Švýcarské franky. Ilustrační snímek.

Švýcarské franky. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Švýcarsko odpoutalo frank, ten prudce posílil a srazil euro ke dnu

  • 491
Švýcarská centrální banka (SNB) šokovala finanční trhy zrušením limitu pro kurz domácí měny vůči euru, který zavedla před více než třemi lety. Švýcarský frank téměř okamžitě posílil vůči jednotné evropské měně o téměř 30 procent. Euro se poté v reakci na to propadlo na jedenáctileté minimum vůči americkému dolaru. Oslabuje i forint a zlotý, koruna naopak posiluje.

SNB v roce 2011 zavedla politiku bránící poklesu kurzu eura vůči švýcarskému franku pod 1,20 CHF, aby zabránila negativním dopadům silné domácí měny na ekonomiku. SNB doposud udržovala kurz franku na požadované úrovni pomocí nákupů eur. Zrušení limitu znamená konec těchto nákupů, tedy i nižší poptávku po eurech.

Po čtvrtečním zrušení této politiky se tak euro propadlo až na 0,8052 CHF.

Podle prohlášení centrální banky stanovený limit chránil švýcarskou ekonomiku před „významnou újmou“, v současnosti již ale není opodstatněný. Banka rovněž uvedla, že snížila svou depozitní úrokovou sazbu na minus 0,75 procent z minus 0,25 procenta.

Kurz eura ke švýcarskému franku po ukončení intervencí švýcarské centrální banky.

„Trh to naprosto zaskočilo,“ řekl k rozhodnutí centrální banky analytik Jonathan Webb ze společnosti Jefferies. Dodal, že SNB se tak pravděpodobně připravuje na předpokládané zahájení takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky Evropskou centrální bankou (ECB).

Euro se v reakci na rozhodnutí Švýcarů propadlo na jedenáctileté minimum vůči americkému dolaru. Jednotná evropská měna sestoupila až na 1,1575 USD, tedy na nejnižší úroveň od listopadu 2003.

Na růst franku doplatí Poláci a Maďaři, koruna odolává

„Z franku se po pár letech znovu stává měna, se kterou má cenu obchodovat a spekulovat a peníze tedy zamířily tímto směrem. Otázkou, která se bude řešit až po opadnutí prvotní překotné reakce, je, jak moc je frank atraktivní při sazbách hodně v záporu,“ komentoval situaci na trhu analytik Patria Tomáš Vlk.

Masivní přesun krátkodobých investic do franku se kromě eura projevil negativně na řadě dalších měn. „V našem regionu se krok SNB podepsal na zlotém a forintu, které registrují výrazné ztráty proti euru. Koruna ovšem odolává a při lehce zvýšené volatilitě dokonce posiluje na 27,90. Zdá se, že u domácí měny je stále klíčovým tématem zdejší měnová politika,“ domnívá se Vlk. 

Podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by ČNB sáhla po podobné akci jako SNB. V posledních dnech totiž kleslo riziko, že bude centrální banka korunu dál oslabovat (více čtěte zde). V případě maďarské a polské měny pak podle analytika hraje negativní roli vyšší zahraniční zadlužení, které je navázané právě na frank.

Švýcarské akcie prudce padají, firmy mluví o masakru

Silná domácí měna ovšem snižuje konkurenceschopnost švýcarských exportérů. Švýcarské akcie po zrušení limitu pro kurz domácí měny prudce oslabily. Rychlý pokles zaznamenaly například akcie švýcarského výrobce hodinek Swatch či dodavatele cementu Holcim. Generální ředitel společnosti Swatch Nick Hayek označil rozhodnutí banky za „tsunami“ pro švýcarskou ekonomiku.

“Je to masakr,“ řekl k vývoji na akciovém trhu obchodník Darren Courtney-Cook ze společnosti Central Markets Investment Management. Akciové burzy ve čtvrtek oslabovaly po celé Evropě, panevropský index FTSEurofirst 300 vykazoval krátce po polední pokles o více než procento, napsala agentura Reuters.

,