Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Apple a Amazon investují do zdravotnictví. Zřizují si vlastní kliniky

  12:00aktualizováno  12:00
Technologické společnosti si pro zdravotnická zařízení na svých pracovištích vždy vybíraly externí partnery. Teď budou dělat „doktořinu“ samy. Snaží se ušetřit za zdravotní péči a zároveň budovat příležitosti do budoucna.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Mnoho firem s velkými kancelářskými prostorami poskytuje buďto přímo na pracovišti, nebo někde poblíž, zdravotní služby svým zaměstnancům, aby jim zajistili kvalitní péči. Je to i případ velkých technologických gigantů, jako jsou Facebook nebo Apple. Ty mají ve svých areálech zdravotnické kliniky, které jsou schopny obsloužit tisícovky pracovníků. V posledních letech se však jejich přístup mění.

Velké firmy, například Apple nebo Amazon, už nechtějí spolupracovat s externími partnery. Raději zdravotnická zařízení provozují samy, píše CNBC. Amazon v příštích měsících spustí kliniku jen pro pár zaměstnanců, už začátkem roku 2019 však chce počet svých zdravotnických zařízení rozšířit. Apple zase urputně hledá pracovníky pro kliniku, která bude fungovat pod jeho dceřinou společností AC Wellness.

Proč se firmy vrhají mimo svůj hlavní byznys, když jim tato činnost z krátkodobého hlediska nepřinese peníze? Experti, které CNBC oslovila, se shodují, že jedním z hnacích motorů je kontrola nákladů na zdravotní péči. 

Potřebují být součástí vztahu mezi pacientem a jeho ošetřujícím lékařem. “Obvoďák“ může pacienta posílat za drahými specialisty a na zbytečné testy a procedury. Nebo pacientovi pomoct s úpravou životního stylu, posílat ho za specialisty v rámci své sítě a zrazovat ho od braní drahých léků, které nepotřebuje. Druhý způsob může zaměstnavateli z dlouhodobého hlediska ušetřit spoustu peněz.

Dalším důvodem je testování produktů bez rizika úniku informací. Apple a Amazon si uvědomují, že pokud chtějí dále růst, nemůžou ignorovat příležitosti ve zdravotnictví. Ale zároveň se musí soustředit na to, co umějí.

Návratnost? S trochou štěstí dlouhodobá

Specializací Amazonu je dodavatelský řetězec. Firma proto koupila internetovou lékárnu PillPack a se společností Whole Foods provozuje dovoz potravin. Spolu s dvěma dalšími zaměstnavateli J.P. Morgan a Berkshire Hathaway spolupracuje na projektu, který má snížit náklady na zdravotní péči.

Apple se vydal jinou cestou a pro svůj legendární telefon a hodinky vyvíjí nástroje na sledování zdravotního stavu. V oboru také koupil několik firem, například start-up Gliimpse, který umožňuje svým uživatelům shromáždit a propojit jejich zdravotnické záznamy. 

To vše jsou jen viditelné věci. Apple a Amazon, které se obě hodně soustředí na výzkum a vývoj, mají na další léta nepochybně své plány v oblasti na zdraví zaměřeného hardwaru a softwaru. A jak jinak je vyzkoušet, než ve spolupráci s vlastními lékaři a se zpětnou vazbou od reálných pacientů, kteří jsou, shodou okolností, jejich zaměstnanci? To dává smysl, zvlášť u firem, které jsou notoricky známé svou posedlostí utajovat informace o výrobcích, které s nimiž se chystají zaútočit na trh.

Zřídit si vlastní fungující kliniku je sice nákladné, ale v budoucnu se tato investice může vyplatit. Už několik technologických firem si na snaze proniknout do zdravotnictví spálilo prsty. Zdravotní péče totiž není jen technologické řešení, jde o komplikovanou oblast. Ale ti, kteří uspějí, budou bohatě odměněni.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

PŘEHLED: Další cla postihnou kabelky i stroje. Spor může trvat 20 let

Ilustrační snímek

Obchodní válka mezi USA a Čínou se den ode dne týká více zboží, odvětví a podniků. Nově mezi ně patří k dovozci...

Airbnb splní pravidla Evropské unie do konce roku, říká Jourová

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

Internetová společnost Airbnb zprostředkující ubytování se zavázala, že do konce roku splní podmínky Evropské unie pro...

OBRAZEM: Britské Tesco otevřelo první diskont. Budeme levnější, slibuje, ale není

Řetězec Tesco otevřel v anglickém Chatteris nový diskontní obchod Jack's.

Tesco, lídr britského maloobchodu, vtrhlo na trh levných potravin. Se slibem, že bude nejlevnější ve městě, otevřelo v...Najdete na iDNES.cz