Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tahounům české ekonomiky roste zisk

  1:00aktualizováno  1:00
Velké české podniky letos hlásí velké zisky. První domácí firmy, které v pondělí zveřejnily své výsledky hospodaření za devět měsíců roku, si pochvalují: vyděláváme víc než loni - a to o miliardy.
Zisk ČEZu je za tři čtvrtletí již skoro dvojnásobný proti loňsku.

Zisk ČEZu je za tři čtvrtletí již skoro dvojnásobný proti loňsku. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Největším meziročním růstem se může pochlubit elektrárenská firma ČEZ. Její zisk za tři čtvrtletí je skoro dvojnásobný proti loňsku a blíží se už třinácti a půl miliardám korun.

Automobilce Škoda Auto stoupl zisk od loňského září skoro o tři čtvrtiny, za devět měsíců už překračuje pět miliard. Farmaceutická Zentiva zvedla zisk o čtvrtinu na půldruhé miliardy.

Ale daří se i řadě menších průmyslových podniků. Rekordní výsledky včera oznámil například i bohumínský výrobce kotlů Viadrus.

"Nestačíme vyrábět, museli jsme přijmout přes dvě stovky lidí na výpomoc," říká ředitel Roman Boczek.

Hodně si letos pochvalují největší banky. Dvouciferný růst zisku hlásí Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB či HVB Bank.

Rostou i firmy, jimž ekonomové předpovídali pokles: Český Telecom měl podle předpovědí analytiků snížit zisk o osm procent, místo toho účetně posílil o šest a půl procenta skoro na pět miliard. Firmě se totiž daří nahrazovat propad poptávky po telefonování na pevných linkách nabídkou modernějších služeb, hlavně vysokorychlostního internetu.


K ziskům bank či dalších firem nabízejících služby přispívají vyšší ceny a poplatky inkasované od zákazníků.

"Růst je u nás tažen hlavně vyšší cenou elektřiny," přiznává obchodní ředitel firmy ČEZ Alan Svoboda.

Cenovou politiku své firmy obhajuje tím, že elektřina je u nás pořád ve srovnání s okolními státy levnější, například Němci za ni platí o třetinu víc. Proti cenové politice vysoce ziskových domácích bank bojuje dokonce i ministerstvo financí.

Vyšší zisky, vyšší platy
Vysoké zisky mohou těšit nejen vlastníky, ale i zaměstnance prosperujících firem. Například v mladoboleslavské Škodě Auto už dnes přinesou odboráři na dozorčí radu návrh na vyplacení mimořádných prémií všem zaměstnancům.

"Výsledky umožňují vyplacení předem dohodnutého bonusu tři a půl tisíce korun pro každého pracovníka. Chceme ale jednat ještě o vyšší sumě," říká odborář Jaroslav Povšík.

Platy v automobilce se přitom už dnes pohybují vysoko nad celostátním průměrem, od loňska stouply o tisícovku na průměrných pětadvacet tisíc korun hrubého - a to ještě bez započítání očekávaných letošních prémií.

Zisky největších firem (v miliardách Kč)

Společnost Zisk 2005* Zisk 2004* Růst v %
ČEZ 13,4 6,9 93
Česká spořitelna 7,2 6,2 15,5
Komerční banka 6,3 5,6 12
Škoda Auto 5,2 2,95 76
ČSOB 7,9 4,9 60
Český Telecom 4,8 4,5 6,5
Česká pojišťovna** 4,7 2,9 -
Zentiva 1,5 1,2 25
Zdroj: firmy, * za prvních 9 měsíců, **letos přešla na vykazování výsledků podle mezinárodních účetních standardů, nelze proto srovnávat

Zisky umožňují expanzi
Vydělané peníze se chystají manažeři řady firem investovat v zahraničí. Skutečnou expanzi letos zahájil polostátní energetický gigant ČEZ.

ČEZ koupil už tři distribuční firmy v Bulharsku, kde se stal lídrem na trhu s elektřinou. Útočí na rumunský trh s proudem, tam už ovládá sedmnáct procent. Po několika dalších elektrárnách pokukuje i v Polsku.

Navíc se pouští do úplně nového oboru podnikání - těžby uhlí. A to nejen doma, kde získal státní Severočeské doly, ale i v cizině. V Polsku už podal předběžnou nabídku na koupi státního Katovického uhelného holdingu, v Černé Hoře by rád privatizoval hnědouhelné doly Rudnik.

Dobré zprávy z důležitých českých firem zvedly včera i obchody na pražské burze cenných papírů, jejíž hlavní index PX-50, který měří cenu všech akcií, posílil téměř o dvě procenta.

Zájem byl hlavně o akcie firem, které ohlásily růst svých čtvrtletních zisků - posílila Zentiva, banky i ČEZ.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Tržby stavebních firem loni opět stouply, díky pozemnímu stavitelství

Ilustrační snímek

Tržby stavebních firem v Česku loni meziročně vzrostly o 6,8 procenta na 453,4 miliardy korun, uvedli statistici....

Najdete na iDNES.cz