Potravinová inspekce odhalila, že meruňkový džem s kousky ovoce měl o pětinu...

Potravinová inspekce odhalila, že meruňkový džem s kousky ovoce měl o pětinu nižší obsah cukrů pocházejícího z ovoce. | foto: SZPI

Inspekce našla šizená povidla a džemy. Měly méně ovoce i ovocných cukrů

  • 25
Výrobci opět šidí výrobky z ovoce. Potravinoví kontroloři odhalili v obchodech falšované džemy a povidla. Měly méně ovoce, než říkala etiketa, obsahovaly jiné než deklarované plody či měly menší obsah ovocných cukrů. Inspektoři nakázali stáhnout falšované výrobky z pultů. Prodejcům hrozí až milionové sankce.

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala uvádět do oběhu tři šarže džemů a jednu šarži povidel, které nesplňovaly zákonem stanovené parametry způsobem, jenž je považován za průkaz falšování,“ řekl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Falšované výrobky

Basic Jam Raspbery (extra džem malinový) v balení 450 g, s označením data minimální trvanlivosti do září 2015, výrobce: neuveden, země původu: Nizozemsko.

Švestková povidla s Jackem v balení 235 g, s označením data minimální trvanlivosti do 31. 1. 2015, výrobce: Lucie Bayerová, Na Rampách 7, Praha 9-Vinoř, země původu: ČR.

Výběrový Extra Džem Zahradní směs s kousky ovoce, v balení 395 gramů, s označením data minimální trvanlivosti do 31. 12. 2016, distributor: PT servis konzervárna spol. s r.o., Purkyňova 1000, Tábor, země původu: Německo.

Výběrový Extra Džem Meruňka s kousky ovoce, v balení 395 gramů, s označením data minimální trvanlivosti do 31. 12. 2016, distributor: PT servis konzervárna spol. s r.o., Purkyňova 1000, Tábor, země původu: Německo.

Zdroj: SZPI

Jedním z šizených výrobků byl malinový džem, který měl na výrobu 100 gramů výrobku využívat 45 g ovoce, laboratorní analýza však prokázala jen 33,5 gramů. Analýza navíc prokázala, že je v džemu sorbitol, což ukazuje na přítomnost i jiných druhů ovoce, než jsou maliny. Inspekce džem odebrala v prodejně Ahold v Mostě.

Dalším šizeným výrobkem byla švestková povidla s Jackem, která měla na 100 g hotového výrobku obsahovat 177 gramů švestek. Ve skutečnosti jich tam bylo jen 120 gramů. Inspekce povidla odebrala v obchodě Kateřiny Strnadové v Praze.

Třetím falšovaným výrobkem byl výběrový extra džem Zahradní směs s kousky ovoce, u nějž analýza prokázala o 20 procent nižší obsah cukrů pocházejících z ovoce i dodaných cukrů, než kolik odpovídalo označení. Kontroloři našli výrobek u distributora v Táboře.

U stejného distributora našli také čtvrtý ošizený výrobek - výběrový extra džem Meruňka s kousky ovoce. Také tento džem měl o pětinu nižší obsah cukrů pocházejících z ovoce i dodaných cukrů.

Džemy a povidla patří k výrobkům s chráněnými názvy. Jejich obchodní použití je tak podmíněno dodržením podmínek složení – hlavně podílu a druhu ovocné složky, podoby výsledného výrobku, konzistence a podobně.

Výrobci se snaží šidit výrobky proto, aby je jejich výroba vyšla levněji. „Státní zemědělská a potravinářská inspekce se s těmito případy setkala opakovaně i v minulosti. Z výsledků kontrolní činnosti vyplývá, že pokusy o falšování džemů se periodicky vracejí a ke zlepšování situace spíš nedochází,“ řekl iDNES.cz Kopřiva.

Inspekce nyní podle něj zahájila s firmami správní řízení, které může skončit pokutou. Za klamání spotřebitele mohou firmy zaplatit až tři miliony korun. „V případě opakování prohřešků stejnou kontrolovanou osobou uloží inspekce pokutu vyšší, než za obdobný prohřešek v minulosti,“ dodal Kopřiva.