Tekuté prostředky skvrny nevyperou

  • 4
Konzervativní zákazník v obchodě sáhne po pracím prášku. Možná se ale zamyslí nad tím, jestli dražší tekutý prostředek přece jen není lepší. Tahle novinka nabízí hospodyňkám alternativu pro běžné praní. Gelovité a tekuté přípravky mají podle reklam oproti práškům hned několik výhod.

Snadno a rychle se rozpouštějí, dobře perou už při nízkých teplotách a prádlo se nemusí předepírat, tudíž šetří peníze i životní prostředí. Navíc se dají nanést přímo na skvrny a šmouhy, čímž se údajně zvyšuje účinek vyprání. Neplatí to však zdaleka pro všechny, a právě odstraňování skvrn se v testu sedmi pracích gelů stalo většině osudným.

Odstranění skvrn je ve skutečnosti jejich vybělení. Protože tekuté prací prostředky neobsahují bělicí složky, nelze od nich očekávat zázraky. Nejúčinněji odstraní skvrny Ariel Liquid Activ a Persil Green Power Gel. Qalt Excel a Harmony White si však dobře poradí pouze se šťávou z višní. Téměř nepřekonatelným problémem se stala čára od červené propisovačky. S ní si neporadil ani jeden přípravek.

Kolik stojí jedno vyprání
prací prášky tekuté gely
ARIEL LIQUID ACTIVE
12,50 Kč/318 ml
ARIEL LIQUID ACTIVE
19,90 Kč/100 ml
BATOLE
7,80 Kč/285 ml
BATOLE
7,50 Kč/100 ml
LANZA
11,40 Kč/250 ml
LANZA
19,10 Kč/180 ml
PERSIL
12,60 Kč/269 ml
PERSIL
16,60 Kč/100 ml
Poznámka: Srovnání je provedeno na základě doporučeného dávkování, které uvádějí výrobci ve spotřebitelských informacích na výrobcích, bez ohledu na prací účinnost.

Nanášení prostředku přímo na oděv vyřešili výrobci velmi různorodě a většinou i neprakticky. Nejlepší způsob nabízí Ariel Liquid Activ. Jeho odměrka má kuličku, která se otáčí a usnadňuje aplikaci. Prací prostředek však z dávkovače odkapává, pokud je naplněn víc než jednou dávkou. Odměrky ostatních výrobků vykazují různé nedostatky. Jsou nestabilní, číslice nelze přečíst, zdeformují se v pračce, nemají odměrné určení, popřípadě dávkovač chybí úplně.

Prací gely jsou však určeny především na praní běžně špinavého prádla. Při teplotě 40 °C nejlépe vypere Ariel Liquid Activ a Persil Green Power Gel. Pokud se jimi silně zašpiněná místa potřou, kvalita vyprání se podstatně zvýší. Totéž platí i pro výrobek Alfi od firmy Mika za předpokladu, že se nanese přímo na prádlo. U těchto tří gelů se potírání prádla ukázalo jako velmi účinné. Stejně tak i zvýšení teploty na 60 °C. U ostatních testovaných prostředků totiž vyšší teplota kvalitu vyprání výrazně neovlivnila.

Vítěz testu

Stejnou kvalitu vykazují Ariel Luquid Activ a Persil Green Power Gel. Z testovaných přípravků nejlépe vyperou zašpiněné prádlo a zároveň nejúčinněji odstraní skvrny. A to při teplotě 40 °C i 60 °C. Mají i nejpraktičtěji řešené dávkovače.

Výhodný nákup


Prací gel Alfi od firmy Mika za nejnižší cenu dosahuje nejlepších výsledků. Běžně zašpiněné prádlo vypere téměř shodně jako Ariel Liquid Gel a Persil Green Power Gel. Při doporučeném dávkování 100 ml stojí jedno vyprání 6,20 Kč.


Ariel Liquid Activ, Procter and Gamble

239 Kč, 1200 ml

*****

Spolu s gelem Persil Green Power nejlépe vypere. Velmi dobrého výsledku dosáhne, pokud se jím silně zašpiněné místo či skvrna potřou, a to už při 40 °C. Ani při 60 °C však nezvládne skvrny od fixu a propisovačky. Má ze všech testovaných přípravků nejlepší dávkovač.
Persil Green Power Gel, Henkel 249 Kč, 1500 ml *****
Ani při 60 °C nezvládne propisovací tužku, oproti gelu Ariel Liquid Activ se však výborně vypořádá s fixem. Odměrka je opatřena zobáčkem pro snadnější nanášení přímo na oděv. Číslice na dávkovači jsou špatně čitelné.
Alfi, Mika 124 Kč, 2000 ml ***
Při 60 °C pere stejně dobře jako Persil a Ariel. Velmi dobře zvládne běžně ušpiněné prádlo i silně zašpiněné plochy, pokud se na ně přímo nanese. Neporadí si s fleky od čaje, vína či šmouhami od propisovačky. Odměrka je nestabilní, množství na ní není vyznačeno.
Mitia Power Gel, Tomil 119 Kč, 1500 ml ***
Pere stejně jako Lanza Gel, se skvrnami a šmouhami si však poradí mnohem lépe. Při teplotě 60°C a přímém nanesení gelu na oděv zlikviduje kakao, višně, fix i trávu. Odměrka se zdeformovala při teplotě 60 °C. Poznámka: Firma Tomil zavádí na trh nový výrobek Mitia tekutý prací prostředek (1,5 litru za 95 Kč).
Lanza Gel, Benckiser 159 Kč, 1500 ml **
Poměrně dobře vypere prádlo až při 60 °C, pokud se gel přímo nanese na špínu. Z testovaných skvrn odstraní pouze ty od višní a trávy. Víčko je nepraktické, při dávkování se musí sedmkrát naplnit. Gel je hustý, ulpívá na stěnách uzávěru.
Harmony White, Cosmetic Invest Internat. 139 Kč, 1500 ml **
Průměrně vypere až při teplotě 60°C, a to pouze po nanesení přímo na prádlo. Jeho pH je nejblíže neutrální hodnotě. Dávkovač v podobě koule je nestabilní, je nutné ho při plnění držet v rukou, navíc má tendenci praskat.
Qalt Excel, Qalt 39,90 Kč, 500 ml *
Kromě zbytků višní si neporadí se žádnou jinou skvrnou. Ani při teplotě 60 °C s potřením hodně ušpiněných míst nedokáže prádlo dobře vyprat. Nemá odměrku, výrobce odkazuje na lžíci. Poznámka: Firma Qalt tento prací gel nahradila novým výrobkem Batole sensitiv (1 litr za 75 Kč).

O testu

Testem prošlo sedm tekutých pracích prostředků, které byly v době nákupu jedinými zastoupenými přípravky na tuzemském trhu. Laboratorní zkoušky posuzovaly, jak důkladně dokážou gely vyprat v automatické pračce běžné zašpiněné prádlo při teplotě 40°C a 60 °C, a zdali se zvýší účinek přípravku, když se přímo nanese na silně zašpiněná místa. Prověřovalo se, nakolik jsou gely schopny odstranit skvrny od kakaa, čaje, vína, višní, trávy, fixu či propisovací tužky. Zkušebna posuzovala i údaje na etiketě, kyselost pracího prostředku a praktičnost dávkovací odměrky. Zkoušky hradil časopis pro spotřebitele Test (nejde o přílohu TEST DNES tohoto listu). Pramen: TEST, časopis pro spotřebitele 3/2001, Zkušební ústav lehkého průmyslu v Praze.

Podle spotřebitelského časopisu Test připravila Alena Daňková.

Testované tekuté prací prostředky a jejich hodnocení.