Šéf Syrizy Alexis Tsipras slaví vítězství ve volbách (25. ledna 2015)

Šéf Syrizy Alexis Tsipras slaví vítězství ve volbách (25. ledna 2015) | foto: Reuters

Plné splacení řeckého dluhu je nereálné, tvrdí Syriza

  • 93
Očekávání, že Řecko zcela splatí dluh téměř 320 miliard eur, je nereálné. V rozhovoru pro BBC to řekl mluvčí levicové strany Syriza, která po volebním vítězství vytváří novou vládu. Ta podle evropských lídrů musí dodržet závazky, které v minulosti dalo krachující Řecko mezinárodním věřitelům.

Syriza se staví proti úsporným opatřením souvisejícím s mezinárodní finanční pomocí. Hodlá požadovat změnu podmínek záchranného programu a odpis velké části řeckého dluhu. Ten dosahuje skoro 320 miliard eur (8,9 bilionu korun). 

Premiér oznámil jména ministrů

Řecký premiér Alexis Tsipras v úterý oznámil složení nové vlády. Finance bude řídit ekonom Janis Varufakis, obranu získal koaliční partner Panos Kammenos, vicepremiérem se stává Tsiprasův stranický spolupracovník Jannis Dragasakis. Premiér a vůdce levicové strany SYRIZA se na zformování kabinetu dohodl s pravicovou stranou Nezávislí Řekové (více o nové koalici čtěte zde).

Podle Euclida Tsakalotose, který je mluvčím strany pro ekonomické otázky, ovšem „nikdo nevěří, že řecký dluh je udržitelný“. „Nesetkal jsem se s ekonomem..., který by vám řekl, že Řecko všechen ten dluh splatí. To není možné provést,“ řekl podle BBC Tsakalotos.

Požadavky vítěze voleb by mohly dostat Řecko do sporů s ostatními členy eurozóny a ohrozit členství Řecka v měnové unii. Tsakalotos podotkl, že Syriza před nebezpečím pro euro a pro eurozónu varovala od začátku. Toto nebezpečí však prý nepředstavuje tato strana, ale „sama úsporná opatření“.

Volby v Řecku

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble prohlásil, že řecký lid nestrádá kvůli rozhodnutím z Bruselu či Berlína, ale spíše kvůli selháním řecké elity v posledních desetiletích.

Nervozita kolem dalšího dění v Řecku se opět odráží na řeckých finančních trzích. Aténská burza v úterý druhý den klesá v čele s bankovními tituly. Výnosy desetiletých vládních dluhopisů stouply o 0,56 procentního bodu na 9,8 procenta. U papírů s kratší dobou splatnosti byly výnosy ještě vyšší. Signalizuje to obavy, že země by se opět mohla ocitnout na pokraji bankrotu.

,