Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tajemství Coca-Coly je stále tajné. Díky Pepsi

  13:16aktualizováno  13:16
"Pepsi, děkujeme!" mohou volat šéfové Coca-Coly. To, že konkurenti mohou nejen soupeřit, ale i si vzájemně pomáhat, dokázali dva rivalové na poli nealkoholických nápojů. Pepsi totiž pomohla dopadnout zločince, kteří se jí pokoušeli nabídnout obchodní tajemství spojené s přípravou nového nápoje Coca-Coly.
Pepsi předvedla, jak vypadá férový konkurenční boj.

Pepsi předvedla, jak vypadá férový konkurenční boj. | foto: ČTK

V současnosti probíhá se všemi třemi - sekretářkou z Coca-Coly Joyou Williamsovou, Ibrahimem Dimsonem a Edmundem Duhaneym soudní řízení.

Celý případ začal 19. května dopisem, který společnosti Pepsi nabídl "obchodní informaci". Podepsaný byl jen jménem Dirk, přišel v oficiální obálce Coca-Coly píše server CNN.com.

Pepsi okamžitě dopis předala FBI. Její agenti pak v korespondenci s Dirkem pokračovali, jako by šlo o skutečné šéfy z Pepsi. Dirk nejprve požadoval pět, posléze deset tisíc dolarů za informace o nově připravovaném nápoji Coca-Coly.

Cena se odvíjela od toho, jaký balíček Dirk nabízel. Za deset tisíc byly k mání základní dokumenty, ale pokud by protistrana měla zájem o podrobnější informace, případně vzorky nápoje, za vyšší sumu byl Dirk ochoten poskytnout i ty.

"Můžu vám nabídnout produkty i obaly, které ještě nespatřil nikdo s výjimkou pěti nejvyšších manažerů Coca-Coly," lákal agenty FBI alias manažery Pepsi Dirk.

"Musím ale mít jistotu, že mám seriózního partnera. Za známku vaší serióznosti budu považovat to, že v pondělí budu mít peníze od vás na svém účtě," napsal do dopisu Dirk.

Nejprve si Dirk s FBI dohodl obchod se základním balíkem za pět tisíc a vzorek za 75 tisíc dolarů, píše server CNN.com.

Třicet tisíc dolarů v krabičce od sušenek
FBI si nakonec s Dirkem sjednala schůzku na letišti v Atlantě na 16. června. Poslala na ni agenta, který zjistil, že prodejcem cenných informací je třicetiletý Dimson.

Dimson na schůzce předal agentovi čtrnáct stránek přísně tajných dokumentů a lahvičku se vzorkem. Agent zaplatil 30 tisíc dolarů, které přinesl v krabičce od sušenek a slíbil Dimsonovi dalších 45 tisíc, pokud uzná, že vzorek je opravdu připravovanou novinkou Coca-Coly.

V dalším kole vyjednávání, které proběhlo 27. června, už Dimson požadoval milion a půl za kompletní balík přísně důvěrných a detailních informací. Dimson a Duhaney si hned poté otevřeli nový bankovní účet - za účelem přijetí peněz od Pepsi.

Zatčeni byli všichni tři obvinění 4. července, tedy v den, kdy na účet Dimsona a Duhaneyho mělo přijít milion a půl dolarů, píše CNN.

Nejslavnější sekretářka Coca-Coly
Sekretářka Williamsová byla obviněna na základě záznamu, který ji zachytil, jak prohledává tajné dokumenty a vynáší z budovy Coca-Coly lahvičku s nově připravovaným nápojem. Vyšetřovatelé tak zjistili, že právě ona byla zdrojem informací, které chtěl Dimson prodat agentovi FBI jako šéfovi z Pepsi, píše agentura Reuters.

Jedinou Williamsovou propustil soud na kauci. Ostatní dva obvinění jsou vyšetřováni ve vazbě. Jeden trest už ale Williamsová dostala. Pokud nebude odsouzena k výkonu trestu, zcela jistě si bude muset hledat novou práci.

Pokus Williamsové, Dimsona Duhaneyho, kteří chtěli vydělat na vzájemné nevraživosti obou firem, tak paradoxně vedl spíše k semknutí rivalů. "Konkurence někdy bývá krutá a nelítostná, ale musí být férová a legální," prohlásil mluvčí Pepsi Dave DeCecco.

Vděčná Coca-Cola se teď zaměří na posílení bezpečnostních opatření. "Takový škrábanec na důvěře, kterou chováme k našim zaměstnancům, je pro nás nepřijatelný. Tento případ jen podtrhuje, jak je důležité chránit obchodní tajemství. Informace jsou zdrojem životní síly našeho podniku," cituje agentura Reuters šéfa Coca-Coly Nevilla Isdella.

Autoři:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Rolls-Royce chce vyrábět motory pro létající taxi

Koncept létajícího taxi EVTOL automobilky Rolls-Royce. Elektřinou poháněný...

Futuristické vize létajících taxíků lákají čím dál více firem. Výrobu motorů pro tyto dopravní prostředky budoucnosti...

McDonald’s stokrát jinak. Třeba s jídlem pro gurmány a v nóbl prostředí

Rychlé občerstvení McDonald's Next v Hongkongu

McDonald’s Next v Hongkongu je nejluxusnější pobočkou této franšízy. Do nového kabátu ji firma přestavila minulý rok....

Dropbox vydělal zakladatelům miliardy dolarů, nápad vznikl v autobuse

Aplikace Dropbox

Drew Houston je jeden ze zakladatelů společnosti Dropbox. Ta již přes deset let slouží lidem jako internetové úložiště...

Najdete na iDNES.cz