

Najdete na iDNES.cz