Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tatra je v zisku a její šéf je opatrným optimistou

  9:49aktualizováno  9:49
Automobilka Tatra se v loňském roce po řadě let, kdy prakticky nevydělávala, zřejmě odrazila ode dna. Firma v devadesátých letech prošla těžkou finanční krizí, z níž jí musel pomáhat stát, a také dvojí privatizací.

Továrna tak dlouho doplácela na tápání, střídání manažerů i rozvojových koncepcí, na investiční zaostalost a ztrátu trhů.

Loni se ale Tatře zablýsklo na lepší časy. "Tržby dosáhly 3,96 miliard, což je ve srovnání s rokem 2003 výsledek lepší o devět set milionů korun," říká předseda tatrováckého představenstva Igor Vlček.

Firma se také po dvou letech ztrát za loňský rok dostala do černých čísel. "Čistý zisk společnosti v roce 2004 činil 794 miliony korun, o rok dříve zaznamenala téměř půlmiliardovou ztrátu," upozorňuje Vlček.

"Z toho pohledu jsme s výsledky roku 2004 spokojeni," dodává manažer. Loni Tatra vyrobila 1700 vozů.

I letošní rok by měl být podle Vlčka ziskový. "Chceme toho dosáhnout zejména prodejem dvou tisíc nákladních automobilů a náhradních dílů v objemu sedmi set milionů korun. Je to ale podmíněno řadou náročných vnitřních opatření, která musí dál snížit náklady," vysvětluje šéf firmy.

Tatru před třemi lety začal vlastnicky kontrolovat americký výrobce stavebních strojů Terex. Američané zahájili v Tatře ozdravný program, spočívající hlavně v organizačních změnách, dalším zeštíhlování firmy a v rozprodeji nepotřebného majetku. Neobešlo se to ani bez postupného snižování zaměstnanosti, která nyní činí necelé čtyři tisíce lidí.

Razantní propouštění už Tatru nečeká
Razantní snižování stavů už Tatru podle Igora Vlčka nečeká - pokud ovšem bude mít dost zakázek. "Nyní se zaměřujeme na efektivnější využití pracovního času, snižování absencí, plnění výkonových norem a podobně," říká manažer, podle něhož by se firma po letech půstu mohla konečně dočkat i jistého rozvoje.

"Dobré hospodářské výsledky nám začínají poskytovat prostor pro investice do nových technologií, do odborného i jazykového vzdělávání zaměstnanců, pro zlepšování pracovního prostředí, bezpečnosti práce, úrovně závodního stravování a podobně," slibuje šéf tatrováckého představenstva.

Igor Vlček se zatím neodvažuje předpovídat, zda se Tatra definitivně vymanila z letitých problémů, je však opatrným optimistou. "Vezmeme-li v úvahu současnou sumu vědomostí o našem trhu a budeme-li předpokládat úspěšnost opatření, která přijímáme, je možno počítat s růstem," řekl.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz