Telecom chce znovu celý Eurotel

  • 2
Český Telecom se předběžně dohodl s druhým akcionářem Eurotelu konsorciem Atlantic West na úplném ovládnutí mobilního operátora. Jednání o koupi podílu Američanů vedl podle několika zdrojů blízkých vládě ministr informatiky Vladimír Mlynář a dočasný generální ředitel Ondřej Felix minulý pátek v New Yorku - a v naprosté tajnosti.

Mlynář i Felix proto odmítají věc jakkoli komentovat. Rozhodne však až valná hromada v červnu, říkají oba muži. Felix však má vyjednaný návrh představit na zasedání představenstva již dnes.

Cena za 49 procent Eurotelu má být podobná jako při posledních neúspěšných jednáních - 1,285 miliardy dolarů (asi 38,5 miliardy korun). "Nyní na tom pracují právníci a smlouva by mohla být podepsána do konce května," říká zdroj z meziresortní vládní komise pro Telecom.

Ovládnutí mobilního operátora v době, kdy pevné linky Telecomu přestávají vynášet, by mělo pomoci při prodeji Telecomu v roce 2005. Navíc umožní kombinovat služby na mobilních a pevných linkách. Telecom si ovšem bude muset na Eurotel půjčit, protože vlastní volné prostředky mu stačí zhruba na třetinu požadované ceny.

Změna vlastníků může vést i ke změně vedení Eurotelu, protože ho manažersky ovládá Atlantic West. Výměna by se mohla dotknout i šéfa, Američana Terrence Valeskiho, který má smlouvu do roku 2006.

Telecom se pokoušel dokoupit Eurotel už v červenci 2001. Tehdy se dohodl nejprve na ceně 1,475 miliardy dolarů. Po pádu telekomunikačních trhů na podzim pak snížil nabídku na 1,1 miliardy dolarů, tu však konsorcium Atlantic West, tvořené americkými operátory Verizon a AT&T, odmítlo. 

Telecom mobily potřebuje
Mít Eurotel, nebo nemít? Odpověď není pro Český Telecom jednoduchá ani jednoznačná. Čtyři přední poradenské firmy (AT Kearney, Ernst & Young, Deloitte & Touche a McKinsey) vládní meziresortní komisi minulé pondělí poradily: vlastnit Eurotel je z pohledu budoucího zvýšení hodnoty největšího domácího telekomunikačního operátora jednou z nejlepších variant, z hlediska současné finanční situace je to však zároveň varianta nejhorší.

Dokoupením akcií Eurotelu může Telecom zvýšit svou hodnotu. Pokud ovšem zcela nevyužije možností, jež spojení mobilních a pevných telefonů skýtá, může naopak ztratit svou silnou konkurenční pozici na trhu. Telecomu budou navíc chybět volné peněžní prostředky, protože si bude muset na Eurotel půjčit. Nyní však má nízký objem dluhů a půjčku by mohl získat snadno.

Jako mírně lepší varianta vychází pro Telecom podle poradců prodej současného majoritního podílu v Eurotelu a získání sto procent nejmladšího Oskara. Riziko této operace vidí odborníci ve střetu podnikatelských kultur v těchto firmách. S prodejem Eurotelu by však Telecom neměl mít problémy, protože se o něj už delší dobu zajímají někteří světoví operátoři například Vodafone či Orange. Za nejhorší scénáře považují vládní poradci zachování současného stavu nebo prodej podílu firmy v Eurotelu.

Co může Český Telecom lidem nabídnout, pokud zcela ovládne Eurotel? Podle odborníků to jsou například virtuální sítě: majitel mobilního přístroje i pevné linky využívá v dané chvíli tu, jejíž provoz je pro něho výhodnější. Člověk je tak k zastižení tam, kde se pohybuje - na domácím či pracovním čísle nebo v terénu na mobilním telefonu.

Toto propojení umožňuje i jednotnou hlasovou schránku, kam se ze všech čísel nahrávají vzkazy. Ty pak lze z počítače třídit a vyřizovat přes internet podobně jako elektronickou poštu. Po odchodu z práce mohou být všechna pracovní volání automaticky přesměrována do hlasové schránky, která po začátku pracovní doby sama zavolá a vzkazy přehraje.

Uživatel tak ušetří na propojovacích poplatcích mezi pevným a mobilním operátorem - volání mezi domovem a určenými mobilními čísly totiž může být levnější v rámci jakéhosi malého okruhu.

Něco podobného ve světě zkoušejí v podstatě všichni výrobci telekomunikační techniky a masovému zavedení této služby brání pouze vyšší cena pro zákazníka. Evropským průkopníkem je zatím dánský TDC, který něco podobného ve své síti už nabízí.