Také letos v Česku přibývá investorů

Evropa nedokázala letos v prvním pololetí přilákat tolik investorů jako loni a měřítko přímých zahraničních investic dokazuje, že nastaly časy hospodářského ochabnutí. To, co platí pro Evropu jako celek, však nelze vztáhnout na Českou republiku - měřeno počtem projektů totiž jako jedna z mála evropských zemí dokázalo vykázat růst. Podobně jsou na tom podle průzkumu společnosti Ernst & Young již jen Španělsko a Švédsko.

"Zatímco v první polovině roku 2000 přišlo do evropských zemí 1370 investorů, letos jich ve stejném období investovalo již jen 925. Největší pokles jsme zaznamenali ze strany amerických investorů, u kterých je počet projektů o dvě stovky nižší," sdělila společnost Ernst & Young.

Měřítko, které si pro svůj průzkum vzala tato agentura, však ukazuje jen jednu stranu mince hodnotí počet nově příchozích investorů, nikoliv velikost investice.
Příznivá zpráva pro Českou republiku zůstává zachována i při pohledu na statistiku České národní banky, která se na věc dívá právě z pohledu výše investic.

Podle jejích údajů totiž v první polovině letošního roku do země přiteklo přes 89 miliard korun přímých zahraničních investic, tedy o pět miliard více než ve stejném období loňska. Podobné číslo za celou Evropu není ještě k dispozici.

Česko se, vzato počtem projektů, zařadilo v průzkumu Ernst & Young na pátou příčku evropského žebříčku za mnohem větší ekonomiky Velké Británie, Francie, Španělska a Německa.

"Ukazuje se, že při náznacích potíží vyklízejí investoři nejprve pozice tam, kde je výroba drahá," hodnotí situaci šéf české agentury pro zahraniční investice CzechInvest Martin Jahn. To jasně dokládá příklad Velké Británie - je sice stále největším přístavem pro investory - ale meziročně se tam počet nových investic snížil o plných 28 procent.

Zřejmě nejvýraznější investiční útlum v celoevropském měřítku zaznamenaly "moderní obory" - výzkum a vývoj softwaru a telekomunikace, kde byly hnacím motorem nových projektů americké firmy.

"V těchto odvětvích došlo v první polovině roku v meziročním srovnání k téměř padesátiprocentnímu úbytku počtu projektů," tvrdí zpráva Ernst & Young. Ještě výraznější propad o osmdesát procent - byl v oblasti marketingu a prodeje.
Naopak vzrostl počet projektů v klasických výrobních odvětvích.