Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tatra je v zisku a její šéf je opatrným optimistou

  9:49aktualizováno  9:49
Automobilka Tatra se v loňském roce po řadě let, kdy prakticky nevydělávala, zřejmě odrazila ode dna. Firma v devadesátých letech prošla těžkou finanční krizí, z níž jí musel pomáhat stát, a také dvojí privatizací.

Továrna tak dlouho doplácela na tápání, střídání manažerů i rozvojových koncepcí, na investiční zaostalost a ztrátu trhů.

Loni se ale Tatře zablýsklo na lepší časy. "Tržby dosáhly 3,96 miliard, což je ve srovnání s rokem 2003 výsledek lepší o devět set milionů korun," říká předseda tatrováckého představenstva Igor Vlček.

Firma se také po dvou letech ztrát za loňský rok dostala do černých čísel. "Čistý zisk společnosti v roce 2004 činil 794 miliony korun, o rok dříve zaznamenala téměř půlmiliardovou ztrátu," upozorňuje Vlček.

"Z toho pohledu jsme s výsledky roku 2004 spokojeni," dodává manažer. Loni Tatra vyrobila 1700 vozů.

I letošní rok by měl být podle Vlčka ziskový. "Chceme toho dosáhnout zejména prodejem dvou tisíc nákladních automobilů a náhradních dílů v objemu sedmi set milionů korun. Je to ale podmíněno řadou náročných vnitřních opatření, která musí dál snížit náklady," vysvětluje šéf firmy.

Tatru před třemi lety začal vlastnicky kontrolovat americký výrobce stavebních strojů Terex. Američané zahájili v Tatře ozdravný program, spočívající hlavně v organizačních změnách, dalším zeštíhlování firmy a v rozprodeji nepotřebného majetku. Neobešlo se to ani bez postupného snižování zaměstnanosti, která nyní činí necelé čtyři tisíce lidí.

Razantní propouštění už Tatru nečeká
Razantní snižování stavů už Tatru podle Igora Vlčka nečeká - pokud ovšem bude mít dost zakázek. "Nyní se zaměřujeme na efektivnější využití pracovního času, snižování absencí, plnění výkonových norem a podobně," říká manažer, podle něhož by se firma po letech půstu mohla konečně dočkat i jistého rozvoje.

"Dobré hospodářské výsledky nám začínají poskytovat prostor pro investice do nových technologií, do odborného i jazykového vzdělávání zaměstnanců, pro zlepšování pracovního prostředí, bezpečnosti práce, úrovně závodního stravování a podobně," slibuje šéf tatrováckého představenstva.

Igor Vlček se zatím neodvažuje předpovídat, zda se Tatra definitivně vymanila z letitých problémů, je však opatrným optimistou. "Vezmeme-li v úvahu současnou sumu vědomostí o našem trhu a budeme-li předpokládat úspěšnost opatření, která přijímáme, je možno počítat s růstem," řekl.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Najdete na iDNES.cz