sýr

sýr | foto: Profimedia.cz

Sýr jako munice do lodních kanonů?

Český eidam má původ v holandském edamu. O něm se tak trochu škodolibě říká, že za svou popularitu vděčí tomu, že se výborně osvědčil na lodích, kde ho námořníci používali místo munice do lodních děl. Měl totiž vždy tvar koule.

Pravý důvod, proč se tak rozšířil po světě, je spíš ten, že snadno přestál zámořské plavby do vzdálených kolonií a vydržel i nepříliš jemné zacházení.

Jméno získal od nizozemského velrybářského přístavu Edam severně od Amsterdamu, kde se vždy obchodovalo se sýry a kde se dodnes pořádají známé sýrové trhy. Odtud se již v 16. století vyvážely červené voskové koule do celého světa.

Dnes je však v nizozemských obchodech nenajdete, parafínový kabát totiž dostávaly sýry jen na cestu do zámoří. A proč zrovna červený? Další legenda, a opět škodolibá, říká, že červenou barvu získal z červeného vína - aby se prý ušetřilo místo, přepravovaly se sýry v sudech s vínem z Bordeaux.

Pravý důvod je prostší: červená barva snadno připoutala pozornost zákazníků v obchodech, a tak zůstala, i když obal už není z vosku, ale z celofánu.

Ostatně červená není jediná barva, která charakterizuje edam: v Nizozemsku se balí i do žluté, se zeleným potahem se nabízí edam s bylinkami, v černém obalu se skrývá velmi silný, hodně zralý sýr, v oranžové podobě (i s oranžovým těstem) se prodává blízký příbuzný edamu pod názvem Mimolette. Tento mimořádně jemný a chutný sýr je k dostání i v českých obchodech.

Třicetiprocentní eidam je česká specialita
Edam patří spolu s goudou k nejznámějším holandským sýrům, přestože už není tím, čím býval, vyrábí se většinou průmyslově. Stále však má tvar koule, i když je někdy dvakrát větší než ta původní "dělová". A vždy má 40 procent tuku v sušině (na rozdíl od goudy, která má 48 procent).

"Třicetiprocentní sýr, který se prodává především u nás, je spíš českým specifikem," říká Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského. Odborníkům se nízkotučné varianty příliš nelíbí. "Sýry mají své charakteristické znaky, nemohu přece deformovat sýr typu eidam tím, že budu snižovat tučnost, měnit charakter sýra a dělat jiný výrobek. Nechť se klidně vyrábí i sýr s dvaceti procenty tuku v sušině, ale ať už se nenazývá eidam."

Od edamu k eidamu
A nelíbí se jim ani to, že se jmenuje eidam, a ne edam, jako všude ve světě. Proč se z edamu stal eidam, dnes nikdo přesně neví. "Je to česká hantýrka. Snad někdo předpokládal, že německy se to čte ,ajdam‘, ale i v Německu je to edamkäse, nikoliv eidam," říká Jarmila Štípková z Milcom servisu.

"K nám se edam dostal začátkem minulého století a pomalu začal měnit svůj tvar na salám, na cihlu... A z dnes už nezjistitelných důvodů se mu začalo říkat eidam nebo také holandský sýr," vysvětluje znalec sýrů Ladislav Likler.

Třicetiprocentní eidam patří poněkud nelogicky k nejlevnějším sýrům na trhu. "Je tu určitá cenová deformace, která má historický původ v Čechách - že méně tučný mléčný výrobek je levnější. Tak by to nemělo být. V mléce je tuk levnější složka než bílkovina, třicetiprocentní sýr by měl být logicky dražší než sýr víceprocentní."

,
Témata: Test iDNES.cz