Řecko věří, že intervence eurozóny jsou dostatečné. Z dluhů se prý už dostane samo. Ilustrační foto.

Řecko věří, že intervence eurozóny jsou dostatečné. Z dluhů se prý už dostane samo. Ilustrační foto. | foto: AP

Teď už se z toho vyhrabeme, věří si po odpuštění poloviny dluhů Řecko

  • 251
Teď už se s tím popereme, vzkázal Evropě řecký ministr financí Evangelos Venizelos. Věří, že se Řecko dokáže s výší svého dluhu díky odpisům soukromých věřitelů vypořádat. Eurozóna v brzkých ranních hodinách dohodla s bankami seškrtání poloviny řeckých dluhů.

Ministr zároveň Řekům slíbil, že vláda už nechystá nová úsporná opatření, která by vedla k dalšímu zvyšování daní a snižování příjmů obyvatelstva.

"Kdyby se k dohodě nedospělo, dluh by v roce 2020 dosáhl 173 procent hrubého domácího produktu. Takže jde o výraznou úlevu," podotkl Venizelos.

Po dojednaných úlevách se počítá s tím, že by dluh neměl v daném roce přesahovat 120 procent HDP.

Venizelos připustil, že rozsah odpisů je pro věřitelské banky, které přijdou o zhruba 100 miliard eur (asi 2,5 bilionu Kč), velmi tvrdý. Zároveň ale uvedl, že je opatření spravedlivější a vyváženější. Ročně ušetří Řecko na splátkách podle ministra přibližně 4,5 miliardy eur. Nyní je celkový řecký dluh 350 miliard eur.

Těžká, až osudová to bude rána pro řecké banky, které před krachem zachrání jen jejich zestátnění. "Je velmi pravděpodobné, že velká část akcií bank přejde pod kontrolu řeckého státu," podotkl ve čtvrtek řecký premiér Jorgos Papandreu.

Během svého večerního televizního vysílání podle agentury Reuters podotkl, že rozhodnutí Evropské unie dává zemi novou šanci "posunout se vpřed".

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Peníze od EU a MMF čerpá výměnou za úsporná opatření, která ale mají negativní dopad na ekonomickou aktivitu a vyvolávají protesty obyvatel Řecka.

,