Technikou předčíme sousedy

  • 6
Internet, mobilní telefony, moderní technologie. Právě to jsou oblasti, ve kterých Česká republika výrazně předčí své postkomunistické sousedy. Česká republika je technologicky nejrozvinutější zemí z bývalého komunistického bloku.

Vyplývá to z výroční zprávy o lidském rozvoji, kterou včera ve Vídni zveřejnila Organizace spojených národů. Česko se z pohledu technologického rozvoje umístilo na 21. místě ze 72 hodnocených zemí světa. Následující tři místa si vydobyly se shodným počtem bodů Maďarsko, Slovinsko a Hongkong.

Na další, tedy 25. příčce je Slovensko. V celkovém hodnocení vede Finsko před USA, Švédskem, Japonskem a Korejskou republikou. Index technologického pokroku, z jehož výše vyplynulo pořadí hodnocených zemí, se hodnotí podle rozvoje technologií (patentů a prodaných licencí), rozšířenosti nových technologií (například internet nebo mobilních telefonů).

Významnou roli hraje také kvalifikace obyvatel. Zatímco vedoucí Finsko mělo například v roce 1999 na tisíc obyvatel 1203 telefony (včetně mobilních), v České republice to bylo 560 přístrojů a na Slovensku 478.

Rozdíly v používání technologií jsou závratné a například ve Rwandě a v Burundi jsou jenom tři telefony na tisíc lidí. Propastné rozdíly jsou také v počtu počítačů, které jsou připojeny k internetu. Zatímco ve Finsku jich vloni bylo 200 na tisíc obyvatel a v Rakousku 84,2, v České republice to bylo jen 25, na Slovensku 10,2, v Rusku 3,5 a v Číně a Indii pouhých 0,1 počítače.

OSN ve své zprávě konstatuje, že v poslední době lze zaznamenat mimořádný rozvoj zejména informačních technologií. Výkon prodávaných mikroprocesorů se od jejich komerčního nástupu zdvojnásoboval přibližně každých 18 měsíců a náklady na přenos dat o objemu jednoho bilionu bitů například z Bostonu do Los Angeles se snížily od roku 1970 ze 150 tisíc dolarů na 12 centů.

V roce 2001 může být přeneseno za jednu sekundu více dat než v roce 1997 po celém internetu za měsíc. V roce 1995 mělo k internetu přístup méně než 20 milionů lidí, na konci loňského roku to již bylo 400 milionů a experti OSN předpokládají, že v roce 2005 to bude asi jedna miliarda.