Švýcarská banka UBS, její sídlo v Curychu

Švýcarská banka UBS, její sídlo v Curychu | foto: UBS

Švýcarská banka UBS šetří, hodlá zrušit zhruba 3 500 míst

  • 1
Švýcarský finanční ústav UBS se připravuje zrušit asi 3 500 pracovních míst. Pokud svůj plán dokončí, zeštíhlí tak zhruba o pět procent zaměstnanců. Banka, která patří mezi největší správce majetku na světě, tím chce do konce roku 2013 ušetřit ročně asi dvě miliardy franků (zhruba 43 miliard Kč).

UBS o tom informuje na svých stránkách. Do celkového počtu zahrnuje jak místa, která zruší, tak posty, jež lidé opustí sami od sebe.

Seškrtáno má být asi 45 procent míst v divizi investičního bankovnictví. Dalších 35 procent z plánovaného počtu propouštěných odejde z divize Wealth Management & Swiss Bank a z divizi Global Asset Management a Wealth Management Americas má odejít desetina lidí. "Cílem oznámených opatření je zlepšit provozní výkonnost. UBS bude i nadále pozorně sledovat nákladovou stránku, bude však pokračovat v investicích do růstových oblastí," píše se ve zprávě banky.

V souvislosti s propouštěním a zvýšením efektivity banka zaúčtuje jednorázové výdaje na restrukturalizaci ve výši 550 milionů franků. Banka na chystané propouštění upozornila už dříve, když oznamovala horší výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Na výsledky banky měla nepříznivý vliv hlavně slabá výkonnost investic do nástrojů s pevným výnosem.

Také další banky škrtají náklady

UBS není jedinou bankou, která je nucena šetřit, podobná opatření už oznámily například HSBC, Barclays, Goldman Sachs či Credit Suisse. Důvodem slabších výsledků finančních institucí jsou dopady dluhové krize v eurozóně a také obavy z dalšího zpomalení americké ekonomiky.

Zisky UBS snižuje i růst kurzu švýcarského franku, který se minulý týden dostal na rekordy vůči euru i dolaru. Určitý vliv má i zvýšená regulace, která banky nutí držet větší objem kapitálu na účtech. Mají se tak chránit před dopady případné další finanční krize. Při té minulé, která svět zasáhla v roce 2008, mnoha bankám musely pomáhat vlády, respektive daňoví poplatníci.

UBS patří k největším evropským obětem globální finanční krize. V roce 2008 nashromáždila tak vysoké ztráty, že jí musela pomoci švýcarská vláda, banka ale i tak byla nucena odepsat desítky miliard franků. Velkou část ztrát banka utrpěla ve Spojených státech, kde se také dostala do konfliktu s tamním správcem daně.

,