Tchaj-wanu hrozí odliv investic

Tchaj-wan začíná mít starosti. Po desetiletí přitahovala jeho levná pracovní síla výrobce sportovní obuvi, bicyklů a počítačů. Situace se však mění, Čína a další rozvojové země lákají firmy nejen nižšími mzdami, ale i levnějšími pozemky a menšími ohledy na životní prostředí. Továrny se tedy začínají přesouvat právě tam a na Tchaj-wanu se už vážně hovoří o průmyslovém exodu.

Situace vyvolává každodenní debaty o tom, zda vláda dělá dost pro to, aby udržela montážní linky v zemi. Diskuse se rozhořely zvláště poté, co japonské Sony zastavilo výrobu videorekordérů a CD přehrávačů a přesunulo svůj závod do Malajsie.

Podle mnohých tchajwanských ekonomů by se země neměla jen tak snadno vzdávat své výrobní základny, která zaměstnává 37 procent tamních lidí. Zároveň se objevují hlasy, že je nejvyšší čas přejít do jiné éry, založené na službách, výzkumu a vývoji technologicky náročných produktů.

Ačkoli se vláda snaží regulovat investice místních firem v zahraničí, ty stále rostou. Za letošních prvních sedm měsíců se oproti srovnatelnému období v loňském roce zdvojnásobily a dosáhly 1,3 miliardy dolarů.

Například čtvrtý největší tchajwanský výrobce laptopů Quanta Computer, který vyrábí notebooky také pro Dell, Gateway a Apple, staví novou továrnu v Číně. Viceprezident této firmy Michael Wang přesto vládní politiku schvaluje a říká, že základ výroby by měl zůstat na Tchaj-wanu.

"Jsme Tchajwanci a chceme, aby pokračoval růst země," vysvětlil. Jiný pohled na věc mají zástupci firmy Giant, která vyrábí bicykly. Když Giant vznikl, vyráběl všechny bicykly doma na Tchaj-wanu. Loni už polovinu ze 3,2 milionu kol vyprodukoval v Číně. Nyní mu vládní restrikce brání v další zahraniční expanzi.

Prezident společnosti Antony Lo ovšem věří, že se vše obrátí k lepšímu, až Tchaj-wan a Čína vstoupí do Světové obchodní organizace WTO. "Nepovažujeme se za tchajwanskou firmu. Podnikáme totiž v celosvětovém měřítku," zdůvodnil svůj postoj.